Connect with us

رویداد های اخیر

لویه جرگه مشورتی در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان روز جمعه برگزار خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 3, 2020)

لویه جرگه مشورتی در پیوند به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تا چهار روز دیگر در کابل برگزار میشود.

ریاست جمهوری میگوید که هنوز روشن نیست که ریاست این جرگه را کی به عهده خواهد داشت. اما اعضای آنان همان شرکت کنندگان جرگه مشورتی صلح و شورای عالی مصالحه استند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “لویه جرگه در ۱۷ اسد یا ۷ اگست برگزار می شود. به ادامه لویه جرگه مشورتی صلح است. اعضای آن همان اعضای جرگه حضور خواهد داشت به گتگوری های مختلفت مثل جامعه مدنی، رسانه ها، شورای مردمی که کمیسیون برگزاری این جرگه فردا همه جزییات شریک خواهد کرد.”

اما پرسش اینجاست که چرا حکومت در پیوند به رهایی ۴۶۰۰ زندانی طالب تصمیم برگزاری لویه جرگه مشورتی را نگرفت؟

حقوق دانان می گویند که تدویر لویه جرگه مشورتی درمورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالب نمادین و سیاسی است که جایگاه حقوقی ندارد.

نصر الله ستانکزی استاد دانشکده حقوق میگوید: “یک حق فردی است به هیچ وجه قابل عفو از سوی هیچ مرجع نیست، لویه جرگه خودش جایگاه حقوقی ندارد تصامیم اش جایگاه حقوقی ندارد چطور می تواند یک مشکل حقوقی را حل کند. تدویر اش بر مبنای قانونی نیست، رهایی ۴۵۰۰ بر اساس رغبت خود حکومت نبوده در نتیجه فشارهای سیاسی بود. اقدام که روز جمعه صورت میگیرد یک حرکت نمادین و سیاسی است و اگر حکومت خط سرخ هم بکشد باز هم اینا را رها خواهد کرد.”

حکومت در زمانی تصمیم به برگزاری جرگه مشورتی گرفته است که هنوز خطرات ویروس کرونا و گردش آن در جامعه وجود دارد.

وزارت صحت میگوید: با رعایت رهنمایی های بهداشتی برگزاری این جرگه زیر یک چتر مشکل ندارد.

محمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت میگوید: “بدون شک همان مراتب که نیاز است توصیه های بهداشتی را مکمل در نظر می گیریم و باز بر اساس آن برای برگزاری لویه جرگه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.”

همزمان با این دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری از تماس سرور دانش با معاون سفیر امریکا در کابل خبر داده میگوید که معاون دوم رییس جمهور به این دیپلومات امریکایی گفته است که جرگه مشورتی در پیوند به رهایی ۴۰۰ زندانی طالب با استفاده از تجربه لویه جرگه گذشته نتیجه مثبت خواهد داشت.

رویداد های اخیر

خانواده‌های قربانیان: حمله بر مکتب سیدالشهدا باید به‌ عنوان مصداق «نسل‌کشی» به‌ رسمیت شناخته شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

خانواده های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا در دشت برچی شهر کابل، از حکومت و جامعه جهانی می خواهند که این رویداد را به عنوان «نسل کشی» به رسمیت بشناسند.

به گفته ی آنان در چنین حملات، یک قوم خاص هدف قرار می‌گیرد و حکومت هم در این مورد خاموشی اختیار می کند.

به گفته این خانواده ها در این حمله دست کم ۹۵ نفر جان باختند و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

خانواده های قربانیان میگویند که این حمله بر خلاف تمام ارزش های انسانی و حقوق بشر است.

رجب علی، پدر دو تن از جان باختگان، در این مورد میگوید: “به این ظلم باید نقطه پایان گذاشته شود. دیگر این حادثه تکرار نشود که مردم بتوانند در آرامی و آسایش دنبال کسب علم خود باشد.”

مینا، خواهر یک‌تن از جان باختگان، در این مورد میگوید: “دیگر نمی خواهیم که این حادثه وحشتناک را باز ببینیم.”

خانم رضایی گفته است: “امیدوار استم روزی برسد که ما شایستگی ریاست جمهوری را داشته باشیم.”

شیرین رضایی در حمله هفته گذشته، چند تن از هم صنفان خود را از دست داده است می گوید، هرچند در این رویداد زیان روحی دیده است، اما تاکید می کند که هیچگاهی از درس دست نمی کشد و به آینده خود امیدوار است.

شیرین رضایی، دانش آموز مکتب سیدالشهدا، گفته است: “من قول میدهم که  محکمتر از گذشته استوارتر از گذشته به این راه ادامه دهم و حتما یک روزی افغانستان را میسازم.”

خانواده های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا در یک قطعنامه از حکومت و جامعه جهانی این رویداد را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسند و یک روز را هم در تقویم به نام قربانیان سیدالشهدا بگنجاند.

معصومه یعقوبی، دانش آموز مکتب سیدالشهدا، گفته است:” از جامعه جهانی، سازمان ملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشری خواستار بررسی این حمله وحشیانه و  شناسایی عاملین آن از طریق کمیسیون حقیقت یاب استیم.”

این در حالی است که هفته گذشته کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز از حکومت خواست که از هزاره ها در برابر «نسل کشی» محافظت کند.

این نهاد در اعلامیه ای گفت: “مطابق ‌قانون بین‌المللی حقوق بشر، حمایت ویژه‌ از هزاره‌ها و دشت برچی. دولت افغانستان طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بین‌الملل ‌بشر ‌موظف است از جمعیت در معرض خطر جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، پاکسازی قومی یا نسل‌کشی محافظت کند.”

این کمیسیون افزود که قوانین بین‌المللی دولت را موظف به اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از نسل‌کشی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و آزار و اذیت بر اساس قومیت و جنسیت‌ می‌کند.

در اعلامیه آمده است: “در اکتبر سال ۲۰۲۰، حدود شش ماه پیش‌ از حمله دیروز، بیش از ۲۰ دانشجو در حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش جان خود را از دست دادند. در ماه مه سال ۲۰۲۰، نزدیک یک سال پیش، ۱۱ مادر باردار، ۲ پسر و ۱ قابله به‌صورت بی‌رحمانه به قتل رسیدند و ۵ تن از مادران زخمی شدند؛ این عمل آشکارا زن‌کشی و کودک‌کشی بود.”

این نهاد تاکید کرده است که حکومت افغانستان باید به تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند و به کشتار هدفمندانه هزاره‌ها اذعان کند.

کمیسیون همچنان گفته است که دولت افغانستان باید فورا طرح حمایتی‌ای را مبتنی بر حقوق بشر برای دشت ‌برچی و مناطق غرب کابل تهیه و ‌ابلاغ کند.

در اعلامیه آمده است: “این باید شامل برنامه‌هایی برای جبران خسارت جمعی نیز باشد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده پولیس دولت‌شاه در «حمله اشتباهی» توپخانه‌ای جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

عبدالظاهر فرمانده پولیس ولسوالی دولت شاه ولایت لغمان و یک محافظ اش در نتیجه برخورد غیرعمدی گلوله توپ نیروهای افغان جان داده اند.

رحمت الله یارمل والی لغمان میگوید که این رویداد پس از چاشت امروز رخ داده است.

آقای یارمل می‌افزاید که نیروهای افغان قصد داشتند مواضع طالبان را هدف توپخانه ای قرار بدهند که “به دلیل مشکلات تخنیکی گوله ای به موضع فرمانده پولیس برخورد کرده است.”

آقای یارمل در این مورد جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

ولسوالی دولت شاه از جمله ولسوالی های ناامن ولایت لغمان که در بخش هایی آن طالبان به گونه گسترده حضور دارد.

نیروهای افغان نیز از چند روز بدینسو عملیات پاکسازی در این ولسوالی راه اندازی کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت حمله بر مسجد در شکردره کابل را به عهده گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

گروه داعش مسوولیت حمله بر یک مسجد در ولسوالی شکردره ولایت کابل را به عهده گرفته است.

این در حالی است که روز جمعه گذشته یک انفجار در یک مسجد در ولسوالی شکردره کابل رخ داد که در نتیجه آن ۱۴ تن از نماز گزاران جان باختند شدند.

در این انفجار مفتی محمد نعمان، امام این مسجد نیز جان باخته اند.

گروه داعش گفته که جنگجویان این گروه مواد منفجره را در داخل مسجد جاسازی کرده بودند و هنگام نماز جمعه منفجر کرده است.

این درحالی است که طالبان و حکومت سه روز این را آتش بس اعلام کرده بودند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است