Connect with us

رویداد های اخیر

مجلس سنا: حکومت به جای جنگ فیس‌بوکی مردم را علیه طالبان بسیج کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۰)

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا از حکومت میخواهد تا جنگ فیسبوکی و تویتری را کنار بگذارد و برای دفاع از کشور و بسیج بیشتر به مردم مراجعه کند.

وی تاکید می ورزد که بسیج مردمی در یک حالت اضطراری برای دفاع از کشور و نظام ایجاد شد و حکومت با یک مدیریت لازم به نیازمندی‌های مردمی رسید‌گی کند.

این در حالی است که در این اواخر در چندین ولایت کشور نیروهای مردمی علیه طالبان بسیج شده و سلاح برداشته اند.

آقای مسلمیار گفته است:” از رییس جمهور می خواهم که از جنگ فیس بوکی و تویتری بگذرد و در عمل به مردم مراجعه کند و بسیج های مردمی نشان داد که مردم می توانند نقش مهم در کار تامین امنیت داشته باشند و باید این بسیج‌ها رهبری درست شود تا وضعیت بهبود یابد.”

در همین حال شماری از اعضای مجلس سنا تاکید می‌ورزد که طالبان با افزایش خشونت‌ها نشان دادند که علاقه ای به صلح ندارند و همه جریان‌های سیاسی و مردم در یک صف واحد باید در برابر این گروه قرار بگیرند.

فرهاد سخی، عضو مجلس سنا، گفته است:” شورای مصالحه نتیجه نداشته و به جای این شورا یک شورای جنگ ایجاد شود مصالحه با کسی که حاضر به صلح نباشد هیچ مفهومی ندارد ما همواره دست دراز می کنیم اما دست ما را قطع می کنند.”

سید صفی الله هاشمی، عضو مجلس سنا، در این مورد گفت:” طالبان و پاکستان باید بدانند که با مردم طرف استند و وزارت دفاع از وضعیت استفاده خوب کند و نیروهای مردمی را حمایت کند و حال نوبت مردم است که با کی صلح کنند و با کی جنگ .”

با این حال قانون گذاران در مجلس نقش مردم را در تامین امنیت به ویژه روزهای پسین ناامنی‌ها بسیار اثر گذار می دانند و تاکید می ورزند که این فداکاری‌های مردم نباید از سوی حکومت نادیده گرفته شود و همزمان با بهبود وضعیت امنیتی بسیج های مردمی در نهادهای امنیتی جذب شوند.

رویداد های اخیر

هند مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

درحالی که هشدارها از فاجعه انسانی در زمستان آینده در افغانستان افزایش یافته است، هند گفته است که پلان دارد مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کند.

درحال حاضر هند ارسال ۵۰هزار متریک تن گندم و کمک‌های صحی را به افغانستان ارزیابی می‌کند.

گزارش‌ها افزوده که هند برای انتقال این کمک‌ها از طریق پاکستان به افغانستان به تاییدی این کشور نیاز دارد.

این درحالی است که قبل از این نریندرا مودی، صدراعظم هند، خواهان کمک‌های فوری و بدون مانع به مردم افغانستان شده بود.

مودی که در نشست گروه ۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت که افغان‌ها با هند احساس دوستی دارند و مردم هند درد افغان‌ها را درک می‌کنند که با گرسنگی و سوء تغذی شدن مواجه اند.

درهمین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل قبل از این گفته بود که با هند در تماس است تا برای افغانستان گندم مساعدت کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا در نشست مسکو درباره افغانستان اشتراک نمی‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری رویترز، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روزگذشته (دوشنبه۲۶میزان) اعلام کرد که امریکا در نشست پیش رو در مسکو درباره افغانستان اشتراک نمی‌کند.

ند پرایس گفته است:” ما در گفتگوهای مسکو اشتراک نمی‌کنیم. فورمت ترویکای توسعه یافته یک نشست موثر و سازنده بوده است. مشتاقانه منتظر تعامل با آن فورمت هستیم، اما در حال حاضر در موقعیتی نیستیم که در گفتگوهای این هفته اشتراک کنیم.”

