Connect with us

خبرهای تازه

مجلس سنا: حلیم تنویر «بازداشت و محاکمه» شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۹, ۱۳۹۸)

رییس مجلس سنا خواستار بازداشت و به محاکمه کشانیدن حلیم تنویز، مشاور پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ و معاونت اول ریاست اجرایی کشور، از سوی حکومت شده است.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنای کشور تاکید می‌ورزد که توهین به اقوام کشور برای مردم پذیرفتنی نیست و باید جلو آن گرفته شود.

آقای مسلمیار در حالی خواستار بازداشت حلیم تنویر میشود که، آقای تنویر دو روز پیش در مراسمی که از سوی شماری از افغان‌ها در آلمان به مناسبت گرامی‌داشت از فعالیت‌های «محمد گل‌خان مومند» برگزار شده بود، به اقوام دیگر توهین کرده است.

آقای تنویر در بخشی از سخنرانی اش در مورد «اختلاط اقوام» در افغانستان گفته است که اگر قدرت می‌داشت دختران «هزاره» را به ازدواج پسران پشتون در می‌آورد.

وی هم چنان گفته است: “برای یک دره (پنجشیر) و یا یک منطقه خورد نصاب تعلیمی را در سطح بلندش میبرند و تمام امکانات را برای شان می‌دهند، استیدیوم هم جور میکنند (می‌سازند) که در آنجا هیچ کس تا به حالا بازی نکرده است. ولی برای امتحان کانکور پوهنتون (دانشگاه) کابل شش نفر از پکتیا کامیاب میشود.”

این گفته های آقای تنویر با واکنش تندی از سوی شهروندان کشور مواجه شده است.  در همین حال شماری از اعضای مجلس سنا توهین به اقوام کشور را خیانت ملی می‌دانند و می‌گوید که آقای تنویر از طریق پولیس انترپول باید بازداشت شود.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا میگوید: “حلیم تنویر چیز های که گفته که به اقوام توهین کرده است. از حکومت میخواهیم زمانی که به کابل می‌اید در میدان هوایی بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شود تا بعد از این کسی جراات نکند به اقوام محترم افغانستان توهین کنند.”

در همین حال شماری از اعضای مجلس سنا تاکید می‌ورزند که حلیم تنویر با دامن زدن به تعصبات قومی خیانت ملی را مرتکب شده و حکومت نباید از کنار این قضیه به سادگی عبور کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا می‌افزاید: “هر از گاهی چنین افراد پیدا می شود که آله دست بیگانه ها است و برای دامن زدن به تعصب میان اقوام توظیف شده اند و این کار برای ما قابل قبول نیست.”

قیس وکیلی عضو مجلس سنا میگوید: “این آدم خیانت ملی را مرتکب شده و اظهارات غیر مسوولانه وی قابل بخشش و معذرت خواهی نیست و حکومت این قضیه را جدی پیگیری نماید.”

با این حال اعضای مجلس سنا تاکید می ورزند که اکنون مردم افغانستان به فرهنگ هم پذیری رسیده اند و دشمنان کشور با هر گونه دسیسه‌ها برای دامن زدن به تعصبات قومی هیچ گاهی به هدف های شان نخواهند رسید.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending