Connect with us

رویداد های اخیر

مترجمان افغان با وجود داشتن ویزه نمی‌توانند به آسترالیا بروند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 8, 2021)

دولت آسترالیا از آغاز ماه مه ۹۰ ویزه به افغان‌هایی که در کنار نیروهای آسترالیایی کار می‌کردند اعطا کرده است، اما مترجمان می‌گویند به دلیل محدودیت‌های کرونا قادر به ترک افغانستان نیستند.

به نقل از گاردین آسترالیا در حالی که مقام‌ها درآینده نزدیک پیشنهاد کمک به افغان‌ها را برای پروازهای تجاری به آسترالیا داده است، اما این امر برای بسیاری امکان پذیر نیست.

یک مترجم که از کابل با این رسانه صحبت می‌کرد، گفت که بدون دسترسی به پروازهای نظامی، وضعیت آنها تغییر نخواهد کرد.

وی گفته است که :” اگر آنها نتوانند ما را جابجا کنند، داشتن ویزه چه فایده‌ای دارد؟”

این درحالی است که ماه گذشته آسترالیا ناگهان سفارت کابل خود را تعطیل کرد و گفت که با توجه به خروج نیروهای آسترالیایی تا ۱۱ سپتامبر، نمی تواند امنیت کامندان را تضمین کند.

یک مترجم دیگر گفت که خانواده او منتظر پاسپورت هستند، اما بدون دسترسی به سفارت و کارمندان آن مطمین نیست که بتواند افغانستان را ترک کند.

همچنان خبرگزاری ای‌بی‌سی گزارش داده است که یک مترجم اسبق دیگر پس از آن خود را مخفی کرده است که نامه هشدار با مهر و امضاء طالبان دریافت کرد.

درهمین حال اسکات موریسون، نخست وزیر آسترالیا به خبرنگاران گفته است که دولت برای حل این موضوع کار می‌کند.

وی همچنان گفته است که این بار اول نیست که ما درچنین شرایط آن ها را باید حمایت کنم.

وی افزوده است که :” ما این کار را قبلاً با خیال راحت انجام داده ایم. و ما قادر خواهیم بود این کار را دوباره انجام دهیم … ما از مسله آگاه هستیم. و ما در حال کار فوری و ثابت قدم و با حوصله هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که این کار را به روش مناسب همانند موارد قبلی انجام داده ایم.”

این درحالی است که در ماه مارچ سال ۲۰۲۰، آسترالیا به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا، مرزهای خود را به روی افراد غیر تبعه و غیر مقیم بست و از همان زمان اجازه ورود محدود بین‌المللی، عمدتاً شهروندانی را که از خارج از کشور برمی گردند، داده است.

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است