Connect with us

رویداد های اخیر

قریشی: هنوز هیچ کشوری امارت اسلامی را از جمله پاکستان به رسمیت نشناخته است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

پاکستان برای به رسمیت شناختن دولت امارت اسلامی در افغانستان منتظر تصمیم کشورهای دیگر است.

شاه محمود قریشی، وزیرخارجه پاکستان دریک نشست خبری پس از سفرش از کابل می‌گوید، هیچ کشور جهان هنوز برای به رسمیت نشاختن امارت اسلامی عجله ندارد و اسلام آباد هم این راه را دنبال می کند.

شاه محمود قریشی می‌افزایید که با سران امارت اسلامی گفته، در مورد این که اگر خواهان به رسمیت شناخته شدن در سطح بین المللی و دریافت کمک استند باید حساسیت بیشتری نسبت به نظرات و ملاحظات بین المللی داشته باشند و آنها را بپذیرد.

وزیر خارجه پاکستان پس از سفر یک روزه به خانه برگشت، سفری که برای اسلام آباد و کابل حیاتی گفته می شود.

اما برای امارت اسلامی حیاتی تر موضوع به رسمیت شناختن دولت تازه تشکیل شان است که اسلام آباد در این مورد مکس کرده است.

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید، هنوز هیچ کشوری حاضر نیست دولت جدید افغانستان به رهبری امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد و اسلام آباد همچون دیگر همپیمانان جهانی اش منتظر تصمیم جمعی است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان دراین باره گفت:” در مورد به رسمیت شناختن، هنوز هیچ کشوری در جهان دولت آنها را از جمله پاکستان به رسمیت نشناخته است. بدیهی است که این خواسته و آرزوی آنهاست که به رسمیت شناخته شوند. و در خلال گفتگوهایم با آنها، من به عنوان یک همسایه، به عنوان یک دوست، به عنوان یک خیرخواه، به آنها گفتم که چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند که شانس پذیرش بین المللی آنها را افزایش می‌دهد. ما در این مورد تبادل نظر کرده بودیم.”

اسلام آباد هنوز سیاست اش را در برابر همسایه با همان معادله که اگر وضعیت در افغانستان وخیم شود پاکستان آسیب می‌بیند به پیش میبرد.

از این رو سران نظامی و دیپلوماسی پاکستان یک روز تمام با رهبران دولت تازه افغانستان گفت‌وگو کرده اند.

موضوعات سرحدات، تجارت و ترانزیت، وضعیت مهاجران و در اخیر هم دعوت مقام های امارت اسلامی به پاکستان خطوط درشت گفت‌وگو ها بود.

آقای قریشی گفت:” پس از جلسه اولی ما ، گروه‌های مختلف مجاز به نشستن و بحث در مورد مسائل خود طالبان در مورد ویزا ، تجارت و امکانات عبور از سرحدات شدند. ما نیز نگرانی‌های خود را با آنها در میان گذاشتیم. نشست خوبی بود. همچنین تصمیم گرفته شد که در ادامه جلسه، انشاءالله هیئتی از افغانستان به پاکستان سفر کند تا مذاکراتی که آغاز کردیم به نتیجه نهایی برسد و همه این مسائل کوچک، این جزئیاتی مسائل، بلافاصله حل می شوند.”

امارت اسلامی هم نگفته درهای تازه در روابط دیپلوماسی اش با پاکستان باز می‌کند، هنوز از اسلام آباد هم نخواسته است تا دولت تازه افغانستان را به رسمیت بشناسند، اما گفته از پاکستان می‌خواهیم با ما همکار باشد.

دولت جدید کابل حمایت گرم اسلام آباد را دارد، همسایه که رییس استخبارات وقتش اش پیش از هر کس و هرجای دیگر در بدترین شرایط افغانستان به ارگ پا نهاد و صدر اعظم افغانستان را ملاقات کرد.

ملاقاتی که پس از آن فیض حمید مهندس وضعیت افغانستان تعبیر شد و به شدت زیر موج از انتقادها قرار گرفت.

پیش از امارت اسلامی دولت قبلی رابطه چندان خوبی به عنوان همسایه با پاکستان نداشت، ۲۰ سال روابطی تیره و تاری که گاهی باعث تنش‌های لفظی میان مقام‌های دو کشور در نشست‌های بین المللی و یا هم نشست‌های داخلی میشد.

انتظار می رود امارت اسلامی این معادله را به زودی با پاکستان تغیر بدهد.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است