Connect with us

اخبار ساحوی

ماموریت حمایت قاطع از حکومت های موازی در افغانستان حمایت نمیکند

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۴)

_77956234_77956233

ماموریت حمایت قاطع و ناتو به حمایتش از حکومت وحدت ملی ادامه می دهد و از حکومت های موازی حمایت نمی کند.

فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو می گوید: جامعه بین المللی برای سال های متمادی به حضور و همکاری با افغانستان ادامه خواهد داد و طالبان نباید به این فکر باشند که آنها افغانستان را ترک می کنند.

وی از کابل و اسلام آباد می خواهد که با دشمن مشترک شان مبارزه مشترک کنند.

جنرال چهار ستاره امریکا که رهبری ماموریت جدید آموزشی و مشورت دهی ناتو برای نیروهای افغان بر دوش دارد، می گوید: این ماموریت از حکومت های موازی حمایت نمی کند.

جنرال جان کمپبل فرمانده عمومی حمایت قاطعمیگوید” تاکید می کنم که به حمایت تان از حکومت وحدت ملی ادامه دهید که بهترین کار برای پیشرفت افغانستان است. ماموریت حمایت قاطع و ائتلاف ناتو متعهد به ادامه حمایتش از حکومت وحدت ملی است و از حکومت های موازی حمایت نمی کند.”

کمپبل با آنکه از افزایش درگیری های طالبان و داعش سخن می زند، اما بر حضور دوامدار ناتو در افغانستان تاکید می کند.

آقای کمپبل میگوید” این فصل نبرد بخاطری شدید بوده است که طالبان می دانند که آخرین فرصت برای ثابت ساختن شان است. اما آنها به هیچ یک از اهداف راهبردی شان دست نیافته اند. ما برای سال های متمادی متعهد به کمک مالی به افغانستان هستیم. افغانها باید بدانند که حمایت قاطع و ناتو به حضورش در اینجا برای سال های زیاد ادامه خواهند داد.”

این جنرال ارشد امریکایی از جوانان افغان می خواهد که بجای ترک افغانستان به صفوف نیروهای امنیتی افغان برای یک آینده روشن بپیوندند.

فرمانده عمومی حمایت قاطع گفت”من از افغانهایی که کشور شانرا ترک می کنند، می خواهم که به نیروهای امنیتی افغان یکجا شوند این کشور به آنها نیاز دارد.”

کمپبل می گوید که روند صلح نیاز به زمان دارد، اما در فرجام باید یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ افغانستان دریافت شود.

گزارش از فهیم نوری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

شامل افراد انداخته شده به دریا توسط مرزبانان ایرانی، اطفال هم بودند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

در میان افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به دریا انداخته شده و جان باخته اند، چند کودک ۱۲ ساله نیز شامل بوده اند.

خانواده های افرادیکه به تاریخ ۱۳ ثور سالروان از سوی مربانان ایران به دریا انداخته شدند و جان باخته اند تاکید دارند که حکومت باید هرچه زودتر نتیجه بررسی های هیئت حقیقت یاب را با مردم شریک سازد؛ همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر اذعان داشته است که اطفال نیز شامل جان باخته گان بوده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر، می گوید که در پی بررسی های آنان مشخص شده است که چند کودک شامل افرادی بودند که از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده و جان باخته اند.

همچنان سید وحید قتالی، والی هرات، می گوید که تحقیقات در این مورد ادامه دارد و به برخی نتایج مطلوب دست یافته اند که آن را به زودی شریک خواهند ساخت .

از سوی دیگر، خانواده هایی افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به تاریخ ۱۳ ثور به رودخانه انداخته شده و جان داده اند از حکومت می خواهند تا نتیجه کار هیئت حقیقت یاب را با آنان شریک سازد.

هیئتی به ریاست معاون وزارت خارجه ایرانی چند روز پیش به افغانستان آمده و در این مورد با مقامات افغان دیدار کرد، هیئت ایرانی و افغان تاکید کرده اند که باید این مسئله به گونه جدی پیگیری شود و نتیجه آن با مردم شریک ساخته شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله طالبان در پروان؛ ۷ سرباز ارتش محلی جان باختند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای یک پاسگاه ارتش محلی در ولایت پروان دست کم هفت سرباز جان باخته و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولان امنیتی میگویند که این حمله در ولسوالی سیاگرد این ولایت رخ داده است.

یک منبع امنیتی در پروان که نخواست نامی از وی برده شود گفت به آریانا نیوز می‌گوید که گروه طالبان شب گذشته بر یک پاسگاه ارتش محلی در روستای سرجوی‌دختر دره قمچاق حمله کرده و این پاسگاه را با پنج سرباز به آتش کشیدند، دو تن را به گلوله بستند و دو سرباز دیگر را با خود بردند.

منبع می‎افزاید که این پاسگاه ارتش در تصرف گروه طالبان است و از تلفات گروه طالبان جزییاتی در دست نیست.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نگرانی ها مبنی بر شیوع بیماری محرقه – با علایم مشابه به کووید-۱۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

شیوع بیماری فصلی محرقه در افغانستان، که علایم مشابه به ویروس کرونا را دارد، باعث نگرانی مردم و مسئولین صحی شده است.

در حالیکه بیماری کووید-۱۹ به شدت در میان مردم در حال گسترش است، خبرهای تکان دهنده از شیوع بیماری محرقه که علایم همچون ویروس کرونا را دارد، میان مردم در بسیاری ولایت های کشور، سبب نگرانی شده است.

باشندگان ولایات ننگرهار می‌گویند که این بیماری همانند  محرقه به شدت در میان مردم شیوع کرده و احتمال دارد در هر خانواده دو تا سه نفر مصاب باشند.

خبرنگار آریانانیوز در ننگرهار می‌گوید که بیشتر علایم این بیماری به گفته پزشکان شباهت زیاد با محرقه دارد و ممکن یک بیماری باشد که در گرما بیشتر رشد میکند.

در هملند و کابل نیز گفته میشود که محرقه در میان مردم شیوع یافته است، اما متخصصان در هلمند می‌گویند: این محرقه نه بکله همان ویروس کرونا است.

وزارت صحت عامه نیز از شیوع بیماری های دیگر فصلی که علایم مشابه به کرونا دارد، اظهار نگرانی می کند؛ وحید مجروح معین این وزارت می گوید که هیئتی به ننگرهار فرستاده شده تا از نزدیک موضوع را بررسی کند.

سازمان صحی جهان نیز پیش از این هشدار داده بود که متمرکز شدن بالای امر مبارزه با ویروس کرونا، باعث رشد برخی بیماری های دیگر می شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending