Connect with us

تجارت

مجلس سنا مقام‌های د افغانستان بانک را به نقض قانون متهم کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 30, 2020)

اعضای مجلس سنا می‌گویند که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی برخلاف اصول دست به برکناری معاونین خود و کارمندان این نهاد زده و این کار وی را نوعی «زورگوی» عنوان کرده اند.

در یک نوار تصویری که در رسانه های اجتماعی منتشر شده، دیده میشود که محافظان بانک مرکزی افغانستان به وحید نوشیر معاون نخست برکنار شده این نهاد اجازه ورود به بانک را نمی‌دهند.

آقای نوشیر در صفحه فیسبوک اش نوشته است که وی به هدایت زبانی رییس جمهوری به بانک مرکزی رفته بود تا از سمت خود استعفاع کند. وی اجازه ندادن خودش به دفتر کاری اش از سوی اجمل احمدی را خلاف اصول اداری دانسته است.

قسیم رحیمی، معاون دوم برکنار شده بانک مرکزی نیز برخورد سرپرست این نهاد در برابر کارمندانش را خلاف قانون و اصول میداند.

بر اساس ماده هفتم قانون بانک مرکزی افغانستان شورای عالی د افغانستان بانک متشکل از رییس بانک، که ریاست این شورا را نیز به عهده دارد، معاون اول بانک و پنج عضو دیگر میباشد.

 در بند این ماده آمده است: “تمام اعضای شورای عالی توسط رییس جمهوری و با تایید مجلس نمایندگان افغانستان تعیین میشود.”

ماده ۱۲هم این قانون نیز میگوید که رییس بانک مرکزی و معاون اول بانک و اعضای دیگر شورای عالی این نهاد توسط رییس جمهوری برکنار و یا وظیفه اش به حالت تعلیق درآمده میتواند.

در بند این ماده آمده است: “هيچ عضو شورای عالی پیش از برگزاری دادرسی از سوی ریيس جمهور افغانستان كه در آن عضو يا نماينده قانونی وی دلايل خود را ارایه كرده است، به حالت تعليق در آمده يا از سمت خود بركنار نمی‎شوند.”

در همین حال حقوقدانان می‌گویند که اگر کدام کارمند این نهاد به فساد متهم شده باشد فقط نهادهای عدلی و قضایی حق بررسی پرونده آن را دارد و بعد رهبری باید در این مورد تصمیم اتخاذ کند.

از سوی دیگر مسوولان در اداره دیدبان شفافیت افغانستان و آگاهان اقتصادی با نگرانی از وضعیت جاری در بانک مرکزی افغانستان می‌گویند که ادامه چنین وضعیت این نهاد مالی را با بحران مواجه خواهد ساخت.

سرپرست بانک مرکزی افغانستان در مورد علت برکناری دو معاون اش چیزی نگفته است اما در یک اعلامیه ی این نهاد آمده است که اقدامات اخیر بر اساس ماده بیستم و فقره سوم بانک مرکزی افغانستان صورت گرفته است.

اخبار ویژه

کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری برای افغان‌ها در پارلمان پاکستان برگزار می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 21, 2020)

مجلس نمایندگان پاکستان هفته آینده میزبان کنفرانس اقتصادی و تجارت پاکستان-افغانستان برای بهبود روابط دو جانبه و یافتن راه هایی برای حل چالش های تجاری و ترانزیتی خواهد بود.

این کنفرانس دو روزه در اسلام آباد برگزار میشود که یک هیات ۱۷ نفری پارلمانی به رهبری رییس مجلس نمایندگان افغانستان  و نمایندگان بازرگانان و سرمایه گذاران افغانستان شرکت خواهد کرد.

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که هیات پاکستانی به شمول رهبران سیاسی، دانشگاهیان، سرمایه گذاران و بازرگانان شرکت خواهد کرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان در مراسم افتتاحیه این کنفرانس در تاریخ ۲۶ اکتبر سخنرانی خواهد کرد و یک پیام ویدیویی از اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز در جریان این نشست پخش خواهد شد.

این کنفرانس به عنوان نشانه تغییر مثبت و راهی برای غلبه بر موضوعاتی که بازرگانان و سرمایه گذاران در هر دو کشور با آن روبرو هستند در نظر گرفته می شود و همچنین راه‌های جدیدی از همکاری و هماهنگی سیاسی و پارلمانی بین دو کشور را خواهد گشود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

برنامه ریزی کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان و ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 11, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور شام شنبه با رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران طی کنفرانس ویدیویی گفتگو کرد.

وزارت خارجه در اعلامیه ای گفته است که در آغاز آقای اتمر از کمک و همکاری دولت و مردم ایران با افغانستان در عرصه های مختلف طی نزده سال گذشته ابراز قدردانی کرد.

بر اساس اعلامیه: “سپس دو جانب پیرامون یک سلسله موضوعات مهم از جمله، آماده‌گی‌ها برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در ماه آینده، طرح و تطبیق برنامه‌های مشترک اقتصادی، برنامه تولید برق در چوکات پروژه‌های مشترک، کاهش تعرفه‌ها روی برق وارداتی، تعرفه‌های گمرکی و ایجاد تعرفه‌های ترجیحی روی صادرات محصولات زراعتی افغانستان به ایران و ایجاد طرح‌هایی به‌هدف کاهش بی‌موازنه‌گی بیلانس تجارت میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.”

هر دو جانب ضمن تاکید بر اهمیت تطبیق پروژه‌های مشترک اقتصادی، گسترش روابط میان هر دو کشور در زمینه‌های مختلف را مهم دانستند.

وزیر نیروی ایران از حمایت و همکاری دوامدار کشورش با افغانستان به‌ویژه در بخش تولید و‌ انتقال انرژی به آقای اتمر اطمینان داد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

هشدار بانک جهانی از افزایش فقر به دلیل کووید-۱۹ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: اکتبر 9, 2020)

بانک جهانی گفته است که تعهد واضح شرکای بین المللی برای ادامه حمایت‌های مالی به بهبود اعتماد سرمایه گذاران در افغانستان کمک می کند.

این نهاد افزوده است که ادامه کمک مالی به افغانستان می‌تواند از اثرات شدید بحران کووید-۱۹ بکاهد.

بانک جهانی در گزارشی که سال دو بار نشر می‌شود، گفته است که به دلیل همه گیری، آسیب های زیادی به کارگران غیررسمی در آسیای جنوبی وارد می‌کند و میلیون ها نفر در منطقه را به شدت به فقر فرو برده است.

بر اساس این گزارش، اگرچه افغانستان در سال ۲۰۱۹ با بهبود بخش کشاورزی از اثرات خشکسالی رشد متوسطی را تجربه کرد، اما برآورد می شود که اقتصاد در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به دلیل مختل شدن فعالیت های اقتصادی در سراسر کشور، مسدود ماندن مرزها و کاهش ورود حواله، کاهش می یابد.

 گزارش می‌افزاید که تجارت های متوسط در معرض بلاتکلیفی بیشتری مواجه است. در کنار کووید-۱۹ مذاکرات صلح و پشتیبانی بین المللی و امنیت بین المللی در آینده نیز بر آن تاثیر دارد.

 بر اساس گزارش: ” با توجه به صدمه وارد شده بر اقتصاد، انتظار می رود فقر در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.”

بانک جهانی افزوده است که گرچه تورم در سال ۲۰۱۹ کم بود (به طور متوسط ۲.۳ درصد) اما در سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

یکی از دلایل این بود که در ماه های مارچ و آپریل به دلیل قرنطین روند واردات مختل شد که باعث افزایش بهای خوراکی در بازار شد که باعث شد حکومت اقداماتی برای کنترول بهای مواد غذایی را روی دست بگیرد.

حکومت به طور فوری توزیع گندم به خانواده های آسیب پذیر را نیز آغاز کرد که باعث کاهش تورم مواد غدایی در ماه بعدی شد.

در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ افغانستان نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد رشد صادرات داشته است که نشان دهنده عملکرد بهتر دهلیزهای هوایی است. با این وجود، کاهش تقاضای داخلی منجر به کاهش ۱۴ درصدی واردات نیز شده است.

در این گزارش آمده است: “در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰، با توجه به بسته شدن مرزها و اختلال در تجارت و حمل و نقل، هم واردات و هم صادرات به شدت كاهش یافتند.”

در همین حال، تحلیل بانک جهانی نشان می‌دهد که ترکیبی از کاهش درآمد و قیمت های بالاتر می تواند نرخ فقر را در میان مدت به ۷۲ درصد برساند.

در گزارش آمده است: “در میان مدت، چشم انداز فقر، به سرعت بهبود اقتصادی و ادامه کمک های بین المللی و حمایت بشردوستانه بستگی دارد.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending