Connect with us

رویداد های اخیر

ماموریت نظامی سیزده ساله آلمان در افغانستان چندان فایده نداشته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۷, ۱۳۹۳)

German

این مطلب در نتیجۀ یک پژوهش که در آلمان از سوی مرکز تحقیقاتی یوگاو صورت گرفته، اعلان شده است و نشان میدهد که 60 در صد از پرس شونده گان در شهر های آلمان گفته اند که ماموریت سیزده ساله آلمان در افغانستان نمی ارزید.

 

نظامیان آلمان همراه با نیرو های ایتلاف بین المللی سیزده سال در میدان های نبرد این کشور در برابر هراس افگنی مبارزه کردند.

تا چند روز اندک دیگر این نیرو ها میدان های نبرد را به نیرو های افغان واگذار خواهند کرد؛ اما آیا این نبرد طولانی اثر گذار بود.

این پژوهش نشان می دهد که فقط یک پنجم این افراد گفته اندکه این ماموریت موجه بوده است.

در این تحقیق همچنان از آلمانی ها پرسیده شده است که آیا کشورشان در ماموریت های رزمی خارجی شرکت کند یا خیر. در پاسخ به این سوال، 51 درصد جواب منفی داده اند و فقط 31 درصد موافق چنین ماموریت هایی بوده اند.

نیرو های آموزشی و حمایتی آلمان پس از 2014 نیز در افغانستان حضور خواهند داشت که شمار شان 850 تن گفته شده است.

آمار سربازان آلمانی در سیزده سال گذشته تا 5000 هزار رقم داده شده بود و در این مدت 55 نظامی آلمانی کشته شده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

غنی فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرده است.

مراسم امضای این فرمان شام امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد که “در آن معاونین ریاست جمهوری، قاضی القضات و رییس ستره محکمه، مشاور امنیت ملی، رییس عمومی ادارۀ امور، رئیس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و رئیس هیات مذاکره کنندۀ دولت افغانستان، حضور داشتند.”

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای گفته است که آقای غنی فرمان تخفیف و عفو مجازات منسوبین نظامی را نیز امضا کرده است.

در اعلامیه آمده است: “رییس جمهور به تاسی از حکم مندرج فقرۀ ۱۸ مادۀ شصت و چهارم قانون اساسی افغانستان و با درنظرداشت تقاضای اعضای لویه جرگه مشورتی صلح مؤرخ ۱۷ اسد ۱۳۹۹ منعقده کابل، تخفیف و عفو مجازات حبس منسوبین نظامی را که به حکم قطعی و نهایی محاکم محکوم گردیده اند، منظور کرد.”

اعلامیه افزوده است: “در ماده اول این فرمان در مورد تخفیف و عفو مجازات آمده است: مدت باقی ماندۀ مجازات حبس منسوبین نظامی که به الی پنج سال حبس محکوم گردیده اند، با رعایت مادۀ ۳۵۰ قانون اجراات جزایی و احکام قانون منع خشونت علیه زن، بدون در نظرداشت مدت باقی ماندۀ حبس شان، عفو و از حبس رها گردند.”

همچنان در این ماده چنین تذکره یافته است که منسوبین که علاوه بر حبس الی پنج سال به جزای نقدی محکوم گردیده باشند، جزای نقدی آنان نیز عفو گردد.

در ماده دوم این فرمان نگاشته شده است که، “تطبیق احکام این فرمان مانع اقامه دعوای حق العبدی اشخاص نمی گردد.”

روز گذشته لویه جرگه مشورتی صلح به رییس جمهوری پیشنهاد کردند که این ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شود که در میان آن طراحان خونین ترین حملات در کشور نیز شامل اند.

در ماه فبروری توافقی میان امریکا و طالبان در دوحه به امضا رسید که رهایی زندانیان طالبان پیشرطی برای آغاز مذاکره میان افغان ها تعیین شده است.

طالبان نیز در هفته های پسین همواره تاکید کردند که پس از رهای ۵۰۰۰ زندانی این گروه از بند حکومت، وارد مذاکرات میان افغان ها خواهند شد.

حکومت گفته است که گفتگوهای میان افغان‌ها قرار است در روز یکشنبه در دوحه برگزار شود. هیات حکومت نیز قرار است روز چهارشنبه کابل را به مقصد قطر ترک خواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیات مذاکره کننده حکومت تا دو روز دیگر به دوحه می‌رود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

منابع درحکومت افغانستان تایید می کنند که تا شش روز دیگر گفتگوهای رو در رو با طالبان در دوحه آغاز می شود.

هیات مذاکره کننده حکومت به رهبری معصوم ستانکزی به روز دوشنبه آزمایش کرونا از بهر رفتن به دوحه داده و گفته می شود که قرار است چهارشنبه کابل را به مقصد قطر ترک کند.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه میگوید: “رهایی زندانیان هم صورت میگیرد و اکنون طالبان باید آمادگی نشان بدهند.”

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز میگوید که هیات افغان “آمادگی کامل برای شروع مذاکرات دارد.”

در همین حال بی بی سی گزارش داده است که در میان ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان که قرار است رها شوند، ۴۰ شهروند خارجی به شول پاکستانی و ازبیکستانی استند.

بر بنیاد این گزارش ۱۴۴ تن دیگر این زندانیان ساکنان ولایت قندهار استند که بیشتر شان توسط جنرال رازق فرمانده پیشین قندهار بازداشت شده بودند.

اما پیشتر کمیسیون برگزاری جرگه شامل بودن اتباع خارجی در میان این زندانیان را رد کرده بود.

معصوم ستانکزی رییس کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح گفته بود: “اگر اتباع خارجی باشند، رهایی شان مهال است وهیچ مطرح نیست”.

در همین حال سیداکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان میگوید: “طالبان بعد از رهایی ۴۰۰ زندانی وارد گفتگوها می شوند و امکان پذیر نیست تا در روزهای محدود صورت گیرد و چالش ها وجود دارد و نمایندگان واقعی ملت نیز با هیات یک جا شود و طالبان برای اعتماد سازی پروسه آتش بس را اعلام می کنند.”

در همین حال هیات مذاکره کننده صلح حکومت می گوید که پس از رهایی چهار صد زندانی طالب، این گروه بی درنگ وارد مذاکرات شوند.

غلام فاروق مجروح عضو هیات مذاکره کننده صلح میگوید: “هیات تمامی آمادگی ها را دارد و با اجندای مشخص با طالبان رو در رو گفتگو می کنیم و جانب مقابل هم هرچه زودتر آمادگی نشان دهد تا مذاکرات آغاز شود.”

در همین حال دیدبان حمایت از رسانه های آزاد افغانستان تاکید می ورزد که تمامی تصمیم گیری های صلح باید به مردم واضع باشد تا مشروعیت مردمی پیدا کند.

مجیب خلوتگر رییس دیدبان حمایت از رسانه های آزاد میگوید: “تمامی فیصله های که صورت می گیرد مردم باید در جریان آن قرار بگیرند تا مشروعیت مردمی پیدا کند و هرگونه فیصله های پنهانی در مخالفت با خواست مردم قرار دارد و این موضوع باید جدی گرفته شود.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

غنی فرمان رهایی زندانیان طالبان را امضا خواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

مذاکرات میان افغان‌ها پس از آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان آغاز خواهد شد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به رویترز گفته است:”ما آماده ایم پس از آنکه مطمین شویم زندانیان مان رها شده اند، در جریان یک هفته وارد گفتگوهای مستقیم شویم.”

منابع حکومتی به رویترز گفته است که رییس جمهور غنی امروز فرمان رهایی این زندانیان را امضا خواهد کرد.

منابع گفته اند: “همه منتظر فرمان رییس جمهوری اند. برنامه اصلی این است که روز چهارشنبه به دوحه برویم و گفتگوها آغاز شود.”

در همین حال سهیل شاهین به بی بی پشتو گفته است که هیات این گروه توسط عباس ستانکزی، رییس تیم مذاکره کننده قبلی طالبان،  رهبری میشود.

آقای شاهین در پیوند به آتش‌بس که جرگه مشورتی روز یکشنبه خواهان اعلام آن شد، گفته است: “آتش‌بس بخشی از آجندای مذاکرات است که آنجا به بحث گرفته خواهد شد. این در توافق دوحه نیز ذکر شده است.”

این عضو ارشد طالبان گفته است که این گروه خواهان برقراری صلح در کشور است اما رهایی زندانیان طالبان آنرا به تاخیر انداخته است.

شاهین افزوده است که این گروه به تعهدات خود که در توافق دوحه ذکر شده، پابند است.

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از خواست لویه جرگه و تصمیم رییس جمهور غنی مبنی بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان استقبال کرده است.

آقای خلیلزاد در یک رشته تویت‌هایی گفته است که این اقدام برجسته است، “پس از ۴۰ سال جنگ، حالا یک فرصت برای صلح مهیا شده است که در قدم نخست به نفع تمام افغان ها است و برای ثبات منطقه ای و امنیت جهانی نیز کمک خواهد کرد.”

وی گفته است که امریکا انتظار دارد در روزهای آینده روند رهایی زندانیان تکمیل شود و سپس هیات مذاکره کننده حکومت راهی دوحه شود و آنجا گفتگوهای میان افغان‌ها فورا آغاز شود.”

آقای خلیلزاد گفته است: “طرف ها به سوی رسیدن به یک توافق روی نقشه‌راه سیاسی و یک آتش‌بس سراسرس برای پایان جنگ افغانستان خواهند رفت.”

وی افزوده است: “طوری که ما در ۱۹ سال از مردم افغانستان حمایت کرده ایم حالا نیز از مرد و زن افغان برای رسیدن به صلح پایدار که سال ها در انتظارش اند، حمایت می‌کنیم.”

فرستاده ویژه امریکا گفته است که امریکا خواهان یک افغانستان مستقل، متحد و دیموکراتیک است که خود آن و همسایه های آن در صلح باشند و تهدیدی برای جهان محسوب نگردد.

به خواندن ادامه دهید

Trending