Connect with us

اخبار ساحوی

قرار است دروس مکاتب هفته آینده به گونه رسمی از طریق رسانه ها آغاز شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۳۹۹)

 رییس جمهور غنی گفته است که هفته ی آینده زنگ مکتب به گونه آنلاین را می نوازد و دروس مکاتب افغانستان به گونه رسمی از طریق رسانه ها آغاز می شود.

در ادامه ی محدودیت ها و قرنطینه ها، تمامی نهادهای تعلیمی افغانستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در حال تعطیل قرار دارند و دراین مدت، وزارت معارف روی طرح آموزشی آنلاین از طریق رسانه ها کار کرده که در نتیجه آن آموزش مضامین ساینسی از صفحات تلویزیون و مضامین اجتماعی از روی آمواج رادیویی در یک تقسیم اوقات مشخص به دانش آموزان، تدریس می گردد.

وزارت معارف می‌گوید که طرح را که روی دست دارند با تنظیم تقسم اوقات دانش آموزان ارایه دروس از طریق تلویزیون ها و رادیو ها در سراسر کشور می تواند دست کم ۶۰ تا ۷۰ درصد مشکلات کنونی را حل کند.

نوریه نزهت، سخنگوی زوارت معارف، می گوید: “نشرات رسمی هنوز آغاز نشده است. حتی نشرات آزمایشی از طریق رسانه ها نداشتیم. یک تعداد از رسانه های خصوصی اعلام آمادگی کردند. نشرات رسمی و نشرات آزمایشی ما در جریان هفته آینده رسماً پس از نواختن زنگ مکتب به شکل آنلاین توسط رییس جمهور آغاز می شود.”

با آنکه شماری از دانشگاه های خصوصی با برنامه آنلاین انترنتی کماکان دروس شان را آغاز کرده اند، اما به نظر می رسد که برنامه خود وزارت تحصلیلات عالی وسیع تر است. این وزرات می‌گوید که روی یک برنامه واحد کار می کنند که در آن، فهرست تمام دانشگاه های خصوصی و دولتی، استادان و دانشجویان، درج می شود و برنامه های مشخص برای پیش برد ممد درسی کارا گفته می شود.

عزیز احمد اوریاخیل رییس اطلاعات، نشرات و روابط عامه وزارت تحصیلات عالی، گفته است: “وزارت تحصیلات عالی روی یک مورد واحد انترنتی کار می کند. این سیستم کار رویش تنها جریان دارد و تا یک هفته دیگر ادبیات داونلود می شود.

پوهنتون های خصوصی و دولتی در گزینه های مشخص، به شمول فهرست اسامی استادان و آموزگاران، ثبت این سیستم می گردد.” برنامه های که اکنون شماری از دانشگاه های خصوصی برای تدریس آنلاین از آن استفاده می کنند، گفته می شود بر دانشجویان در این شرایط حساس حزینه سنگین وارد می کند، اما تحصیلات عالی می گوید، برنامه که آنان رویش کار می کنند تا آخرین حد ممکن تلاش شده تا به گونه مجانی در اختیار استادان و دانشجویان قرار گیرد. و اینکه وضعیت از این سخت تر و قرنطین بیشتر می شود، درچنین وضعیت یگانه هدف وزارت تحصیلات عالی این است تا محصلان را در خانه هایشان مصروف نگهدارد و دانشجویان نیز این را یک فرصت قبول بکنند.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بامیان مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت بامیان مواد غذایی کمک کرده اند.

مسوولان می افزایند که این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که پس از یک بررسی به  نیازمندان توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، گفت:” به ادامه کمک‌های بنیاد بیات که هر سال و هر وقت در شرایط اضطراری و زمستان صورت میگیرد، ما توانیستیم این کمک‌ها را در بخش هايي دیگر کشور اغاز کردیم و امروز توانیستیم به ولایت بامیان این کمک‌ها را برسانیم که شامل آرد، برنج و روغن است و به تعدادی خانوداهای فقیر و مستحق توزیع کردیم.”

دریافت کننده‌گان این مساعدت‌ها از بدست آوردن بسته‌های کمکی خرسند استند و می‌گویند که این کمک در موقع مناسب به آنها رسیده است.

زینب، باشنده بامیان، در این باره گفت: “تشکر از بنیا بیات، ما مستحق استیم و کمک‌های این بنیاد به ما رسید.”

نادره، باشنده دیگری بامیان، افزود:” از بنیاد بیات تشکر میکنیم که در این هوای سرد زمستان کمک‌های خود را به مردم رساند.”

محمد حسین، باشنده بامیان، در این مورد گفت:” بنیاد بیات به ما کمک کرده و خوش استیم و امید داریم در آینده نیز با ما کمک کند.”

قبل از این بنیاد بیات کمک‌های زمستانی اش را در حوزه‌های جنوب، شرق وغرب کشور نیز به خانوادهای نیازمند توزیع کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

آدم‌ ربایان داکتر نادر عالمی را به قتل رساندند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۰)

داکتر محمد نادر عالمی، متخصص امراض عصبی و روانی که حدود دو ماه قبل از شهر مزارشریف اختطاف شده بود روز گذشته (پنجشنبه، ۲۷ عقرب) به قتل رسیده است.

پسر داکتر عالمی می‌گوید که اختطافچیان همواره با آنان در تماس بودند و پول هنگفتی در بدل رهایی وی میخواستند. 

در همین حال، داکتران در بلخ نگران امنیت خود استند و از امارت اسلامی می‌خواهند تا در راستای تامین امنیت داکتران تلاش به خرج دهند  .

مسوولان می‌گویند که قتل داکتر عالمی ضایعه بزرگ در بخش طبابت کشور به شمار می‌رود و آنان تلاش دارند تا گروه‌های اختطافگر را بازداشت و مجازات نمایند  .

داکتر عالمی مسوولیت بخش صحت روانی در شفاخانه دولتی ابوعلی سینای بلخی در مزارشریف را بر عهده داشت و همچنان مالک یک شفاخانه خصوصی نیز بود.

این درحالی است که عبدالروف مشهور به کودک بلخی نزدیک به یک سال می شود در بند اختطافگران به سر می‌برد.

اختطافچیان در بدل رهایی این کودک بلخی هزاران دالر امریکایی میخواهند.

حکومت پیشین و نیروهای امنیتی امارت اسلامی تا کنون نتوانسته این کودک را از قید اختطافگران آزاد بسازد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است