Connect with us

اخبار ویژه

مجلس نمایندگان امریکا خواستار وضاحت در مورد راهبرد این کشور در افغانستان شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 1, 2020)

دموکرات‌های امریکایی در کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان این کشور از مقامات پنتاگون و وزارت امور خارجه امریکا خواسته اند که در جلسه دادرسی ماه جاری در مورد راهبرد این نهادها در قبال افغانستان شواهد ارایه کنند و تهدید کردند در صورت عدم همکاری این وزارت‌خانه‌ها، احضاریه صادر خواهد کرد.

مجلس نمایندگان در یک نامه ای به مارک اسپر وزیر دفاع و مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا، گفته است که آخرین مهلت به این دو وزارت خانه داده شده تا در ۹ام سپتامبر شواهد ارایه دهند.  

در نامه آمده است: “اگر وزارت‌های شما دواطلبانه در این دادرسی شرکت نکنند. کمیته فرعی امنیت ملی، گزینه دیگری جز گرفتن شهادت از طریق یک روند اجباری ندارد.”

وزارت  خارجه و پنتاگون به مدت یک سال است که به دعوت‌نامه‌های ارسال شاهد، بی‌اعتنایی کرده اند.

در این نامه آمده است که این کمیته پس از دریافت نکردن پاسخی از مقامات به درخواست ماه آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی، این کمیته از مقامات خواسته است تا در جلسه دادرسی ماه جنوری و مارچ استجواب ارایه کنند.

بر اساس نامه، این کمیته پس از دریافت نکردن پاسخ از سوی وزارت های مربوط از آنها خواست تا در جلسه دادرسی ماه های جنوری و مارچ شرکت کنند.

خبرگزاری «هیل» گزارش داده است که در ماه جنوری، به کمیته سه روز قبل ابلاغ شد که هیچ مقامی در این جلسه شرکت نخواهد کرد.

این کمیته ماه گذشته از دیوید هلوی دستیار وزیر دفاع در امور امنیتی هند و اقیانوس آرام  و زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان خواسته است تا در جلسه دادرسی ۹ سپتامبر حاضر شوند.

در این نامه آمده است که پنتاگون “از حضور امتناع ورزیده است” و خلیل‌زاد نیز “به دلیل مسافرت” نمی تواند شرکت کند.

این در حالی است که آقای پومپیو در جلسه اخیر ماه جولای گفت که همه نیروها تا ماه «مه» سال آینده از افغانستان خارج می شوند. او گفته است که تعداد آنان تا آن زمان “به صفر می رسد”.

طبق توافق نامه دوحه که در ماه فبروری سال جاری بین امریکا و طالبان امضا شد بیش از ۸۶۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان خارج شده و پنج پایگاه نظامی آنان به ارتش ملی افغانستان واگذار داده شده است.

با این حال قدم بعدی مذاکرات میان افغانان بین دولت افغانستان و طالبان متوقف شده است.

مذاکرات میان افغانان که قرار بود در اوایل ماه گذشته آغاز شود پس از توقف روند آزادی زندانیان توسط محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با بن‌بست مواجه شد.

طبق توافق دوحه طالبان حدود هزار زندانی حکومت را آزاد کرده در حالی که دولت بیش از ۵۰۰۰ زندانی طالب را از زندان‌ها کشور رها کرده است.

 

اخبار ویژه

گزارش: خلیلزاد به عنوان فرستاده ویژه برای صلح افغانستان به کارش ادامه میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

بر بنیاد گزارش سی ان ان، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه رییس جمهور پیشین امریکا برای صلح افغانستان، در سمت اش نگه خواهد شد.

در این باره جزییات بیشتر نشر نشده است، اما سی ان ان گزارش کرده است که وزارت خارجه امریکا نیز در این باره ابراز نظر نکرده است.

این گزارش افزوده است که این حرکت معمولی نیست، زیرا با رویکار آمدن حکومت جدید افراد سیاسی به ویژه کسانیکه در سیاست خارجی دخیل استند برکنار میشود.

 خلیلزاد در دو سال گذشته به عنوان فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان وظیفه انجام داده و در دوران ماموریت اش با طالبان و مقام‌های حکومت افغان در مورد روند صلح نشست‌های داشته اند.

در همین حال، کاخ سفید میگوید که جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته در صحبت با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، گفته است که امریکا میخواهد توافقنامه صلح با طالبان را بازنگری کند.

کاخ سفید در یک اعلامیه گفته است که امریکا از تلاش‌ها برای صلح در افغانستان حمایت میکند تا هر دو طرف به یک راه حل سیاسی و آتش بس دست یابند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا توافق‌نامه صلح با طالبان را بازنگری میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

کاخ سفید میگوید که جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته در صحبت با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، گفته است که امریکا میخواهد توافقنامه صلح با طالبان را بازنگری کند.

کاخ سفید در یک اعلامیه گفته است که امریکا از تلاش‌ها برای صلح در افغانستان حمایت میکند تا هر دو طرف به یک راه حل سیاسی و آتش بس دست یابند.

جیک سالیوان همچنان گفته است که امریکا تعهدات طالبان را مبنی بر قطع روابط با گروه‌های هراس افگن، کاهش خشونت‌ها در افغانستان و آغاز گفتگوهای معنی دار با حکومت و دیگر سیاسیون بازنگری میکند که آیا این گروه به تعهدات خود عمل کرده است یا نه.

سالیوان همچنان گفته است که امریکا آرزو دارد تا همه رهبران افغان از این فرصت تاریخی برای صلح  و ثبات در افغانستان استفاده کنند.

در این گفتگو همچنان بر حفظ دست آوردهای دو دهه اخیر، حقوق زنان و اقلیت‌ها در روند صلح نیز تاکید شده است.

در این اعلامیه به نقل از سالیوان آمده است که ” امریکا آماده است تا با حکومت افغان، متحدین ناتو و دیگر متحدین منطقه‌ی مشوره کند تا یک ستراتیژی برای افغانستان متحد، امن و با ثبات تهیه کند.”

این در حالی است که قبل از این نامزد احتمالی جوبایدن برای وزارت خارجه امریکا گفته بود که اداره جدید آن کشور توافقنامه امریکا و طالبان را بازنگری میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری اسلامی: کشتار، خشونت و هراس‌افگنی در تضاد با جوهر اسلام است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 20, 2021)

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور با یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC) در جده، عربستان سعودی دیدار و در مورد مذاکرات جاری صلح گفتگو کرد.

وزارت خارجه با نشر اعلامیه ای گفته است که آقای اتمر و یوسف بن احمد العثیمین شب گذشته دیدار کرده اند.

در اعلامیه آمده است که آقای اتمر با نامشروع خواندن جنگ جاری افغانستان گفته است: “جنایاتی که امروز در افغانستان صورت می‌گیرند، با معتقدات مسلمانان و تعالیم اسلامی به‌ کُلی ناسازگار اند؛ چنان‌که حمله بر قضات زن، کشتار محصلان پوهنتون کابل و حمله بر شفاخانۀ زایشگاه قطعاً در دین مبین اسلام توجیه‌پذیر نمی‌باشند.”

وزیر امور خارجه افزوده است: “اگر مخالفان واقعا متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آماده زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و ارادهٔ آزاد مردم افغانستان و معیارهای پذیرفته‌شدهٔ جهانی می‌باشد.”

در همین حال وزیر امور خارجه خواهان تداوم کمک‌های سازمان همکاری اسلامی برای موفقیت روند صلح شده نیز شده است.

آقای اتمر گفته است: “ما می‌خواهیم سازمان‌ همکاری اسلامی خواست‌های قبلی خود را برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران افغانستان از طریق برگزاری نشست‌های تعقیبی، مشوره‌‌های تخصصی و اعزام گروه‌های خاص جهت رایزنی با تیم‌های مذاکراتی در دوحه، ادامه دهد.”

از سوی هم یوسف بن احمد العثیمین گفته است که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است “بنابراین، از طریق تبلیغ و پیام رسانی، بایست به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده بل آیین وحدت و همگرایی است.”

وی همچنان‌ نقش علمای دین را راستای تامین صلح در کشور ارزنده خوانده و گفته است که علما در جوامع اسلامی نه‌تنها از نگاه دینی بل از منظر سیاسی از جایگاه مهمی برخوردار می‌باشند.

به خواندن ادامه دهید

Trending