Connect with us

رویداد های اخیر

لویه جرگه مشورتی در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان روز جمعه برگزار خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۳۹۹)

لویه جرگه مشورتی در پیوند به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تا چهار روز دیگر در کابل برگزار میشود.

ریاست جمهوری میگوید که هنوز روشن نیست که ریاست این جرگه را کی به عهده خواهد داشت. اما اعضای آنان همان شرکت کنندگان جرگه مشورتی صلح و شورای عالی مصالحه استند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “لویه جرگه در ۱۷ اسد یا ۷ اگست برگزار می شود. به ادامه لویه جرگه مشورتی صلح است. اعضای آن همان اعضای جرگه حضور خواهد داشت به گتگوری های مختلفت مثل جامعه مدنی، رسانه ها، شورای مردمی که کمیسیون برگزاری این جرگه فردا همه جزییات شریک خواهد کرد.”

اما پرسش اینجاست که چرا حکومت در پیوند به رهایی ۴۶۰۰ زندانی طالب تصمیم برگزاری لویه جرگه مشورتی را نگرفت؟

حقوق دانان می گویند که تدویر لویه جرگه مشورتی درمورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالب نمادین و سیاسی است که جایگاه حقوقی ندارد.

نصر الله ستانکزی استاد دانشکده حقوق میگوید: “یک حق فردی است به هیچ وجه قابل عفو از سوی هیچ مرجع نیست، لویه جرگه خودش جایگاه حقوقی ندارد تصامیم اش جایگاه حقوقی ندارد چطور می تواند یک مشکل حقوقی را حل کند. تدویر اش بر مبنای قانونی نیست، رهایی ۴۵۰۰ بر اساس رغبت خود حکومت نبوده در نتیجه فشارهای سیاسی بود. اقدام که روز جمعه صورت میگیرد یک حرکت نمادین و سیاسی است و اگر حکومت خط سرخ هم بکشد باز هم اینا را رها خواهد کرد.”

حکومت در زمانی تصمیم به برگزاری جرگه مشورتی گرفته است که هنوز خطرات ویروس کرونا و گردش آن در جامعه وجود دارد.

وزارت صحت میگوید: با رعایت رهنمایی های بهداشتی برگزاری این جرگه زیر یک چتر مشکل ندارد.

محمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت میگوید: “بدون شک همان مراتب که نیاز است توصیه های بهداشتی را مکمل در نظر می گیریم و باز بر اساس آن برای برگزاری لویه جرگه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.”

همزمان با این دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری از تماس سرور دانش با معاون سفیر امریکا در کابل خبر داده میگوید که معاون دوم رییس جمهور به این دیپلومات امریکایی گفته است که جرگه مشورتی در پیوند به رهایی ۴۰۰ زندانی طالب با استفاده از تجربه لویه جرگه گذشته نتیجه مثبت خواهد داشت.

اخبار ویژه

ویلیام تاد: همکاری بین امریکا و پاکستان برای صلح افغانستان حیاتی است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

ویلیام تاد که از سوی دونالد ترمپ به عنوان فرستاده امریکا برای اسلام آباد نامزد شده است، روز چهارشنبه به کمیته روابط خارجی مجلس سنا این کشور گفت که همکاری بین امریکا و پاکستان برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان ضروری است.

آقای تاد گفته است: “صلح در افغانستان به نفع هر دو کشور است و همکاری موثر ایالات متحده و پاکستان برای دستیابی به این هدف ضروری است.”

وی افزوده است: “امروز كشورهای ما منافع مشترک در صلح پایدار در افغانستان را به رسمیت میشناسند.”

وی همچنین گفت که اسلام آباد “در ایجاد شرایطی که رهبران افغانستان و طالبان را به آغاز تاریخی مذاکرات صلح افغانستان سوق داد، نقشی اساسی ایفا کرد” اما پاکستان اکنون نقش حتی مهم تر در “حمایت از تلاش ها برای دستیابی به یک توافق سیاسی مذاکره دارد که 40 سال جنگ پایان می یابد.”

تاد گفته است: “این فرصتی برای پاکستان است که می تواند نقش جدید و بهتری را در منطقه ایفاد کند.”

آقای تاد گفته است: “از نظر پویایی منطقه ای، اگرچه ما یک رابطه قوی با هند داریم، اما این رابطه نباید به قیمت پاکستان تمام شود.  من معتقدم که در شرایط مناسب، ما می توانیم با هر دو کشور رابطه قوی داشته باشیم.”

او گفته که که روابط نزدیک واشنگتن با دهلی و اسلام آباد میتواند به کاهش تنش در منطقه کمک کند.

وی گفت: “امید ما این است كه هر دو كشور اقدامات لازم را برای كاهش تنش ها انجام دهند و همانطور كه رییس جمهوری [دونالد ترمپ] پیشنهاد داده است، ما آماده هستیم كه در صورت درخواست هر دو طرف گفتگو  بین دو کشور را تسهیل كنیم.”

