Connect with us

رویداد های اخیر

متهم شدن حکومت به نقض قانون از سوی مجلس نماینده‌گان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۰, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده‌گان مجلس امروز شنبه (۲۰جدی) می‌گویند که حکومت قانون را همواره نقض کرده و نامزد وزیران تازه را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نماینده‌گان به معرفی نمی‌گیرد.

شماری از نماینده‌گان مجلس با ابراز این مطلب می‌گویند که ادامه کار سرپرست وزیران خلاف قانون است و رییس جمهور باید به این قانون شکنی‌ها پایان دهد.

پس از آن که چهار نامزد وزیر و سرپرست بانک مرکزی نتوانستند، تا رای اعتماد مجلس نماینده‌گان را به دست بیاورند، اما آنان خلاف قانون به کار شان ادامه داده اند. شماری از نماینده‌گان مجلس این عملکرد حکومت را خلاف قانون میدانند و می‌گویند که حکومت مکلف است تا نامزد وزیران تازه را برای قانون مند شدن کابینه به مجلس نماینده‌گان معرفی کند.

نامزد وزیران وزارت های معارف، انکشاف دهات، اطلاعات و فرهنگ، امور زنان و سرپرست بانک مرکزی چهره‌های هستند که رای اعتماد مجلس نماینده‌گان را به دست نیاورند.”

نذیراحمد حنفی، رییس کمیسیون تقنین مجلس نماینده‌گان می‌گوید که :”هر گونه کارکرد نامزد وزیران خلاف قانون است و بارها مجلس خواستار چهره‌های تازه شد، اما رییس جمهور به قانون احترام ندارد و مسوولیت‌های قانونی‌اش را برای معرفی نامزد وزیران تازه انجام نمی‌دهد و باید نامزد وزیران تازه به مجلس به معرفی گرفته شود تا کابینه قانون مند شود.”

شریفی بلخابی، عضو مجلس نماینده‌گان گفت:”حکومت باید مکلفیت‌های قانونی اش را باید انجام دهد و به جای نامزدان وزیرانی که ازسوی این مجلس رد شده اند، چهره‌های تازه را معرفی کند تا ما به قانون مند شدن حکومت برویم.”

درهمین حال وزارت دولت در امور پارلمانی می‌گوید که تلاش‌های حکومت براین است تا نامزد وزیران تازه را پیش از تعطیلات زمستانی به مجلس نماینده‌گان معرفی کند.

سیدعلی کاظمی، معیین وزارت دولت در امور پارلمانی گفت:”حکومت مصمم است تا نامزد وزیران تازه را پیش از تعطیلات زمستانی مجلس نماینده‌گان معرفی کند تا کابینه حکومت تکمیل شود.”

بااین حال اعضای مجلس نماینده‌گان تاکید می‌ورزند که حکومت باید به تفکیک قوه‌ها حرمت گذارد و به مصوبه و فیصله‌های این مجلس را عملی سازد، درغیر آن کشیده‌گی‌ها میان قوهء مقننه و اجرائیه بیشتر خواهد شد.

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

درحالی که هشدارها از فاجعه انسانی در زمستان آینده در افغانستان افزایش یافته است، هند گفته است که پلان دارد مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کند.

درحال حاضر هند ارسال ۵۰هزار متریک تن گندم و کمک‌های صحی را به افغانستان ارزیابی می‌کند.

گزارش‌ها افزوده که هند برای انتقال این کمک‌ها از طریق پاکستان به افغانستان به تاییدی این کشور نیاز دارد.

این درحالی است که قبل از این نریندرا مودی، صدراعظم هند، خواهان کمک‌های فوری و بدون مانع به مردم افغانستان شده بود.

مودی که در نشست گروه ۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت که افغان‌ها با هند احساس دوستی دارند و مردم هند درد افغان‌ها را درک می‌کنند که با گرسنگی و سوء تغذی شدن مواجه اند.

درهمین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل قبل از این گفته بود که با هند در تماس است تا برای افغانستان گندم مساعدت کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است