Connect with us

خبرهای تازه

مجلس سنا مقامات ارشد امنیتی را احضار کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۳۹۸)

اعضای مجلس سنا می‌گویند که حمله‌های مخالفان مسلح به شهرها و پاسگاه‌های نظامیان کشور رسیده است، اما حکومت برای رسیده‌گی به این وضعیت کوتاه آمده است.

اعضای مجلس سنا، از وضعیت امنیتی در کشور به شدت انتقاد کرده و می‌گویند که باید کشور از این وضعیت ناگوار امنیتی بیرون کشیده شود.

صفی‌الله هاشمی، یک عضو این مجلس می‌گوید: “دشمن به دروازه‌های کابل رسیده و لانه‌های تروریستان در کابل وجود دارد چرا جلو این فعالیت‌ها گرفته نمی شود.”

همچنان، محمد عظیم قویاش، یک عضو دیگر مجلس می‌افزاید: “پیش روی دشمن در تمام نقاط وجود دارد و ما شاهد ترور و انفجار ها هستیم و این وضعیت نگران کننده است که هر روز مردم ما قربانی می شوند.”

درهمین حال مقام‌های امنیتی که برای استجواب به این مجلس فرا خوانده شده‌اند، تاکید می‌ورزند که تلفات نیروهای امنیتی کاهش یافته و مخالفان برای رسیدن به اهداف بزرگ شان ناکام مانده‌اند.

 محمد معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی، در پاسخ به فراخوان مجلس می‌گوید که در نتیجه درگیری‌ها مخالفان مسلح حکومت، نیروهای جنگی شان را ازدست داده‌اند و این کار موفقیت نظامیان کشور را در برابر آنان نشان می‌دهد.

آقای ستانکزی بیان می‌دارد: “جنگجویان گروه داعش در شمال کشور با ناکامی مواجه شده‌اند و نتوانستند تا فعالیت‌های هراس افگنانه شان را وسعت دهند.”

محمد یاسین ضیا، معاون وزارت دفاع ملی، نیز در حضورداشت اعضای مجلس سنا، ابراز می‌دارد که مخالفان مسلح حکومت با وجود کمک خارجی‌ها با آنان به کمبود نیروی جنگی مواجه شده‌اند.

آقای ضیاء اظهار می‌دارد: “همین اکنون گروه طالبان با کمبود نیروهای جنگی رو به رو هستند و از همین رو نیروهای پاکستانی در عملیات های شان دخیل هستند و از این نیروهای پاکستانی کار می گیرند.”

از سویی هم، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله، در پاسخ به پرسش‌های اعضای مجلس سنا تاکید می‌ورزد که برای جلوگیری از فعالیت‌های هراس افگنی مخالفان مسلح حکومت اجماع کلی میان نهادهای امنیتی و دفاعی به وجود آمده است.

آقای اندرابی می‌گوید: “در پیوند به بازداشت افراد مسلح غیر مسوول  نیز به اجماع کلی داخلی است و این وزارت اراده قاطع برای بازداشت آنان دارد.

با این حال در کنار موارد یاد شده، افزایش تلفات افراد ملکی، تحرکات نظامی گروه طالبان به ویژه در پایتخت و افزایش جرم‌های جنایی از سایر مواردی بودند که سناتوران هم‌چون یک نگرانی جدی آن‌را در حضورداشت مسوولان نهادهای امنیتی طرح کردند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending