Connect with us

تجارت

قرارداد ۱۲ پروژه به ارزش ۴۲۴ میلیون افغانی به امضا رسید

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۳۹۷)

وزارت انرژی و آب قرارداد 12 پروژه را به ارزش بیش از 424 میلیون افغانی با شماری از شرکت های خصوصی امضا کرد.

هزینه این پروژه ها ازسوی بانک انکشاف آسیایی و کشور هند پرداخت میشود.

هدف این پروژه تحکیم سواحل بازسازی کانال ها اعمار دیوار های استنادی و آبرسانی زمین های زراعتی در شماری از ولایت ها است.

بگفته مسئولان این پروژه ها در ولایت های بادغیس، کاپیسا، لغمان، دایکندی، پنجشیر، ننگرهار، قندهار و پروان اجرا میشوند.

نماینده گان ولایت ها تطبیق این پروژه ها را در رشد اقتصادی کشور موثر دانسته و میگویند این پروژه ها دروقت معین آن باید تطبیق و به بهره برداری سپرده شوند.

اما برخی از شرکت های قراردادی ناامنی را چالش جدی فراراه تطبیق پروژه ها عنوان می کنند.

بشیر احمد، نماینده یکی از شرکت های قرار داد کننده می گوید: “اگر امنیت نباشد مواد ها به آن مناطق نمیرسد و این پروژه ها با مشکل مواجه خواهد شد.”

افزون بر این هندوستان پیش از این نیز پروژه های بزرگی را مانند بند سلما در افغانستان تطبیق کرده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روابط بازرگانی شان را گسترش می‌دهند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روی یک کمیته ی مشترک از بهر گسترش روابط بازرگانی و حمل و نقل توافق کرده اند.

در نشست مجازی که میان رهبران این سه کشور برگزار شده بود هر سه رهبر در مورد کمیته مشترکی که بتواند در راستای اتصال منطقه یی، انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت فعالیت کند باهم گفتگو کردند.

در نشست سه جانبه میان اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، قربان قلی بیردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان و الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان که به گونه مجازی برگزار شده بود، هر سه رهبر روی همکاری های بازرگانی با همدیگر گفتگو کرده و به پیشنهاد رییس جمهوری آذربایجان روی تشکیل یک هیات مشترک که شامل وزیران ترانسپورت و دیگر مقام های سه کشور می شود با هم توافق کردند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از پیشنهاد رییس جمهور آذربایجان برای تشکیل هیات مشترک سه کشور استقبال کرد.

 

در این نشست، رییس جمهور ترکمنستان از طرح بندر اقینه و تورغندی برای انتقال بهتر کالاهای بازرگانی پشتیبانی کرد

اشرف غنی رییس جمهوری کشور گفت: “اولین مورد استقبال از پیشنهاد رییس جمهور الهام علی‌اف است که کمیته مشترک کاری در سطح مقام‌های ترانسپورت این سه کشور و مقام‌های دیگر وزارت‌های مرتبط ایجاد شود. ريیس جمهور بیردی محمداف نیز از آن پشتیبانی می‌کند.”

آقای غنی در این نشست از طرح توسعه خط آهن در خاک افغانستان نیز خبر داد و گفت که این کشور برای انکشاف اقتصادی از ۴ هزار تا ۶ هزار کیلومتر خط آهن نیاز دارد و همکاران بین‌المللی برای همکاری در این بخش ابراز آمادگی کرده اند. ترکمنستان برای داد و ستد تجارتی با افغانستان، شبکه خط آهن را تا بنادر آقینه و تورغندی توسعه داده است؛ بنادر که حکومت افغانستان می‌خواهد به بندرهای معیاری مبدل شود.

اشرف غنی افزود: “ما در افغانستان هشت بندر خشکه را بوجود خواهیم آورد. امریکا به خاطر کمک در بخش تضمین های مالی آماده است”.

 در گذشته افغانسان در زمینه داد و ستد بازرگانی با دنیا، بیشتر متکی به بندر کراچی پاکستان بود. با گشایش بندر چابهار ایران و باز شدن مسیرهای تازه ترانزیتی از طریق کشورهای آسیای میانه، افغانستان طی سال های اخیر توانسته است که اتکای خود به بندر کراچی را کاهش دهد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

مجلس نمایندگان سند بودجه مبارزه با ویروس کرونا را تصویب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۳۹۹)
مجلس نمایندگان طرح بودجه مبارزه با ویروس کرونا را پس از وارد شدن تعدیلات، با اکثریت آرا تصویب کرد.

پس از رد سند بودجه مبارزه با ویروس کرونا از سوی مجلس نمایندگان، حکومت بار دیگر این سند را با ایجاد برخی تعدیلات به مجلس نمایندگان فرستاده بود.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان می گوید که بودجه ملی ۴۲۸ میلیارد افغانی بود، اما حکومت ۲۱ میلیارد افغانی دیگر را در آن افزود کرده است.

عبدالرووف انعامی عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان میگوید: “در مسوده ی اول تعدیلات، ۴۲۸ میلیارد و ۳۸۰ میلیون افغانی بود که کل بودجه را تشکیل میدهد، اما این رقم به ۴۴۹ میلیارد افغانی از سوی حکومت رسیده است و در بخش کمک ها به کرونا ۳۰ میلیارد افغانی تعهد  شده است.”

در همین حال کمیسیون های مشترک مجلس نمایندگان طرح های پیشهادی حکومت را درباره افزایش پول های اوپراتیفی و انتقال بودجه از بسیاری پروژه های انکشافی به بودجه کرونا را رد کردند.

میر افغان صافی رییس کمیسیون مالی و بودجه میگوید:”در بخش هایی که پول های اضافی پیشنهاد گردیده بود ما آن را رد کردیم به گونه مثال ۱.7 میلیاد افغانی برای واحد های عملیاتی، انتقال دادن ۳۵۰ میلیون افغانی به ولایت ها که نظارت از آن هم مشکل بود و تمام کمیسیون ها تعدیل مجلس را پذیرفته و توافقی است.”

سر انجام مجلس نمایندگان سند بودجه مبارزه با ویروس کرونا را با ازیاد تعدیلات کمیسیون های این مجلس به رای گیری سپرد و با اکثریت آرا تصویب شد.

با این حال اعضای مجلس نمایندگان تاکید می ورزند که از چگونگی مصرف بودجه برای مبارزه با ویروس کرونا نظارت جدی خواهند کرد، زیرا هر گونه فساد در پول کرونا پیامدهای آن جان باختن مردم خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

مجلس سنا مقام‌های د افغانستان بانک را به نقض قانون متهم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۳۹۹)

اعضای مجلس سنا می‌گویند که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی برخلاف اصول دست به برکناری معاونین خود و کارمندان این نهاد زده و این کار وی را نوعی «زورگوی» عنوان کرده اند.

در یک نوار تصویری که در رسانه های اجتماعی منتشر شده، دیده میشود که محافظان بانک مرکزی افغانستان به وحید نوشیر معاون نخست برکنار شده این نهاد اجازه ورود به بانک را نمی‌دهند.

آقای نوشیر در صفحه فیسبوک اش نوشته است که وی به هدایت زبانی رییس جمهوری به بانک مرکزی رفته بود تا از سمت خود استعفاع کند. وی اجازه ندادن خودش به دفتر کاری اش از سوی اجمل احمدی را خلاف اصول اداری دانسته است.

قسیم رحیمی، معاون دوم برکنار شده بانک مرکزی نیز برخورد سرپرست این نهاد در برابر کارمندانش را خلاف قانون و اصول میداند.

بر اساس ماده هفتم قانون بانک مرکزی افغانستان شورای عالی د افغانستان بانک متشکل از رییس بانک، که ریاست این شورا را نیز به عهده دارد، معاون اول بانک و پنج عضو دیگر میباشد.

 در بند این ماده آمده است: “تمام اعضای شورای عالی توسط رییس جمهوری و با تایید مجلس نمایندگان افغانستان تعیین میشود.”

ماده ۱۲هم این قانون نیز میگوید که رییس بانک مرکزی و معاون اول بانک و اعضای دیگر شورای عالی این نهاد توسط رییس جمهوری برکنار و یا وظیفه اش به حالت تعلیق درآمده میتواند.

در بند این ماده آمده است: “هيچ عضو شورای عالی پیش از برگزاری دادرسی از سوی ریيس جمهور افغانستان كه در آن عضو يا نماينده قانونی وی دلايل خود را ارایه كرده است، به حالت تعليق در آمده يا از سمت خود بركنار نمی‎شوند.”

در همین حال حقوقدانان می‌گویند که اگر کدام کارمند این نهاد به فساد متهم شده باشد فقط نهادهای عدلی و قضایی حق بررسی پرونده آن را دارد و بعد رهبری باید در این مورد تصمیم اتخاذ کند.

از سوی دیگر مسوولان در اداره دیدبان شفافیت افغانستان و آگاهان اقتصادی با نگرانی از وضعیت جاری در بانک مرکزی افغانستان می‌گویند که ادامه چنین وضعیت این نهاد مالی را با بحران مواجه خواهد ساخت.

سرپرست بانک مرکزی افغانستان در مورد علت برکناری دو معاون اش چیزی نگفته است اما در یک اعلامیه ی این نهاد آمده است که اقدامات اخیر بر اساس ماده بیستم و فقره سوم بانک مرکزی افغانستان صورت گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending