Connect with us

اخبار ساحوی

مجلس نمایندگان حکومت را در تأمین امنیت مردم به بی‌پروایی متهم کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۳۹۸)

مجلس نمایندگان، نشست اضطراری در پیوند به انفجار در یک مسجد در ولایت ننگرهار را امروز(شنبه، ۲۷ میزان) برگزار کرد، در این نشست اعضای مجلس، حکومت را در تأمین امنیت مردم به بی‌پروایی متهم کردند.

 شماری از اعضای این مجلس میگویند که هراس‌افگنان با استفاده از نام اسلام، شهروندان کشور را به گونه گروهی آماج حملات شان قرار میدهند، اما نهادهای امنیتی در جلوگیر همچو حمله‌ها کوتاه آمده اند.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس، میگوید: “امروز کار در کمیسیون‌ها بود، اما به علت قضیه ننگرهار ما نشست اصطراری را گرفتیم تا این قضیه مورد بررسی قرار گیرد.”

همچنان، عبدالولی نیازی، عضو این مجلس، اظهار میدارد “مسئولیت حکومت حفظ جان، مال و عزت مردم است و این حکومت نتوانسته این مسئولیت اش را انجام دهد و اطاعت از چنین حکومت خود یک گناه است. چرا مسئولین امنیتی نمی‌توانند تغییر در وضیعت امنیتی بیاورند.”

در همین حال، این نمایندگان تاکید می‌ورزند که حمله بر یک مسجد در ولسوالی هسکه مینه ننگرهار که بیش از صد قربانی گرفت، یک فاجعه بزرگ است و عاملان آن باید شناسایی شوند.

سید احمد سیلاب، نماینده مردم قندهار در مجلس، میگوید: “مسئولیت این حمله را کسی نگرفته و بخاطر بدنام ساختن اسلام برنامه‌ریزی شده بود و باید عاملان آن مشخص و شناسایی شوند.”

هر چند قرار نبود این مجلس به علت نبود اجندا و کار روی قوانین در کمیسیون‌ها، نشست عمومی را برگزار کند، اما در پیوند به رویداد خونین ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار که در آن بیش از ۶۰غیرنظامی جان باختند و نزدیک به ۵۰ تن دیگر زخم برداشتند، نشست اضطراری را برگزار کرد.

نمایندگان در مجلس تاکید می‌ورزند که مسئولان امنیتی به این نهاد فراخوانده شوند و درباره ناامنی‌ها و کشتارهای گروهی غیرنظامیان باید به مردم وضاحت بدهند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

اخبار ساحوی

وزارت دفاع گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی قندز را بررسی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور تایید میکند که نیروهای افغان روز شنبه یک قرارگاه طالبان را در ولسوالی خان آباد ولایت قندز آماج حمله هوایی قرار دادند.

این وزارت گفته است که گزارش ها مبنی بر وارد شدن تلفات به افراد ملکی را نیز بررسی میکند.

وزارت دفاع تاکید کرده است که این حمله بر اساس «دفاع فعال» نیروهای افغان صورت گرفته است.

این وزارت گفته است که در این رویداد ۳۰ طالب مسلح به شمول دو فرمانده شان به نام های قاری عبدلرزاف و مولوی عباس کشته شدند.

همچنان هشت طالب مسلح دیگر به شمول دو فرمانده شان به نام های فیضانی و قاری ابراهیم در این حمله هوایی زخمی شده اند.

این وزارت افزوده است که در این رویداد شمار زیاد از وسایط نقلیه، یک انبار بزرگ مهمات نیز از بین رفته است.

اما گزارش هایی مبنی بر آسیب دیدن افراد ملکی نیز منتشر شده است که وزارت دفاع از بررسی این موضوع خبر داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید

Trending