Connect with us

رویداد های اخیر

قطر: انزوای طالبان می‌تواند به بی‌ثیاتی بیش‌تر در افغانستان بی‌انجامد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۰, ۱۴۰۰)

شیح محمد بن عبدالرحمان الطهانی، وزیر خارجه قطر هشدار داده است که انزوای طالبان می‌تواند به بی‌ثیاتی بیش‌تر در افغانستان بی‌انجامد.

شیح محمد در کنار همتای آلمانی‌اش در دوحه هرچند می‌گوید، به رسمیت شناختن طالبان هنوز اولویت نیست، اما به گفته او، نیاز است که برای رفع نگرانی‌ها امنیتی، اقتصادی و اجتماعی، جامعه جهانی به مشارکت در افغانستان ادامه دهد.

همزمان با این، وزیر خارجه آلمان می‌گوید که هیچ راهی برای گفت‌وگو با طالبان وجود ندارد و بی‌ثبانی در افغانستان قابل تحمل برای آلمان نیست. هایکو ماس همچنان بر تشکیل یک دولت فراگیر و پای‌بندی طالبان به ارزش‌های حقوق بشری و حقوق زنان تاکید می‌ورزد.

وزیر خارجه آلمان پس از پاکستان، ازبیکستان و تاجیکستان، اکنون مهمان دوحه است. در شرایطی که کشورهای غربی به شمول امریکا، بریتانیا و آلمان بساط نظامی و دیپلماتیک شان را از افغانستان جمع کردند، این‌جا وزیر خارجه قطر از پیامد به انزوا کشانیدن طالبان هشدار می‌دهد، هرچند می‌گوید، به رسمیت شناختن طالبان اولویت نیست.

شیح محمد بن عبدالرحمان الطهانی، وزیر خارجه قطر گفت:” ما معتقدیم که انزوا یک پاسخ نیست، اما به رسمیت شناختن هنوز برای ما در اولویت قرار ندارد. بنابراین ارزیابی ما این است که طالبان در سال ۱۹۹۶ منزوی شده است ما را به وضعیتی که قبلا در افغانستان بودیم، رسانده است. دیدیم که مشارکت می‌تواند نتایج مثبتی به ما بدهد.”

وزیر خارجه قطر می‌پرسد، اگر جامعه جهانی مشارکت‌اش با افغانستان را متوقف می‌کند و شرایط می‌گذارد، چه کسی خلای فعلی را پر خواهد کرد؟ او می‌خواهد جهان به مشارکت‌اش با افغانستان ادامه دهد تا نگرانی‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی به زوال برود.

وزیر خارجه قطر دراین باره گفت:” نقش ما به عنوان دولت قطر این است که همیشه دولت همه جانبه و جامعی را که شامل همه طرف‌ها می‌شود تشویق کنیم و هیچ طرفی را حذف نکنیم، ما فکر می‌کنیم که این یک اندازه گیری بسیار مهم برای جامعه بین‌المللی خواهد بود. در طول گفتگوهای ما با طالبان، هیچ واکنش منفی و مثبتی نسبت به این موضوع وجود نداشت و آنها اطمینان دادند که برای همه پیشنهادات آماده هستند.”

اما وزیر خارجه آلمان موضع متفاوت‌تری دارد؛ می‌گوید، با توجه به شرایط فعلی راهی برای مذاکره با طالبان وجود ندارد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان دراین باره گفت:” من شخصاً معتقدم هیچ راهی برای مذاکره با طالبان وجود ندارد، به این دلیل که ما باید مسائل عملی مانند باز نگه داشتن فرودگاه را حل کنیم و همچنین به این دلیل که قطعاً نمی‌توانیم بی‌ثباتی را در افغانستان تحمل کنیم زیرا این به نفع هراس‌افگنی است و پیامدهای عظیمی بر کشورهای همسایه افغانستان خواهد داشت.”

آلمان به عملکرد طالبان در روزهای آینده چشم دوخته، تا آنچه برای این کشور به عنوان ارزش مطرح است، در عمل در افغانستان به اجرا گذاشته می شود یا نه؟ شاید همین ارزش‌ها باشد کم پلی برای رابطه میان آلمان و طالبان ایجاد کند.

آقای ماس افزود:”در حال حاضر موضوع به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی نیست، بلکه به حل مسائل بسیار کاربردی مربوط می‌شود و ما در گفتگوهای خود با طالبان همیشه به صراحت اعلام کرده ایم که معیارهای خاصی برای ما وجود دارد که انتظار داریم به آنها احترام گذاشته شود. اینها حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان است، تشکیل یک دولت فراگیر است و من معتقدم که در روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود.”

یکی از خواسته‌های درشت آلمان فعال شدن دوباره فرودگاه کابل است تا زمینه برای خروج شهروندان آن کشور با همکاران افغان شان فراهم شود. قطر می‌گوید، بازگشایی فرودگاه نشان خواهد داد که طالبان به یکی از وعده‌های بزرگ شان که آزادی سفر است، پای بند استند و این امر به جامعه جهانی ثابت خواهد ساخت که ثبات در افغانستان رو به برگشتن است.

رویداد های اخیر

NATO foreign ministers to discuss lessons learned in Afghanistan: Stoltenberg

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg said on Friday that foreign ministers will next week discuss the organization’s engagement in Afghanistan and “identify the right lessons for future crisis management operations”.

Outlining the priorities to be discussed at the upcoming NATO Foreign Ministers Meeting in Riga, Latvia, from Tuesday, Stoltenberg said: “Following the rapid collapse of the Afghan government and armed forces in Afghanistan in August, I launched a comprehensive assessment of our engagement.”

He said NATO went into Afghanistan “to prevent terrorists from using the country again to attack us.

“And since 9/11, there has been no terrorist attack against our countries from Afghanistan.

“But we must recognize that over the years, the international community set a level of ambition that went well beyond the original aim of fighting terrorism.

“And on that, we were not able to deliver. Despite our sacrifice and considerable investment,” he said adding that he expects ministers to discuss this and to “identify the right lessons for our future crisis management operations”.

Stoltenberg also noted that the humanitarian situation in Afghanistan “is dire, dire, and very difficult and this is of course of great concern for all of us. And winter is coming. And we know that many people are at risk of suffering and having a very difficult time throughout the winter.”

He said he welcomed moves by NATO Allies to provide humanitarian aid to Afghanistan, which he said was “extremely important and something which demonstrates the will, and the commitment, of NATO Allies to continue to support the people of Afghanistan.”

He also touched on Pakistan and said: “NATO has had regular contacts with Pakistan for many, many years. Of course, not least discussing the situation in Afghanistan. We have political contacts, we have regular military contacts and dialogue and I think this is important that this continues because there are still many challenges in the region, especially related to the future of Afghanistan.”

Stoltenberg also said the ministers will address the continuing build-up of Russian forces in and around Ukraine, saying: “It raises tensions and it risks miscalculation. Russia must show transparency, reduce tensions and de-escalate. NATO’s approach to Russia remains unchanged. We keep our defense and deterrence strong while remaining open for dialogue.”

NATO Foreign Ministers will also address the migrant “situation on the border with Belarus and the Lukashenko regime’s exploitation of vulnerable people”.

Other issues that will be discussed include NATO’s next Strategic Concept. He said: “It needs to take account of new realities, including Russia’s aggressive actions, a more assertive China, emerging and disruptive technologies, and the security impact of climate change. It will drive our continued adaptation in a more competitive world.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا خواستار حمایت از مردم افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز گذشته (جمعه، ۵ قوس) گفته که این اتحادیه باید از مردم افغانستان حمایت کند تا از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در افغانستان جلوگیری شود.

اورزولا فون در لاین که در ۱۳ مین نشست آسیا و اروپا سخنرانی میکرد گفت که اتحادیه اروپا امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما تلاش میکند تا از سقوط اقتصادی و اجتماعی افغانستان جلوگیری شود.

این درحالی است که ماه گذشته اتحادیه اروپا به ارزش یک میلیارد یورو کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و کشورهای همسایه  اعلام کرده بود.

در این نشست آسیا و اروپا صدراعظم کمبودیا گفته که همکاری میان کشورهای آسیایی و اروپایی باید تقویت شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شرکت هزاران تن در امتحان ورودی مکاتب افغان-ترک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

با وجودی که روند تعلیمی و تحصیلی در کشور تا هنوز به حالت عادی برنگشته است، اما مکاتب افغان-ترک امروز امتحان کانکور ورودی شاگردان به این مکاتب را با اشتراک ۳۶۰۰ داوطلب برگزار کرده است.

مسوولان مکاتب افغان ترک می گویند که در پی تحولات اخیر در افغانستان بیش از ۲۰ درصد از شاگردان این مکاتب کاهش یافته است.

صالح ساغر رییس عمومی مکاتب افغان ترک در افغانستان میگوید: “مکاتب افغان ترک که در بسیاری از ولایت های افغانستان فعالیت دارند به ویژه مکاتب افغان ترک در هرات، بلخ، جوزجان برای دختر خانم های که بالاتر از صنف ششم هستند به درس شان تا اکنون ادامه داده اند اما برای مکاتب افغان ترک در کابل منتظر دستور حکومت امارت اسلامی هستیم.”

از سوی هم تاهنوز امارت اسلامی اجازه آغاز دورس را برای شاگردان دختر مکاتب افغان ترک که  بالاتر از صنف ششم هستند را نداده است.

چنگیز آیدمیر مشاور وزارت معارف ترکیه میگوید:  “ما تلاش می کنیم هرآنچه که در اختیار داریم برای شاگردان که تازه با مکاتب افغان ترک می پیودند را مهیا کنیم. ما تلاش داریم خانواده که توان پرداخت پول را به مکاتب افغان ترک ندارند نیز کمک کنیم. شاگردان که نمرات عالی دریافت می کنند از اول نمره تا دهم را به گونه رایگان جذب کنیم”

در هیمن حال برخی از خانواده که پسرهای شان در امتحان ورودی مکاتب افغان ترک شرکت کرده اند، از امارت اسلامی می خوهند که برای دخترها نیز اجازه دهند تا به دروس شان ادامه دهند.

مکاتب افغان ترک بیش از شش هزار شاگرد در افغانستان دارد. این نهاد در سال ۱۳۷۸ در کابل و دیگر ولایت های کشور فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون شاگردان این لیسه با شرکت در مسابقات منطقه و جهان ده‌ها مدال طلا، نقره و برونز را بدست آورده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است