Connect with us

تجارت

مجلس نمایندگان برای بار دوم طرح بودجه ملی را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 16, 2021)

مجلس نماینده‌گان امروز (شنبه، ۲۷ جدی) برای بار دوم  طرح بودجه ملی را که برای سال مالی ۱۴۰۰ هجری خورشیدی اختصاص داده شده بود با اکثریت آرا رد کرد.

اعضای مجلس نمایندگان می گویند که طرح دوم بودجه نیز متوازن نیست و به مسئله یکسان سازی معاشات کارمندان دولتی توجه نشده است.

مجلس می‌گوید تا زمانیکه این بودجه متوازن نشود و خواست‌های مجلس در مورد همسان سازی معاشات در نظر گرفته نشود بودجه را تصویب نمی‌کند.

به گفته‌ی این نماینده‌گان حکومت دو ماده دیگر را نیز در  طرح بودجه ملی افزوده است که قابل قبول آنها نیستند.

این نماینده‌گان در مورد این دو ماده جزییات نداده اند.

قبل از این نیز مجلس نماینده‌گان طرح بودجه ملی سال ۱۴۰۰ را نسبت به مشکلات جدی رد کرده بود و افزوده بود که در این بودجه به کودهای احتیاطی پول بیشتر اختصاص داده شده اند.

تجارت

مقام‌ها: سیستم معاشات ان تی ای متوقف میشود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 3, 2021)

ریاست جمهوری میگوید که رییس جمهور غنی در نشست کابینه به وزارت مالیه دستور داده تا سیستم معاشات ان تی ای (کمک ملی فنی) سر از ماه حمل متوقف کند.

غنی همچنان افزوده است که با کارشیوه واضح هر بست انی تی ای به یک قرار داد نتیجه محور مبدل شده و پول صرفه جویی شده از آن به معاشات کارمندان پایین رتبه افزود شود.

فاطمه مورچل،معاون سخنگوی رییس جمهور، در این باره گفت:” پروسه ان تی ای به گونه کنونی تا ماه حمل سال آینده دوام میکند و در نشست رهبری حکومت آینده تنها در باره میکانیز تصمیم گرفته خواهد شد.”

درحال حاضر کارمندان قراردادی ان تی ای که شمار شان در کشور به ۲۴ هزار نفر می رسد از معاش ۳۸ هزار تا ۲۵۰ هزار افغانی بهره مند میشود

اعضای مجلس نمایندگان تاکید میکنند که حکومت پس پذیرفتن اصلاحات در معاشات ان تی ای باید طرح اصلاحی اش را با مجلس نماینده گان شریک کنند.

سید عظیم کبرزانی، دبیر کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” حکومت به گونه همه جانبه باید این موضوع را بررسی بکند و طرح خود را به پارلمان افغانستان ارایه بکند. “

پیش از این مجلس نمایندگان افغانستان ، افزایش در معاشات کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی را پیش‌شرط تصویب سند بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ گفته بود که حکومت پس از گذشت نزدیک به دو ماه از سال مالی جدید به این خواست نماینده گان مجلس پاسخ مثبت داد.

کمک ملی فنی برنامه‌ای است که برای استخدام کارمندان فنی و تخصصی دولت با حقوق و امتیازات بالا به حمایت مالی بانک جهانی اجرا می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

تلاش‌ها برای حفظ حقوق مالکیت زنان در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 2, 2021)

بانک جهانی میگوید که حکومت افغان از طریق پروژه اداره زمین توزیع سند ملکیت را آغاز کرده و در این بخش به حقوق مالکیت زنان نیز اولویت داده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی بر بنیاد قوانین افغانستان زنان و مردان از حقوق مساوی برخوردار استند اما رسم و رواج‌ها در این کشور زنان را از حقوق مالکیت محروم کرده اند.

این گزارش می افزاید که کمتر از ۵ درصد از زمین به نام زنان در افغانستان ثبت شده است.

با توجه به اهمیت اجتماعی، اقتصادی، و کلتوری ملکیت‌ها دسترسی زنان به سند مالکیت‌ از اهمیت برجسته‌ی برخودار است.

در گزارش بانک جهانی آمده است که به حاشیه کشانیدن زنان از داشتن زمین یا دیگر ملکیت‎ها‌ باعث به حاشیه رفتن زنان در سیاست و اقتصاد شده و همچنان نقش تصمیم گیرنده آنان را در خانه و جامعه  نیز محدود کرده است.

بانک جهانی میگوید که وزارت شهر سازی و زمین هر چند مدیریت زمین را بهبود داده و دسترسی بهتر به خدمات ثبتی به ویژه برای زنان را ارتقا داده است.

بر اساس این گزارش وزارت شهر سازی با حمایت چندین نهاد و تمویل بانک جهانی به ۳۴،۳۷۰ تن سند مالکیت داده است که بیشتر از نصف آن زنان استند.

گزارش می افزاید که این سند مالکیت به زنان افغان کمک کرده است که تا از تخلیه و تجاوز بر ملکیت‌های آنان جلوگیری شود.

بر اساس یافته‌های بانک جهانی با داشتن سند مالکیت زنان میتوانند ملکیت‌های خود را به اولاد شان منتقل کنند تا آنها سرپناه داشته باشند.

بانک جهانی افزوده است که با توجه به چارچوب جدید حالا مردان  مکلف استند تا نام‌های زنان خود را نیز در ملکیت‌های دولتی  قید کنند.

در کنار این حالا در هشت ولایت کشور دفاتر وجود دارد و زنان را در بخش اخذ سند ملکیت‌ کمک میکنند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

سیگار: بیش از دو میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به افغانستان ضایع شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

سیگار یا بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش میگوید که از مجموع ۷،۸ میلیارد دالر که از سوی سه نهاد کمک کننده امریکایی و وزارت خارجه آن کشور برای بازسازی افغانستان کمک شده است ۲،۴ میلیارد دالر آن به هدر رفته است.

این در حالی است که گنگره امریکا برای سیگار دستور داده است تا کمک‌های آن کشور به افغانستان را بازرسی کند.

در  این گزارش آمده است که به دلیل چالش‌ها امنیتی بازرسی‌های امریکایی نتوانسته اند از پروژه‌ها نظارت کنند و این باعث شده است که بسیاری از پروژه ها به گونه درست عملی نشود و پول ها هدر برو

ریاست جمهوری اما می گوید که در صورت دولت افغانستان پاسخگو خواهد بود که صلاحیت مصرف این پول‌ها به حکومت افغانستان داده میشد.

فاطمه مورچل، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت: “خواست حکومت افغانستان از اول هم این بود که این کمک‌ها در هماهنگی و از راه حکومت به مصرف برسد تا تاثیر گذاری آن معلوم شود دولت افغانستان به شفافیت و پاسخگویی متعهد است.”

سیگر در یافته است که بیشتر این پول‌های که به هدر رفته است برای خریداری وسایل مصرف شده است که به گونه مستقیم مربوط نهادهای امریکایی میشود.

این گزارش همچنان افزوده است که کمک‌های امریکا زمانی ادامه پیدا می‌کند که آن کشور توانایی مصرف، استفاده درست از آن را داشته باشد.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور، در این باره میگوید:”بعضی وقت کمک‌های امریکا با دیگر کمک کننده‌های بین المللی هماهنگ نشده و این مشکللات را به میان اورده است.”

این بار نخست نیست که بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از هدر رفتن پول‌های کمک شده به افغانستان گزارش می دهد، قبل از این نیز از هدر رفتن صداها میلیون دالر در پروژه پروموت یا توانمندی زنان نیز گزارش داده بود.

در گزارش تازه اش سیگر نیز گفته است که استفاده نشدن، و خراب شدن وسایل باعث نگرانی و دلسردی نهادهای کمک کننده امریکا به افغانستان شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است