وی همچنین گفت که با پاکستان همکاری خواهد کرد تا “منافع مشترک در از بین بردن تروریسم از قلمرو این کشور و افزایش امنیت در منطقه” را پیش ببرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پژوهش: وضعیت زنان در مناطق جنگ‌زده رو به وخامت است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

یک پژوهش کمیته بین المللی نجات نشان می‌دهد که در طی ۲۵ سال پسین زنان و دختران از نظر برابری جنسیتی پیشرفت جهانی نداشته اند.

بر اساس این پژوهش، علی رغم دستاوردهای جهانی، در مناطق جنگ زده وضعیت ثبت نام در مکتب‌ها، سواد، دسترسی به شناسنامه ها و موارد دیگر زنان و دختران رو به وخامت بوده است.

در این پژوهش ده‌ها مورد اقدام برابری جنسیتی در ده کشور – افغانستان، کولمبیا، جمهوری کانگو، ایتوپیا، عراق، میانمار، نیجریه، پاکستان، تایلند و یوگاندا – میزبان پناهندگان و آوارگان داخلی مورد بررسی قرار گرفته است.

یافته‌های این پژوهش نشان می دهد که از سال ۱۹۹۵ میزان مهاجرت تقریبا ۴۴ درصد افزایش داشته که تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶ میلیون نفر ثبت شده است.

از میان ده کشور افغانستان با ۲.۷ میلیون نفر بی‌جا شده، دارای بیشترین بیجا شدگان است که ۳۵۰ درصد افزایش بیجا شدگان داخلی را نشان میدهد.

در برخی مناطق، دستاوردهای زنان و دختران بسیار دلگرم کننده بوده است و در ۲۵ سال گذشته، در دنیا مرگ و میر مادران  ۳۸ درصد کاهش ( ۲۱۱ مرگ در هر ۱۰ هزار تولد زنده در سال ۲۰۱۷) داشته است.

افغانستان، ایتوپیا و پاکستان شاهد کاهش ۵۰ درصدی مرگ مادران بوده است.

این پژوهش نشان میدهد، اگرچه در جهان تعداد ثبت نام در مکتب ابتدایی و متوسطه ۱۱ درصد افزایش یافته است، اما کشورهایی مثل افغانستان هرگز با معیارهای جهانی برابر نبوده است.

در حالی که از سال ۱۹۹۵ سواد در زنان نسبت به مردان بیشتر شده است (به ترتیب ۱۸ درصد در مقابل هشت درصد)، میانمار با گذشت زمان کاهش سواد زنان را تجربه کرده است، و با وجود پیشرفت ها، عراق، یوگاندا، نیجریه، پاکستان، اتیوپی و افغانستان با آمار جهانی قابل مقایسه نیست.

در همین حال افغانستان با ۴۶ درصد بیشترین افزایش خشونت های خانوادگی را داشته است و پس از آن اتیوپی  با ۴۰ درصد و جمهوری کانگو نیز با ۳۷ درصد شاهد افزایش خشونت های خانوادگی بوده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ترمپ انتظار دارد نتیجه انتخابات امریکا از سوی دادگاه عالی فیصله شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، در صورت شکست در انتخابات سوم نوامبر سال روان میلادی، متعهد به انتقال صلح آمیز قدرت نخواهد بود و انتظار میرود که نتیجه انتخابات این کشور از سوی دادگاه عالی فیصله شود.

ترمپ جمهوری‌خواه در کاخ سفید در مورد اینکه آیا وی حاضر است به صورت صلح آمیز قدرت را انتقال دهد به خبرنگاران گفت: “باید ببینیم چه اتفاقی می افتد.”

رویترز گزارش کرده است که ترمپ بارها بدون مدرک مشروعیت انتخابات پیشرو را زیر سوال برده و تاکید کرده است که رای گیری از طریق پست منجر به تقلب و نتیجه “جعلی” می شود. او گفته است: “صندوق های رای فاجعه است.”

از سوی هم دیموکرات ها رای گیری از طریق پست را به عنوان راهی برای ایمن ماندن از ویروس کرونا تشویق کرده اند.

نیروهای نظامی امریکا سالهاست که به این شیوه از حق رای خود استفاده میکنند.

در همین حال جوبایدن در این مورد به خبرنگاران گفته است که اظهارات ترمپ غیر منطقی است.

تکت انتخاباتی وی گفته است که برای هرگونه “شیطنت” ترمپ آماده اند، “دولت ایالات متحده کاملا قادر است عهد شکنان را از کاخ سفید بدرقه کند.”

ترمپ روز چهارشنبه گفت که او فکر می کند انتخابات “در دادگاه عالی خاتمه می یابد و من فکر می کنم که ما ۹ قاضی داریم که بسیار مهم است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending