Connect with us

تجارت

مجلس نماینده‌گان بودجه سال ۱۴۰۰ را تصویب کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 22, 2021)

مجلس نماینده‌گان امروز (دوشنبه، ۴ حوت) سند بودجه سال روان مالی را پس از تنش‌ها زیاد تصویب کرد.

سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ سه بار به مجلس نمایندگان فرستاده شد، و اعضای مجلس ۱۹ مورد اختلاف را در آن مطرح کردند که افزایش معاشات کارمندان پایین رتبه ملکی بارز ترین آن بود.

اکنون کمیسیون مالی و بودجه مجلس می‌گوید که بیش‌تر بخش‌های این ۱۹ مورد از سوی حکومت پذیرفته شد که درشت‌ترین آن قرار ذیل اند:

۱- افزایش دو هزار افغانی در معاشات کارمندان پایین رتبه ملکی

۲- حذف بودجه برنامه دسترخوان ملی

۳- حذف ۵۰۰ میلیون افغانی بدهکاری‌های بانک‌ها

۴- حذف ۱،۳میلیارد افغانی بدهکاری‌های ادارات به شرکت برق

۵- حذف بودجه واحد عملیاتی ریاست جمهوری به جز پروژه‌ها زیر کار

۶- حذف خرچ‌های اضافی مانند خرچ دسترخوان به وزیران و دیگر مقامات

۷- کاهش ۶۰۰ میلیون پول در کودهای ۹۱ و ۹۱

۸- تصمیم در مورد بودجه وزارت هایی که توسط سرپرست‌ها اداره می شوند

۹- شامل ساختن عواید شهرداری در بودجه

۱۰- شامل ساختن برخی پروژه‌های تازه در سند بودجه

۱۱-  گزارش دادن کمیته تدارکات ملی به مجلس نمایندگان می باشد.

در این میان اعضای مجلس نمایندگان به شماری از اداراتی که از سوی مجلس رای نگرفتند، به مانند شورای عالی مصالحه ملی بودجه نداده و بودجه شورای مصالحه را زیر چتر اداره امور ریاست جمهوری قرار داده است.

میر افغان صافی،رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان، در این باره گفت:”اداره هایکه از مجلس تاییدی نگرفته اند و قانونی نیستند، مثل اداره نفت و گاز و شورای عالی مصالحه ملی است، بودجه داده نشده است، شورای عالی مصالحه ملی کما فی سابق زیر چتر اداره امور است.”

هرچند شماری از اعضای مجلس هنوز هم به این باور اند که هیچ تغیری در بودجه نیامده و همه کارها نمایشی و منافع شخصی بود.

گل محمد کمین، عضو مجلس نمایندگان، در این باره میگوید:”بودجه را سیاسی ساختند، و کارها نمایشی بود، هر کس در آن منافع خود را سنجیده رییس مجلس منافع خود را، کمیسیون مالی بودجه منافع خود را و دیگران .”

بودجه سالی مالی ۱۴۰۰ که بالغ بر ۴۷۳ میلیارد و ۴۱ میلیون افغانی که از آن جمله بیش از ۳۱۱ میلیارد آن عادی و بیش از ۱۶۱ میلیارد آن بودجه انکشافی می باشد تصویب شد.

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، در این باره گفت:”افزایش معاش کارکنان، جای دادن پروژه‌های انکشافی، توازن نسبی پول در کودها، کاهش مصارف غیر ضروری، جلوگیری از حیف و میل شدن دارایی های مردم، فصل‌های مهم از این کامیابی است.”

با این حال مجلس نمایندگان، برای اعضای کمیسیون مالی و بودجه مجلس مدال مجلس نماینده‌گان را اهدا کرد و همچنان رییس جمهور غنی با تشکری از تصویب بودجه، گفته است که این کار می تواند در عملی سازی به موقع برنامه ها موثر تمام شود.

تجارت

۲۸ کمپنی افغان در نمایشگاه بین‌المللی گلفود ۲۰۲۱ اشتراک کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 24, 2021)

وزارت زراعت می‌گوید که ۲۸ کمپنی تولید، پروسس و تجارت افغانستان در نمایشکاه بین‌المللی گلفود سال ۲۰۲۱ که در شهر دوبی برگزار شده است، اشتراک کرده اند.

این نمایشگاه برای چهار روز از ۲۱ تا ۲۵ فبروری در مرکز تجارتی شهر دوبی برگزار شده است.

حبیب‌الله حبیب، رییس انکشاف سکتور خصوصی وزارت زراعت آبیاری و مالداری، می‌گوید که این نمایشگاه یک فرصت استثنایی و بسیار مهم جهت معرفی محصولات زراعتی و مالداری کشور به جهانیان است.

به گفته‌ی مقام‌های وزارت زراعت تاجران افغان به کمک اداره‌ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ امریکا(USAID) و هم‌آهنگی وزارت زراعت در این نمایشگاه اشتراک کردند و محصولات‌شان را به نمایش گذاشتند.

 این محصولات شامل زعفران، میوه خشک، گیاهان طبی، عسل و میوه‌جات پروسس شده و محصولات دیگر بودند.

نمایشگاه بین‌المللی گلفود یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌ها در بخش غذا در سطح جهان است که تاجران بیش از ۸۵ کشور دنیا با محصولات‌ شان در آن اشتراک می‌کنند.

قرار است امسال نیز مانند سال‌های قبل، ده‌ها هزار نفر بازدیدکننده و تاجر از این نمایشگاه بازدید کنند.

مقام‌های وزارت زراعت گفته اند که در این نمایشگاه از محصولات افغانی استقبال شده و به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دالر قرارداد فروش محصولات زراعتی و مالداری بدست آورده شد.

مقام‌های سفارت افغانستان در امارات متحده عربی نیز در این نمایشگاه اشتراک کرده بودند.

نمایشگاه گلفود همه ساله در شهر دبی امارت متحده عربی برگزار می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

معاش کارمندان خدمات ملکی ۲هزار افغانی افزایش می‌یابند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 17, 2021)

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان و وزارت مالیه امروز چهارشنبه )۲۹دلو) گفته اند که نخستین بن‌بست برسر بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را شکستند.

میر افغان صافی، رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان می‌گوید که حکومت سرانجام یکی از خواست‌های بنیادی آنان را که بیشترشدن تنخواه‌های کارمندان خدمات ملکی بود، پذیرفت.

به‌گفتۀ آقای صافی تنخواه هر کارمند خدمات ملکی از بست اول تا هشتم تا دوهزار افغانی افزایش یابد: ” معاش معلم، اجیر و مامورین پاین‌رتبه سر از ماه اول حمل سال ۱۴۰۰ مبلغ ۲هزار افغانی افزود شد.”

درهمین حال، وزارات مالیه می‌گوید که بعد از تغیرات لازم در قوانین و لوایح معاش مامورین پایین رتبه و معلمان افزایش خواهد یافت.

عبدالحبیب زدران، معین مالی وزارت مالیه، در یک پیام ویدیویی گفته است:” امروز در بحث با کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان… در مورد افزایش معاشات مامورین پاین رتبه و معلمین به تفاهم رسیدیم. تفاهم طوری است که ما پنج میلیارد افغانی را تا وسط سال در بودجه نگه میداریم، تا در قوانین و لوایح تغیرات لازم بیاوریم بعد از آن در مشوره با مجلس نماینده‌گان طرح آن را میسازیم. بعد از بررسی تقریبأ دو هزار افغانی در معاش مامورین پایین رتبه و معلمان تغیر آورده می‌شود و بعد از ماه حمل تطبیق میشود.”

زدران همچنان از مجلس خواسته است تا هر چه زودتر بودجه سال روان مالی را تأیید کند.

مجلس نماینده‌گان دوبار بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را به دلیل عدم توازن، شامل‌شدن برنامه دسترخوان ملی در سند بودجه، قرضه‌ و اختصاص بودجه هنگفت به برخی از ادارات و در نظر نگرفتن طرح عادلانه سازی معاشات کارمندان دولتی رد کرده است. حالا دیده شود که آیا روی موارد باقی مانده اختلافی مجلس با حکومت به توافق خواهد رسید یا خیر.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

اعترض راننده‌گان: بهای مواد اولیه در کابل افزایش یافته اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 17, 2021)

شماری از دکانداران و باشنده‌گان کابل میگویند که اعتراض راننده‌گان و بسته بودن بزرگ راه‌ها بهای مواد سوخت و خوراکه را افزایش داده اند.

به گفته‌ی دکانداران در یک روز گذشته بهای یک کیلو گاز مایع در شهر کابل از 48 افغانی به 80 افغانی و یک لیتر پترول از 36 افغانی به 47 افغانی و همچنان فی بوجی ارد تا 2هزار افغانی بلند رفته است.

ظاهر، یک دکاندار، در این باره گفت:”مواد عرضه شده که در بازار موجود نباشد تا لاحه تنهای بلند می رود تا اندازه که هر که به نرخ خود سرانه بلند می برد شاید یک بوری آرد تا 2 و3 هزار بلند برود”

حشمت، یک دکاندار دیگر، در این مورد گفت:”حدود بیست روز است که راه‌ها بند است دولت توجه ندارد بسیاری اموال خراب شود نرخ هم بلند رفته است.”

موتر داران بابری بزرگ راه‌های جنوب، شمال و شرق کشور از بهر اخاذی‌های غیر قانونی اعتصاب کرده اند.

بازرگانان هشدار میدهند که اگر به این اعتراض‌ها رسیدگی نشود کشور با یک بحران اقتصادی روبرو خواهد شد.

احمدزی، یک بازرگان، در این باره گفت:” “همی ذخیره که از ما است شاید تا ده روز دوام نمی کند پیش 40 افغانی می خریدیم حالا 47 افغانی شده است حتا فایده هم نگرفتیم.”

عبدالمقیم، یک بازرگان دیگر در این مورد گفت:”راه‌ها بند است اگر گاز نیاید یک کیلو گاز تا 250 افغانی بلند برود.”

اما وزارت ترانسپورت موتر داران باربری را به بهانه جوی متهم می سازند و میگوید شرکت‌های ترانسپورتی که به گونه خود سرانه بزرگ راه‌ها را به روی ترافیک مسدود کردند مورد بازپرس قرار میگیرند.

حکمت الله قوانچ، سخنگوی وزارت ترنسپورت، در این باره میگوید:” اشخاص و افراد مغرض و غیر مسوول که راه‌ها را مسدود ساختند مورد بازپرس و به دادستانی معرفی می شوند.”

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره میگوید:”شماری از دریواران و ترانسپورترها هم به بهانه اینکه پولیس در بزرگ راه‌ها پول می گیرند با مسولین شرکت‌های ترانسپورتی خود سازش میکنند و یا از پیش شان پول میگیرند و غرض تبانی و زمینه سازی معامله اموال خود را انتقال بدهند از مسیر شهرا ها.”

این در حالی است که بیست روز پیش  شماری از راننده گان موترهای باربری در اعتراض به فعال شدن دوباره کتابچه‌های خط السیر ترانسپورتی انتقالات کالاهای بازرگانی به ولایت‌ها را توقف داده اند.

 این راننده گان گفته اند که وزارت ترانسپورت با استفاده از این کتابچه‌ها به فساد زمینه سازی می کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است