Connect with us

خبرهای تازه

مجلس نمایندگان فردا روی رأی جنجالی رأی‌گیری خواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۳۹۸)

مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه تصمیم گرفت تا فردا، سه شنبه، روی یک رأی جنجالی رأی گیری کند تا تنش‌ها در این مجلس پایان یابد.

پس از آن که مجلس نماینده‌گان پس از انتخابات گزینش ریاست این مجلس به تنش رفت، نزدیک به یک ماه است که نشست‌های این مجلس بدون اجندا و حضور رییس تنها با چانه زنی های نماینده گان مجلس به پیش میرود.

اکنون شماری از نماینده گان مجلس می‌گویند که اکثریت اعضا فیصله کرده تا روی یک رأی جنجالی رای گیری شود تا معضل مجلس نماینده گان پایان یابد.

سید عظیم کبرزانی، عضوء مجلس نمایندگان از ولایت هرات، می گوید، « فردا روی یک رأی رای گیری صورت می گیرد و که طرف های منازعه قبول کرده که این کار صورت بگیرد تا نماینده گان بتوانند تصمیم شان را بگیرند و همه قرار است فردا حضور داشته باشند.»

اما شمار دیگری از نماینده‌گان مجلس تأکید می ورزند که فیصله برای رأی‌گیری و یا سری پس از تصمیم دو ثلث حاضر مجلس صورت می‌گیرد و امیدواری‌های زیادی برای پایان تنش مجلس نماینده‌گان وجود دارد.

عرفان الله عرفان، عضوء مجلس نمایندگان از ولایت کابل، می گوید، «اکثر وکلا روی میکانیزم که برای سرنوشت یک رأی که باطل و یا عدم باطل است تصمیم می گیریم و دو ثلث میتواند با بلند کردن کارت سرنوشت علنی و سری را تعیین کند.»

نیلوفر ابراهیمی، عضوء مجلس نماینده‌گان از ولایت هرات، می گوید، « امروز اعلامی که از حنجرهء یک جمع نماینده گان صورت گرفت یک گام امیدوار کننده است و طرفین آماده شده اند تا فردا برسرنوشت یک رأی، رأی‌گیری شود و یکی از راه های حل رأی گیری علنی است و اگر به نتیجه نرسیم باز هم بن بست ادامه خواهد داشت و راه حل دیگر باقی نمانده اما امیدواری زیاد است.»

در همین حال شمار دیگری از نماینده‌گان مجلس از ادامه وضعیت به وجود آمده در این مجلس نگران هستند و ادامۀ آن را به زیان کشور می‌دانند.

عبدالرحمان وردگ، عضوء مجلس نمایندگان از ولایت میدان وردک، می گوید، «تمام مردم افغانستان شاهد این وضعیت در مجلس هستند و بسیاری موارد قانونی به تعویق افتاده و بیشتر از صد قانون در انتظار تصویب این مجلس است و وضعیت کشور بسیار خراب است و باید فردا ما رییسی داشته باشیم و به کار های خود طبق معمول ادامه دهیم.»

با این حال دیده شود که مجلس نماینده گان روی یک رأی جنجالی چه تصمیم خواهند گرفت تا خانه ملت از چالش‌هایی که در آن به میان آمده اند،  نجات داده شود.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending