Connect with us

خبرهای تازه

مجلس سنا: کسانی که در کشتار مردم دست دارند بی درنگ اعدام شوند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۳۹۷)

شماری از اعضای مجلس سنای کشور در جلسه امروز این مجلس از حکومت خواست تا سیاست انتعطاف پذیری را در برابر مخالفان مسلح کنار گذارد و کسانی را که در کشتار مردم دست دارند، بی درنگ اعدام کند.

این خواست از سوی مجلس سنا به دنبال حملات خونین انتحاری دیروز در کابل که جان نزدیک به ۳۰ تن به شمول نه خبرنگار را گرفت، مطرح میشود.

باز محمد زرمتی، یک عضو این مجلس گفت: ” حمله برخبرنگاران در تاریخ دنیا بی پیشینه بوده و از حکومت میخواهیم باید عاملان قتل مردم چه طالب هستند و چه داعش باید اعدام شوند و قانون  کشور و قانون اسلام خو برای حکومت اجازه این کار را میدهد و با عملی شدن اعدام ها حمله ها کمتر میشود.”

محی الدین منصف، عضو دیگر این مجلس چنین گفت: “به کدام گناه خبرنگاران کشته میشوند و جرم شان چه است درحالی که بی طرفانه حقایق را به مردم میرسانند و هراس افگنان قابل ترحم نیستند و ارگان های عدلی و قضایی به پرونده شان باید رسیده گی کند و باید اشد مجازات شوند.”

به باور گلالی اکبری، یکی دیگر از اعضای مجلس سنای کشور طالبان و داعش زیر نام اسلام و جهاد مردم را میکشد و حکومت باید قاتلین مردم افغانستان را به کیفر اعمال شان برساند.

از طرف دیگر، شماری از سناتوران مسوولان امنیتی را در تامین امنیت مردم به کفایتی متهم کردند.

هاشم الکوزی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس سنا در این مورد گفت: “مسوولین امنیتی بی کفایت در وظایف شان ناکام است و این وضعیت قابل قبول نیست و با موجودیت این مسوولان بی کفایت مردم و خبرنگاران کشته میشوند و مردم در امن نیستند، پس امنیت را کی میاورد و مردم بی باور شده اند.”

فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا نیز از دولت خواست در برابر هراس افگنان نباید از مدارا کار گرفته شود.

وی افزود: ” قاتلین مردم همه را میکشند و قابل اصلاح نیستند و باید مبارزه جدی در برابر شان آغاز شود در غیر آن مردم بیشتر قربانی خواهند شد.”

قانون گذاران درمجلس تاکید ورزیدند که حکومت باید شیوه جنگی را تغییر دهد، زیرا هراس افگنان از هر گزینهء برای کشتار مردم کار میگیرند و باید جلو حمله های خونین در کشور گرفته شود.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است