Connect with us

اخبار ساحوی

قیومی: مصرف بودجه بر اساس فرمان ریاست جمهوری بوده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 16, 2019)

گزارش کمیسیون اختصاصی مجلس نمایندگان، در مورد حیف و میل میلیاردها افغانی از بودجه ملی سال گذشته مورد تایید مجلس قرار گرفت.

در این گزارش خواسته شده است که مسوولان وزارت مالیه باید به دلیل تخطی ها در این سند ملی، به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شوند.

مجلس نمایندگان سرپرست وزارت مالیه را نیز در پیوند به حیف و میل میلیاردها افغانی از بودجه ملی برای پاسخگویی فرا خوانده است.

سید عظیم کبرزانی عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان میگوید: “بر اساس گزارش یک سلسله تعدیلات در بودجه به میان آمده است که ۲.۵ میلیارد افغانی به یک کود اضافه گردیده که خلاف سند بودجه است.”

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس حکومت را متهم به حیف و میل پول بیت المال از بودجه ملی می‌کنند.

نسیم مدبر مجلس نمایندگان میگوید: “اصول نامه بودجه آیا قانون است یا چیز دیگر و چهارده مورد تخطی صورت گرفته و تخطی های که صورت گرفته واضع است و رییس جمهور نمی تواند مافوق قانون باشد و وزیر مالیه می‌گوید که فرمان بوده است.”

حبیب رحمان پدرام عضو کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان میگوید: “جرم می‌کنید و جرم تان را از رییس جمهور حکم می‌گیرید و متاسف استم که برخی وکیلان حکومتی شده اند و شرم است به حال وکیلان.”

غلام فاروق مجروح مجلس نمایندگان میگوید: “خط که سرپرست وزارت مالیه می خواند از قبل تهیه شده و به وزیر داده شده و ۳۷ مورد تخطی در سند قعطیه را ما بررسی کرده ایم و با این وضعیت چه تفاهمی بوده می تواند.”

اما وزیر مالیه می گوید که انتقال پول از یک کود به کود دیگر با در نظرداشت فرمان رییس جمهور صورت گرفته و این مقام حکومت انتظار تقدیر از مجلس نمایندگان را نیز دارد.

همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه میگوید: “تعدیل بر اساس نیازمندی ها صورت گرفته و حکم ریاست جمهوری وجود دارد و هیچ قانون شکنی در پروژه‌ها نشده و ما تقاضای تقدیر و تشویق از خانه ملت را داشتیم.”

سر انجام مجلس نمایندگان گزارش کمیسیون اختصاصی را در پیوند به مصرف بودجه سال پار به رای گیری سپرده که با اکثریت آرا مورد تایید قرار گرفت.

در این گزارش معرفی مسوولان وزارت مالیه به نهادهای عدلی و قضایی نیز تذکر شده است، اما مجلس روی قعطیه سال پار رای گیری کرد، در حالی که تایید گزارش به معنی رد قعطیه بود و پس از ایجاد تنش ها این رای گیری برای روزهای آینده به تعویق افتاد.

اخبار ساحوی

انفجار در غور؛ ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 18, 2020)

پیش از چاشت امروز(یکشنبه، ۲۷ میزان) انفجار نیرومندی شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور را لرزاند.

منابع در فیروز کوه می گویند که انفجار در مقابل ساختمان‌های ریاست امور زنان، شهدا و معلولین و فرماندهی پولیس این ولایت صورت گرفته است.

در این رویداد دست کم ۲۵ نفر کشته و ۷۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

پرتاپ بمب دستی بر یک مراسم عروسی در بدخشان؛‌ ۱۵ نفر زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 16, 2020)

در نتیجه پرتاب یک بمب ‌دستی در یک مراسم ازدواج در ولایت بدخشان دست کم ۱۵ نفر زخم برداشته اند.

ثنا الله روحانی سخنگویی پولیس بدخشان به آریانا نیوز گفته است که این رویداد حوالی ساعت ۱۰:۳۰ شب گذشته در روستای بتاش در حوزه هفتم شهر فیض آباد، مرکز این ولایت رخ داده است.

آقای روحانی گفته است که یک فرد ناشناس یک بمب دستی را در این مراسم پرتاب کرده و خودش نیز موفق به فرار شده است.

وی افزوده است که تاهنوز انگیزه این حمله مشخص نیست اما بررسی ها در این مورد آغاز شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

آماج قرار گرفتن کاروان موترهای والی لغمان؛ ۸ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 5, 2020)

صبح امروز (دوشنبه، ۱۴ میزان) کاروان موترهای رحمت الله یارمل والی ولایت لغمان در شهر مهترلام مرکز این ولایت آماج ماین قرار گرفت.

اسدالله دولتزى سخنگوی والی لغمان می گوید که در این رویداد دست کم هشت نفر به شمول چهار غیرنظامی و چهار نظامی جان باخته و ۳۰ نفر دیگر زخم برداشته اند.

آقای دولتزى می‌افزاید که در میان زخمی های این رویداد دو نگهبان آقای یارمل نیز شامل اند.

در همین حال وزارت امور داخله این حمله را «هراس افگنانه» توصیف کرده است.

طارق آرین سخنگوی این وزارت گفته است که این حمله ساعت ۹:۵۰ پیش از چاشت امروز رخ داده است.

آقای آرین در تویتی گفته است: “تروریستان حوالی ساعت ۹:۵۰ دقیقه یک حمله انتحاری را بالای کاروان وسایط والی ولایت لغمان در ساحه سه راهی شهرک سلطان غازی بابا شهر مهترلام انجام دادند که از اثر آن ۴ تن از محافظین والی و ۴ فرد ملکی شهید، ۲ محافظ والی و ۲۸ فرد ملکی مجروح گردیدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending