Connect with us

خبرهای تازه

قیصاری به سفارش رییس امنیت ملی از بند رها شده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۹, ۱۳۹۷)

فرمانده پیشین پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب نظام‌الدین قیصاری به سفارش رسمی محمد معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی از بند آزاد شده است.

یک نامه ای که دراختیار آریانانیوز قرار گرفته است نشان می دهد که رییس امنیت ملی به درخواست بزرگان قومی ولایت فاریاب، درخواست آزادی آقای قیصاری را به دادستانی کل داده است. در این نامه نظام الدین قیصاری به درگیری مسلحانه، توهین، تهدید و مشاجره با نیروهای دولتی متهم شده است. اما دادستانی کل می گوید که فرمانده قیصاری تحت برخی شرایط آزاد شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل در این مورد به آریانا نیوز گفت: “بعد از تعلیق وظیفه، ممنوع الخروجی، مکلفیت برای حضور در کابل، ترتیب حاضری روزانه ر و گرفتن ضمانت معتبر هدایت دادند که آقای قیصاری از بند امنیت ملی آزد شوند.”

همچنان در بخشی از این نامه آمده است که “به منظور مستند سازی و حقیقت یابی ایجاب می نماید اجراآت پیرامون آن صورت گیرد و از کسانی که علیه آن مدعی اند و نیز اشخاصی که خود را متضرر می دانند، از نزد شان اسنادی که موئید ادعای شان باشد، جمع آوری گردد که این اجراآت زمان گیر بوده و مستلزم وقت بیشری می باشد.”

با این حال، گفته می شود که پرونده نظام الدین قیصاری نزد دادستانی کل نیست و زیر بررسی ریاست عمومی امنیت ملی قرار دارد.

 به باور حقوق دانان، نهاد های عدلی و قضایی حداکثر ۷۵ ساعت می توانند یک پرونده را بررسی کنند اما با گذشت چند ماه هنوز پرونده نظام الدین قیصاری نهایی نشده به گفته آنان پیش از روشن شدن اتهام ها این درازای آزادی قیصاری هم فراقانونی است.

عبدالوحید فرزه یی، یک تن حقوق‌دان بیان میدارد:”رهایی شان با ضمانت معتبر خلاف قانون است چراکه وقتی ۷۵ ساعت تکیمل می شود بعدا بدون هیچ ممانعت متهم می تواند از بند آزاد شود.”

چندی پیش حکومت از گرفتاری نظام الدین قیصاری و فرمانده علی پور به عنوان دستآورد یاد کرده بود، اما حالا تصور دیگر این است که گفته می شود رییس جمهور با رهایی این فرماندهان، قانون را دور می زند و برای انتخابات ریاست جمهوری اعتماد و رای گردآوری می کند.

عبدالغیور غیور، رییس اتحادیه حقوق‌دانان می گوید:” این گرفتاری یک سلیقه است، گرفتاری غیرقانونی، و رها کردن هم سلیقه است، قیصاری نه مطابق قانون گرفتار شده و نه مطابق قانون رها شده است.”

این در حالیست که حزب جنش اسلامی افغانستان پس از آزادی نظام الدین قیصاری، نوار های تصویری وی با معاون نخست ریاست جمهوری را همه گانی ساخت. به گفته این حزب حکومت نتوانست اتهام ها بر قیصاری را ثابت سازد، از این رو این فرمانده را دوباره آزاد کرد.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending