Connect with us

تجارت

مجلس نماینده‌گان طرح بودجه سال آینده مالی را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 30, 2020)

مجلس نماینده‌گان امروز (چهارشنبه، ۱۰ جدی) طرح بودجه سال آینده مالی را به اکثریت آرا رد کرد.

اعضای این مجلس می‌گویند که در این طرح مشکلات جدی وجود داشت و پول بیشتر به کودهای احتیاطی تخصیص داده شده بود.

اعضای مجلس می‌گویند که ۱۳ میلیارد افغانی به یک کود احتیاطی بدون وضاحت در مصارف آن و همچنان دو میلیارد افغانی دیگر به کودهای ۹۱ و ۹۲ تخصیص داده شده بود که قابل قبول مجلس نبود.

طرح بودجه ملی در ماه نومبر از سوی کابینه تایید شده بود و بعدأ به اساس درخواست نهادهای کشور تغیرات در آن آورده شد.

کابینه همچنان درخواست وزارت اقتصاد را برای تصویب بسته کمکی ۳،۴ میلیون دالر از پروژه USAID برای مبارزه با ویروس کرونا را تصویب کرده بود.

کابینه همچنان طرح وزارت مالیه و تحصیلات عالی  برای انتقال پول از واحد مبارزه با مواد مخدر را برای ساختن تعمیر دانشگاه هلمند که  ۱،۵میلیون دالر میشود نیز تایید کرده بود.

این درحالی است که روز گذشته میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، گفت که این مجلس بر طرحی کار میکند که  بر بنیاد آن حقوق و امتیازات کارمندان دولت یکسان خواهند شد.

رحمانی افروده که این طرح را به گونه جدی عملی میکند.

او همچنان به کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان دستور داد تا این طرح را در بودجه سال آینده مالی بکنجاند.

تجارت

تلاش‌ها برای حفظ حقوق مالکیت زنان در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 2, 2021)

بانک جهانی میگوید که حکومت افغان از طریق پروژه اداره زمین توزیع سند ملکیت را آغاز کرده و در این بخش به حقوق مالکیت زنان نیز اولویت داده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی بر بنیاد قوانین افغانستان زنان و مردان از حقوق مساوی برخوردار استند اما رسم و رواج‌ها در این کشور زنان را از حقوق مالکیت محروم کرده اند.

این گزارش می افزاید که کمتر از ۵ درصد از زمین به نام زنان در افغانستان ثبت شده است.

با توجه به اهمیت اجتماعی، اقتصادی، و کلتوری ملکیت‌ها دسترسی زنان به سند مالکیت‌ از اهمیت برجسته‌ی برخودار است.

در گزارش بانک جهانی آمده است که به حاشیه کشانیدن زنان از داشتن زمین یا دیگر ملکیت‎ها‌ باعث به حاشیه رفتن زنان در سیاست و اقتصاد شده و همچنان نقش تصمیم گیرنده آنان را در خانه و جامعه  نیز محدود کرده است.

بانک جهانی میگوید که وزارت شهر سازی و زمین هر چند مدیریت زمین را بهبود داده و دسترسی بهتر به خدمات ثبتی به ویژه برای زنان را ارتقا داده است.

بر اساس این گزارش وزارت شهر سازی با حمایت چندین نهاد و تمویل بانک جهانی به ۳۴،۳۷۰ تن سند مالکیت داده است که بیشتر از نصف آن زنان استند.

گزارش می افزاید که این سند مالکیت به زنان افغان کمک کرده است که تا از تخلیه و تجاوز بر ملکیت‌های آنان جلوگیری شود.

بر اساس یافته‌های بانک جهانی با داشتن سند مالکیت زنان میتوانند ملکیت‌های خود را به اولاد شان منتقل کنند تا آنها سرپناه داشته باشند.

بانک جهانی افزوده است که با توجه به چارچوب جدید حالا مردان  مکلف استند تا نام‌های زنان خود را نیز در ملکیت‌های دولتی  قید کنند.

در کنار این حالا در هشت ولایت کشور دفاتر وجود دارد و زنان را در بخش اخذ سند ملکیت‌ کمک میکنند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

سیگار: بیش از دو میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به افغانستان ضایع شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

سیگار یا بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش میگوید که از مجموع ۷،۸ میلیارد دالر که از سوی سه نهاد کمک کننده امریکایی و وزارت خارجه آن کشور برای بازسازی افغانستان کمک شده است ۲،۴ میلیارد دالر آن به هدر رفته است.

این در حالی است که گنگره امریکا برای سیگار دستور داده است تا کمک‌های آن کشور به افغانستان را بازرسی کند.

در  این گزارش آمده است که به دلیل چالش‌ها امنیتی بازرسی‌های امریکایی نتوانسته اند از پروژه‌ها نظارت کنند و این باعث شده است که بسیاری از پروژه ها به گونه درست عملی نشود و پول ها هدر برو

ریاست جمهوری اما می گوید که در صورت دولت افغانستان پاسخگو خواهد بود که صلاحیت مصرف این پول‌ها به حکومت افغانستان داده میشد.

فاطمه مورچل، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت: “خواست حکومت افغانستان از اول هم این بود که این کمک‌ها در هماهنگی و از راه حکومت به مصرف برسد تا تاثیر گذاری آن معلوم شود دولت افغانستان به شفافیت و پاسخگویی متعهد است.”

سیگر در یافته است که بیشتر این پول‌های که به هدر رفته است برای خریداری وسایل مصرف شده است که به گونه مستقیم مربوط نهادهای امریکایی میشود.

این گزارش همچنان افزوده است که کمک‌های امریکا زمانی ادامه پیدا می‌کند که آن کشور توانایی مصرف، استفاده درست از آن را داشته باشد.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور، در این باره میگوید:”بعضی وقت کمک‌های امریکا با دیگر کمک کننده‌های بین المللی هماهنگ نشده و این مشکللات را به میان اورده است.”

این بار نخست نیست که بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از هدر رفتن پول‌های کمک شده به افغانستان گزارش می دهد، قبل از این نیز از هدر رفتن صداها میلیون دالر در پروژه پروموت یا توانمندی زنان نیز گزارش داده بود.

در گزارش تازه اش سیگر نیز گفته است که استفاده نشدن، و خراب شدن وسایل باعث نگرانی و دلسردی نهادهای کمک کننده امریکا به افغانستان شده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

۲۸ کمپنی افغان در نمایشگاه بین‌المللی گلفود ۲۰۲۱ اشتراک کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 24, 2021)

وزارت زراعت می‌گوید که ۲۸ کمپنی تولید، پروسس و تجارت افغانستان در نمایشکاه بین‌المللی گلفود سال ۲۰۲۱ که در شهر دوبی برگزار شده است، اشتراک کرده اند.

این نمایشگاه برای چهار روز از ۲۱ تا ۲۵ فبروری در مرکز تجارتی شهر دوبی برگزار شده است.

حبیب‌الله حبیب، رییس انکشاف سکتور خصوصی وزارت زراعت آبیاری و مالداری، می‌گوید که این نمایشگاه یک فرصت استثنایی و بسیار مهم جهت معرفی محصولات زراعتی و مالداری کشور به جهانیان است.

به گفته‌ی مقام‌های وزارت زراعت تاجران افغان به کمک اداره‌ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ امریکا(USAID) و هم‌آهنگی وزارت زراعت در این نمایشگاه اشتراک کردند و محصولات‌شان را به نمایش گذاشتند.

 این محصولات شامل زعفران، میوه خشک، گیاهان طبی، عسل و میوه‌جات پروسس شده و محصولات دیگر بودند.

نمایشگاه بین‌المللی گلفود یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌ها در بخش غذا در سطح جهان است که تاجران بیش از ۸۵ کشور دنیا با محصولات‌ شان در آن اشتراک می‌کنند.

قرار است امسال نیز مانند سال‌های قبل، ده‌ها هزار نفر بازدیدکننده و تاجر از این نمایشگاه بازدید کنند.

مقام‌های وزارت زراعت گفته اند که در این نمایشگاه از محصولات افغانی استقبال شده و به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دالر قرارداد فروش محصولات زراعتی و مالداری بدست آورده شد.

مقام‌های سفارت افغانستان در امارات متحده عربی نیز در این نمایشگاه اشتراک کرده بودند.

نمایشگاه گلفود همه ساله در شهر دبی امارت متحده عربی برگزار می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است