Connect with us

رویداد های اخیر

مجلس نماینده‌گان: گنجینه باختر باید به یک کشور با اعتبار انتقال داده شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 27, 2021)

پس از آنکه دفتر سرمفتش ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه‌ای اعلام کرده که انتقال غیرقانونی پول نقد هنوزهم از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی (کابل) ادامه دارد و مسئولان برای کنترل آن تلاش کافی نکرده‌اند، اکنون مجلس نماینده‌گان امروز چهارشنبه (۸دلو) گفته اند که گنجینه باختری افغانستان باید به یکی از کشورهای با اعتبار انتقال داده شود، زیرا احتمال تاراج آن به گونه آشکار وجود دارد.

رییس مجلس نماینده‌گان می گوید که گنجینه باختری که پشتوانه پول افغانی است در امان نبوده و باید از چگونه‌گی نگهداری آن نظارت جدی صورت گیرد. اما ریاست جمهوری این سخنان را تاسف بار خواند وگفته که از گنجینۀ تاریخی باختری نه تنها به گونه مسئولانه حفاظت می کند، بلکه این گنجینه را به عنوان معرف تاریخ و هویت افغانستان چندین بار در پایتخت‌های مشهور جهان به نمایش گذاشته و عواید قابل ملاحظه به خزانه دولت از این طریق بدست آمده است.

شماری از نماینده‌گان مجلس می‌گویند که گنجینهء باختری با خطر دستبرد و قاچاق قرار دارد و هیچ اعتمادی بر بانک مرکزی وجود ندارد که زمینه ساز انتقال این سرمایه بزرگ از افغانستان نشود.

این نماینده‌گان تاکید می ‌ورزند که گنجینه باختری باید به یکی از کشور های با اعتبار انتقال داده شود تا مصئون باقی بماند.

نیلوفر ابراهیمی، مجلس نماینده‌گان- بدخشان می گوید که:” برای جلوگیری از انتقال گنجینه باختری باید اقدام شود چون کمره‌های بانک مرکزی از دو ماه به این سو خاموش شده اند و نگرانی داریم بر عدم بی‌اعتمادی حکومت فعلی و این سرمایه با خطر قاچاق مواجه است و باید به یک کشور معتبر جهان انتقال داده شود.”

زلمی مجددی، عضو کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده‌گان می‌گوید که :”در عواید بانک مرکزی کسر فایش به میان آمده و ما از ذخایر طلا نگران استیم که به بیرون انتقال داده نشود و عواید بانک مرکزی انتقال داده شده واز حرکات غیرقانونی حکومت باید جلوگیری شود.”

درهمین حال رییس مجلس نماینده‌گان تاکید می‌ورزد که همزمان با قاچاق پول از افغانستان گنجینه باختری نیز در امان نیست، زیرا بانک مرکزی فاقد اعتبار است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان می‌گویدکه :”اگر پول قاچاق می شود گنجینه باختری هم در امان نخواهد بود و این گنجینه پشتوانه پول افغانستان است و به یک کشور دیگر انتقال داده شود چون بانک مرکزی فاقد اعتبار می باشد و این موضوع بسیار جدی است.”

گنجینه باختری بیش از دو صد اثر شامل اشیای طلایی است که بعد از سیزده سال نمایش در شماری از کشورها با عاید سه صد و چهارده میلیون افغانی دوباره به افغانستان انتقال داده شده است و بهای این سرمایهء ملی نزدیک به سیزده میلیارد دالر تخمین شده است.

رویداد های اخیر

عباس کریمی از مسابقات پارا شنای امریکا مدال مدال نقره بدست آورد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 17, 2021)

عباس کریمی شناگر پر افتخار معلول کشور، مدال نقره رقابت‌های پارا شنای امریکا را به گردن آویخت.

وی در چهار بخش ۵۰ متر پروانه، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ متر شنای آزاد (فری استایل) برابر حریفان جهانی خود خوش درخشید و به مدال نقره رسید.

رقابت های جهانی پارا شنای ( world series ) با اشتراک ۱۱۵ شناگر از ۲۰  کشور جهان به میزبانی ایالت تگزاس برگزار شده است.

کریمی فردا در آخرین رقابت خود در بخش ۵۰ متر کرال پشت برابر حریفان‌اش شنا خواهد کرد.

عباس کریمی تنها شناگر معلول کشور است که برای بازی‌های پارا المپیک توکیو نیز نامزد است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حکمتیار: نیروهای خارجی باید از افغانستان مسوولانه خارج شوند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 17, 2021)

سرنوشت صلح افغانستان باید همراه با حفظ نظام، و متلاشی نشدن نیروهای امنیتی همراه شود و یگانه راه حل بحران کنونی ایجاد حکومت انتقالی است.

رهبر حزب اسلامی با ابراز این مطلب می گوید که امریکا در کنار خروج مسوولانه زمینه ساز حکومت انتقالی برای ختم بحران باشد، در غیر آن وضعیت جنگی در افغانستان بدتر خواهد شد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان  میگوید: “نیروهای خارجی طبق تعهداتی که دارند باید افغانستان را ترک کنند و زمانی بروند که موارد جنگ و ناامنی که یک عامل خود شان است باقی نمانده باشد.”

در همین حال رهبر حزب اسلامی از گروه طالبان می خواهد تا روی یک آتش بس مشروط به توافق برسند و نباید روند مذاکرات را با افغان ها متوقف سازند.

آقای حکمتیار میگوید: “نقض معاهده ازسوی امریکا با طالبان نباید سبب شود که طالبان مذاکرات را با افغان ها توقف دهد و طالبان باید به آتش بس مشروط توافق کنند.”

با این حال آقای حکمتیار تاکید می‌ورزد که ایجاد حکومت ایتلافی هیچ سودی برای ثبات پایدار نخواهد داشت و تجربه های تلخ گذشته تکرار می شود و نیاز است تا یک حکومت انتقالی با صلاحیت ایجاد و زمینه برای یک انتخابات شفاف و فراگیر فراهم شود و طالبان نیز با این طرح مخالفت نخواهند داشت.

آقای حکمتیار میگوید: “تماس های که ما با طالبان داریم امارت اسلامی با دو مساله مشکل ندارد یک تشکیل حکومت انتقالی و دیگرایجاد شورای عالی دولت و انتظار داریم تا طالبان موضع شان را روشن سازند و طالبان برای انتخابات شفاف هم مشکل ندارند.”

به باور آقای حکمتیار اگر گروه طالبان از فرصت ایجاد شده برای صلح استفاده نکنند و مانع جنگ طلبانی که منافع شان برای ادامه جنگ است، نشوند، افغانستان با بحرانی مواجه خواهد شد، که اداره آن امکان پذیر نخواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: احتمال افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان وجود دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 17, 2021)

مقام‌های امریکایی میگویند که برای خروج مصون همه سربازان خارجی از افغانستان شاید شماری آنان در افغانستان افزایش یابند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز گذشته (جمعه، ۲۷ حمل) در یک کنفرانس خبری گفت که ” این امکان بدور از واقعیت نیست که برای یک مدت کوتاه برخی از قابلیت‌ها در افغانستان افزود شود تا خروج مصون، منظم و قصدی مطابق دستور رییس جمهور در اوایل سپتمبر صورت گیرد.”

جان کربی در باره چگونگی و زمان رسیدن این نیروها به افغانستان جزییات بیشتر نداد.

او در این باره افزود:” طوریکه ما از عراق خارج شدیم، این منطقی است که فرض کنیم به کمک‌ها لوژیستیکی مانند کمک‌های انجینیری ضرورت داشته باشیم.”

سخنگوی وزارت دفاع امریکا میگوید:” ممکن است برخی از قابلیت‌های نیروهای محافظت را اضافه کنیم تا مطمین شویم که این خروج بگونه مصوون، منظم و موثر صورت گیرد. باز هم هرچه نزدیکتر میشویم بیشتر میدانیم، این کار احتمال دارد.”

او همچنان گفت که هم اکنون وزارت دفاع امریکا در باره روابط امنیتی افغانستان و امریکا در سال‌های آینده کار میکند.

کربی در این باره گفت:” ما قصد داریم تا وارد یک رابطه دوجانبه شویم، رابطه نظامی، روابط که ما با دیگر کشورها داریم. این رابطه حضور نظامی ما در میدان نبرد را در بر نمیگیرد به استثنای آنچه که برای حمایت از ماموریت دیپلوماتیک نیاز باشد. کار در این باره جریان دارد. من نمی توانم بگویم که نیروهای امنیتی افغان به کدام نوع قرار داد ضرورت دارد.”

جان کربی افزود که امریکا به مبارزه خود با هراس افگنی ادامه خواهد داد تا دوباره به پناه‌گاه هراس افگنان مبدل نشود.

کربی در این باره افزود:” ما در این باره قابلیت‌های بیشتر داریم، و نمی خواهم در این باره با جزییات صحبت کنم که چی گونه از این قابلیت‌ها استفاده میکنیم.”

این مقام امریکایی گفت که  در باره هشدار طالبان آگاهی دارد.

او در این باره گفت:” ما هشدارهای آنان را دیدیم. این برای ما بی احتیاطی خواهد بود تا این هشدارها را جدی نگیریم. برای طالبان هم بی احتیاطی خواهد بود تا اظهارات رییس جمهور و وزیر دفاع را نادیده بگیرد که گفته بود حمله بر نیروها، متحدین و همکاران ما در جریان خروج جواب قاطعانه خواهد داشت.”

او همچنان گفت که خروج سربازان خارجی از افغانستان به معنی قطع روابط نیست بلکی امریکا به حمایت نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

این در حالی است که مقام‌های امریکایی تعهد کرد که معاشات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را می پردازند.

طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است، اما قبل از این در واکنش به اعلام زمان خروج نیروهای امریکای از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر گفته بود که این تمدید به جنگجویان آنان اجازه خواهد داد تا وارد اقدام شوند و مسوولیت آن بدوش امریکا خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است