درهمین حال، زمانی که ند پرایس در پاسخ به این سوال که آیا امریکا از این روند حمایت می‌کند، گفت:”ما حمایت می‌کنیم.”

آقای ند پرایس پیش تر از تمایل اشتراک دولت بایدن در نشست پیش رو در مسکو درباره اوضاع افغانستان سخن زده بود.

آقای پرایس گفته بود که:” امریکا درخصوص امنیت افغانستان منافع مشترک و هم راستایی با مسکو دارد.”

در این نشست از نماینده‌گان امارت اسلامی، ایالات متحده، چین و پاکستان دعوت شده است.

مولوی عبدالسلام حنفی معاون رییس دولت موقت امارت اسلامی به نمایندگی از امارت اسلامی و در راس هیات اعزامی امارت در این نشست اشتراک می‌کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمپاین واکسیناسیون خانه به خانه فلج اطفال درافغانستان آغاز می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

سازمان ملل روز گذشته (دوشنبه ۲۶میزان) اعلام کرد افغانستان اولین کمپاین سراسری واکسیناسیون فلج اطفال را ماه آینده برای محافظت ازجان میلیون‌ها کودک واکسینه نشده آغاز می‌کند.

سازمان کودکان و بهداشت سازمان ملل متحد (یونیسف) خبر داده است که این کمپاین برای واکسیناسیون دربرابر این بیماری فلج کننده و بالقوه کشنده، ۸نوامبر (۱۷عقرب) با حمایت کامل امارت اسلامی آغاز می‌شود.
این نهادها با صدور اعلامیه‌ای اعلام کردند:” سازمان جهانی بهداشت و یونیسف از تصمیم طالبان (امارت اسلامی برای حمایت از آغاز عملیات خانه به خانه واکسیناسیون فلج اطفال در سراسر افغانستان استقبال می‌کنند.”
در این اعلامیه آمده است از زمان قدرت گرفتن امارت اسلامی در افغانستان در دو ماه گذشته، سازمان ملل با این گروه برای توجه به مسائل صحی در این کشور مذاکره کرده و به همین منظور، امارت اسلامی تعهد خود نسبت به موافقت با فعالیت نیروهای خط مقدم زن را ابراز داشته است.
درهمین حال، مقام‌های جدید افغانستان نسبت به تامین امنیت و تضمین ایمنی همه کارکنان بخش بهداشت و درمان در این کشور که پیش نیاز لازم برای اجرای کمپاین‌های واکسیناسیون فلج اطفال است، متعهد شده‌اند.
سازمان ملل اعلام کرد که کمپاین ماه آینده با هدف واکسینه کردن ۹.۹میلیون کودک زیر ۵سال انجام می‌شود که بیش از یک سوم از آنها ساکن مناطقی هستند که دسترسی به واکسیناسیون در آن غیرممکن بوده است.
در همین حال، توافق در زمینه دومین کمپاین ملی واکسیناسیون فلج اطفال انجام شده و با کمپاین برنامه‌ریزی شده در پاکستان درماه دسامبر هماهنگ می‌شود.
داپنگ لیو، نماینده سازمان جهانی بهداشت درافغانستان گفت:”این گامی بسیار مهم در مسیر درست است. وی افزود:” دسترسی پایدار به همه کودکان برای پایان دادن به فلج اطفال، ضروری است.”
افغانستان و پاکستان تنها کشورهایی هستند که نمونه کنترل نشده فلج اطفال درآن همچنان شایع است.
براساس اعلام نهادهای سازمان ملل متحد، در حال حاضر شروع مجدد واکسیناسیون فلج اطفال برای جلوگیری از شیوع شدید این بیماری در داخل افغانستان و کاهش خطر انتقال مرزی و بین‌المللی حائز اهمیت است.
هرو لودویک دی لیس، نماینده یونیسف در افغانستان تاکید کرد که برای برچیدن کامل فلج اطفال، هر کودک در هر خانوداده در سراسر این کشور باید واکسینه شود.
نهادهای وابسته به سازمان ملل همچنین اعلام کردند کودکان زیر ۵سال، دُز اضافه ویتامین آ را در جریان عملیات واکسیناسیون دریافت می‌کنند.
به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است