Connect with us

رویداد های اخیر

لیورپول قهرمان لیگ برتر انگلستان شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۳۹۹)

شکست ۲-۱ برای منچسترسیتی در استمفورد بریج مقابل چلسی، لیورپول را قهرمان فصل ۲۰۱۹/۲۰۲۰ لیگ برتر انگلستان کرد.

این ۱۹مین قهرمانی لیگ برتر بعد از آخرین قهرمانی لیورپول در سال ۱۹۹۰ و پایانی انتظار ۳۰ ساله برای این باشگاه بندر آنفیلد میباشد.

لیورپول اکنون تنها باشگاه فوتبال تاریخ لیگ برتر است که زودتر از هر باشگاه دیگری در طول یک فصل قهرمانی را از آن خود می کند، سرخ پوش‌ها با هفت بازی باقی مانده قهرمانی شان را تضمین کرده است.

سرخ ها در این فصل با ۸۶ امتیاز بدست آمده پس از ۳۱ بازی، ۲۸ بازی با برد، دو تساوی و یک شکست عملکرد فوق العاده ای داشته اند.

اگرچه شک و تردیدی در مورد این وجود داشت که آیا به دلیل بیماری ویروس کرونا که به مدت سه ماه استادیوم ها را تعطیل کرد، این فصل از سر گرفته می شود یا نه، اما این منچسترسیتی بود که به عنوان تیم دوم جدول قهرمانی فصل را به سرخ ها هدیه داد.

در مسابقه ی بعدی، منچسترسیتی قرار است به لیورپول به عنوان قهرمان فصل، تونل افتخار برپا کند.

با کسب این عنوان، لیورپول با کسب ۱۹مین عنوان لیگ برتر، اختلاف خود را با منچستریونایتد را به یک امتیاز کاهش داد.

رویداد های اخیر

عبدالرشید دوستم سومین مارشال افغانستان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در فرمانی رتبه مارشالی را به عبدالرشید دوستم اعطا کرده است.

بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان به آریانانیوز اعطای رتبه مارشالی از سوی رییس جمهوری به عبدالرشید دوستم را تایید کرده است.

این فرمان ریاست جمهوری به تاریخ ۲۱ جوزای سال روان خورشیدی به عنوان بخشی از توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی صادر شده است.

بر اساس این توافق سیاسی آقای دوستم عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی نیز به دست می‌آورد.

در فرمان رییس جمهوری آمده است: “به تاسی از حکم فقره ۱۹ ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان، رتبه مارشالی را به شخصیت سیاسی کشور محترم عبدالرشید دوستم به پاس خدمات ایشان در حل بن‌بست های سیاسی و تامین ثبات کشور، اعطا می‌نمایم.”

عبدالرشید دوستم پس از شاه ولی خان و محمد قسیم فهیم، سومین فردیست که عنوان مارشالی را در افغانستان دریافت کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صلاح‌الدین ربانی از ریاست حزب جمعیت اسلامی برکنار شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

حد اقل ۴۷ عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی، صلاح‌الدین ربانی را از ریاست این حزب برکنار کرده اند.

این اعضا، عنایت الله شاداب را به عنوان رییس موقت جمعیت اسلامی افغانستان برگزدیده ‌اند تا مجمع عمومی حزب را برگزار کند.

جمعیت اسلامی افغانستان ظاهرا دو دسته شده ‌است. ۴۷ عضو شورای رهبری این حزب به شمول عطا محمد نور، یونس قانونی، بسم‌الله محمدی، حفیظ منصور، اسماعیل خان و ستار مراد، برای برکناری صلاح الدین ربانی از ریاست جمعیت اسلامی رای دادند و او را عزل کردند.

از میان ۶۲ عضو شورای رهبری، ۴۷ عضو آن، عنایت‌الله شاداب از موسسان این حزب را به عنوان رییس موقت شورای رهبری تعیین کردند تا برای برگزاری مجمع عمومی حزب پس از سال‌ها، مقدمه‌ چینی کند.

بصیر سالنگی، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان میگوید: “یک سهم کلان پنجاه فیصد در حکومت داریم، وقتی که داریم بخاطر قهر شدن یک شخص که خودش به تنهایی تصمیم می‌گیرد نمی تواند از آن گذشت، از ۶۲ نفری ۴۷ نفر که ۳۵ نفر حضور داشتند و دگران در ویدیو گفتند که با شما هستیم.”

صلاح‌الدین ربانی نمی‌خواست در حکومت مشارکتی شریک باشد اما ۴۷عضو شورای رهبری خود را شریک در حکومت از آدرس عبدالله عبدالله می‌بینند و چشم‌انداز نقش آفرینی برجسته کنار آقای عبدالله در روند صلح دارند.

حفیظ منصور، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان میگوید: “چی دلیلی وجود دارد که ما اپوزیسیون باشیم، مگر عاقلانه نیست که حکومتی را که با طالبان در کارزار سیاسی ا‌ست تقویت کنیم تا جلو ورود طالبان را از رهگذر سیاسی و نظامی بگیریم.”

یک بخش دیگر شورای رهبری اما کنار صلاح‌الدین ربانی مانده اند، آقای ربانی دو هفته پیش برخی اعضای جمعیت اسلامی را به معامله‌گری متهم کرد.

صلاح‌الدین ربانی به تاریخ ۱۸ جون گفته بود: “شماری از اعضای ارشد جمعیت اسلامی خلاف فیصله های خویش و خلاف تصامیم رهبری و ارزش‌های بنیادین خویش عمل کرده‌اند، نتیجه‌اش این شد که امروز خواسته‌های مشروع مردم مان را از دیگران گدایی می‌کنیم.”

در واکنش به این اقدام، جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی، عضویت عطامحمد نور، یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد را به حالت تعلیق درآورد.

احمدضیا مسعود، معاون جمعیت اسلامی گفته که صلاح‌الدین ربانی هم‌چنان رییس جمعیت اسلامی است و حکومت در تبانی با برخی اعضای رهبری این حزب پس از مذاکرات فشرده، زمینه‌ی انشعاب جمعیت اسلامی را فراهم کرده ‌است.

بیشتر حزب‌ها در دو دهه‌ی پسین با پراکندگی، چند پارچه‌گی و گسست داخلی روبرو بوده اند و نتوانسته‌اند که در معادله‌های سیاسی با یک‌دستی درون سازمانی عمل کنند، از همین‌رو عکس دیگر کشورها، نقش حزب‌های افغانستان در تحولات سیاسی دو دهه‌ی پسین، ضعیف و کم‌رنگ پنداشته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پنتاگون: طالبان هنوز با گروه‎های وابسته با القاعده در ارتباط است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در گزارش تازه پنتاگون آمده است٬ که گروه های منطقه یی وابسته به القاعده روابط نزدیک با طالبان بر قرار می کنند و  منافع پایدار در حمله بالای سربازان امریکایی و سایر کشو ها دارند.

طالبان در گزارش تازه ی پنتاگون متهم به تبانی با شاخه ی القاعده در شبه قاره هند است.

گزارش وزارت دفاع امریکا که به کنگره ی این کشور در مورد وضعیت امنیتی افغانستان آماده شده است نبشته که، شاخه ی القاعده در شبه قاره هند به طور مرتب با اعضای رده پایان طالبان برای تضعیف دولت افغانستان همکاری می کند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری  افغانستان گفته است: ” به باور ما طالبان هنوز هم با شبکه ی چون حقانی و ده ها شبکه دیگر که در افغانستان فعالیت دارند روابط دارد. آنچه که یافته های پنتاگون است نهادهای امنیتی ما هم همین گزارش را دارد”.

پنتاگون همچنان گزارش داده است که روسیه با طالبان و دیگر گروه ها در افغانستان فعالانه کار می کنند تا روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تسریع یابد، موردی که وزیر خارجه ی امریکا با همتایی روسی خودش در مورد آن صحبت کرده است.

مایک پمپیو وزیر امور خارجه ی امریکا گفته است: “تنها در افغانستان شکست خوردند و بنابرین هدف شان در این کشور کاهش خطر هراس افکنی است. من همراه با همتای روسی ام در مورد افغانستان صحبت کرده ام که آنها نباید خود را در این مساله شامل کنند.”

پنتاگون می گوید که با وجود پیشرفت های اخیر در روند صلح، شاخه القاعده در شبه قاره هند روابط نزدیک را با طالبان در افغانستان که احتمالا برای محافظت و آموزش است حفظ می کنند.

ظاهر عظیمی نظامی باز نشسته کشور میگوید: “دشمن واضع القاعده ایالات متحده امریکاست، و از طرف دیگه بسیار روشن است که رابطه با طالبان قطع نمیشود و این امر سبب دوام جنگ خواهد شد.”

رحمت الله بیژن پور آگاه امور سیاسی گفته است: “امریکا می‌خواهد که حلقه بازی در افغانستان را تکرار کند و یا دور جدید بازی را آغاز بکند، به همین خاطر در برابر طالبان موضع گیری گوناگون نشان میدهد و بعد مستقیما نیروی دیگر به نام داعش در منطقه ظهور کند”.

این گزارش همچنان در باره ی خط مشی ایران در قبال افغانستان می گوید: ایران اهداف خود را در افغانستان با ارایه پشتیبانی حساب شده به طالبان و تعامل و تلاش برای تقویت روابط با دولت افغانستان دنبال می کند. گروه طالبان در این مورد واکنش نشان نداده است.

در همین حال طالبان در بیانیه ای این گزارش را رد کرده و آنرا “تبلیغات و بی اساس” خوانده است.


به خواندن ادامه دهید

Trending