Connect with us

رویداد های اخیر

محافظ پیشین غنی: فیلم فرار اشرف غنی با دلارها را منتشر خواهم کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

رییس محافظین اشرف غنی، رییس جمهور پیشین کشور، ادعا کرده که آقای غنی هنگام فرار از افغانستان میلیون‌ها دالر را با خود برده است.

برید جنرال پیرازعطا شریفی، رییس محافظین اشرف غنی، گفته که وی شواهد ویدیوی این صحنه را نیز در دست دارد.

جنرال شریفی در یک گفتگو با رسانه دیلی میل بریتانیا گفته که وی شاهد انتقال پول‌‌های هنگفت بوده است و یک کلپ ویدیویی نیز در اختیار دارد.

شریفی در این باره گفت:” من ویدیوی ضبط شده دارم که نشان میدهد قبل از ترک غنی یک تن از بانک افغان پول‌های هنگفت را به آقای غنی می‌آورد.”

او افزوده:”صدها میلیون دالر شاید میلیاردها دالر باشد. چندین بکس بودند و بسیار سنگین بودند.”

وی همچنان افزوده است از اینکه غنی را دوست داشته است پشیمان شده و افزوده که ” این پول از مارکیت صرافی بوده است.”

شریفی افزوده:” هر پنجشنبه دالر برای این هدف آورده می‌شد، اما توسط رییس جمهور گرفته می‌شد. او می‌فهمید که چی اتفاق می‌افتد، بالاخره همه پول را با خود گرفت و فرار کرد.”

اما اشرف غنی قبل از این در یک نوار ویدیویی انتقال پول را رد کرد و گفته که با یک جوره لباس از افغانستان خارج شده است.

این درحالی است که به تاریخ ۱۵ اگست و پس از فرار اشرف غنی گزارش‌های نشر شد که اشرف غنی ۱۶۹ میلیون دالر را با خود برده است.

پیش از این جان سپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گفته بود که در باره اتهام‌ها مبنی بر اختلاس میلیون‌ها دالر توسط اشرف غنی تحقیق می‌کند.

جان سپکو در یک نشست مجلس نمایندگان امریکا در این باره گفته” ما هنوز آن را ثابت نکرده ایم. ما در حال بررسی آن استیم، در حقیقت کمیته نظارت و اصلاحات دولت از ما خواسته تا این موضوع را بررسی کنیم.”

سپکو در یک نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمانیدگان آن کشور گفته که با توجه به فساد گسترده در افغانستان ناکامی در پروژه‌های امریکایی نباید قابل نگرانی باشد.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است