Connect with us

تجارت

قرارداد ۱۲ پروژه به ارزش ۴۲۴ میلیون افغانی به امضا رسید

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۳۹۷)

وزارت انرژی و آب قرارداد 12 پروژه را به ارزش بیش از 424 میلیون افغانی با شماری از شرکت های خصوصی امضا کرد.

هزینه این پروژه ها ازسوی بانک انکشاف آسیایی و کشور هند پرداخت میشود.

هدف این پروژه تحکیم سواحل بازسازی کانال ها اعمار دیوار های استنادی و آبرسانی زمین های زراعتی در شماری از ولایت ها است.

بگفته مسئولان این پروژه ها در ولایت های بادغیس، کاپیسا، لغمان، دایکندی، پنجشیر، ننگرهار، قندهار و پروان اجرا میشوند.

نماینده گان ولایت ها تطبیق این پروژه ها را در رشد اقتصادی کشور موثر دانسته و میگویند این پروژه ها دروقت معین آن باید تطبیق و به بهره برداری سپرده شوند.

اما برخی از شرکت های قراردادی ناامنی را چالش جدی فراراه تطبیق پروژه ها عنوان می کنند.

بشیر احمد، نماینده یکی از شرکت های قرار داد کننده می گوید: “اگر امنیت نباشد مواد ها به آن مناطق نمیرسد و این پروژه ها با مشکل مواجه خواهد شد.”

افزون بر این هندوستان پیش از این نیز پروژه های بزرگی را مانند بند سلما در افغانستان تطبیق کرده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

جمع آوری بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی از کریدت کارت های موبایل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که از آغاز سال روان مالی تا حال از ده درصد مالیه کریدت کارت های تلیفون های همراه بیشتر از ۲.۲ میلیارد افغانی عاید جمع آوری شده است.

این وزارت می‌افزاید که این مالیه با استفاده از سیستم ریل تایم جمع‌آوری شده است.

عبدالصمد حامد پویا سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میگوید:” ما از آغاز سال ۲۰۲۰ تا حال بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی را جمع‌آوری کرده و تسلیم خزانه دولت کرده ایم.”

در همین حال آگاهان به این باور اند که اکنون هم در جمع‌آوری این ده درصد مالیه شفافیت وجود ندارد. آنان می گویند که تاحال وزارت مخابرات نتوانسته است حساب سیم کارت های فعال و کارت های مصرفی شرکت های مخابراتی را دقیق سازد.

سلیم طوفان آگاه امور اقتصادی میگوید: “ما می پذیریم که وزارت مخابرات تا حدی کارهای خود را انجام داده اما اگر به گونه شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی شرکت ها جمع‌آوری شود رقم بلند تر از آنست که تاحال ارایه شده است.”

سیستم ریل تایم از موضوعات جنجال برانگیز در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بوده است. انتقاد ها این است که سیستم ریل تایم تکمیل نیست و نمی تواند به شکل شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی تلیفون های همراه را جمع‌آوری کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدبان شفافیت از حکومت خواست برای توسعه بخش معدن با مردم محلی تعامل کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۹)

دیدبان شفافیت افغانستان در یک بررسی جدید درباره مشارکت مردم در بخش معادن کشور گفته است که نقش مردم محلی در مناطق معدنی، بسیار ضعیف است و دولت از طریق هیچ استراتژی بلند مدت نقش آنان در این راستا را نهادینه نکرده است.

این نهاد می‌گوید که این گزارش زمینه کاری برای جامعه مدنی که مایل به تدوین یک پروژه نظارت بر در بخش معادن فراهم می کند و اظهار می دارد که به طور بالقوه زمینه نقش برای مردم در بخش معدن از جمله برای جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن ، افزایش درآمد دولت و همکاری برای امنیت و ثبات، وجود دارد.

 سید اکرام افضلی، مدیر اجرایی سازمان دید‌بان شفافیت افغانستان گفته است” “دولت برخی اقدامات را برای مشارکت مردم در بخش استخراج سلب کرده است.  با این حال، این تلاش ها نامطلوب بوده اند، از تجربیات افغانی و جهانی مطلع نشده اند و بنابراین در طی ده سال گذشته موثر نبوده اند.”

آقای افضلی گفته است که در اوایل این ماه کابینه تصمیم گرفت که والی ها باید از مردم محل در مورد مناطق معدنی معلومات جمع آوری کنند.

 افضلی گفت که این یک اقدام نیک از سوی دولت بود اما روند جمع آوری اطلاعات باید به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام شود.

وی افزوده است:  “تجربیات ما از نظارت بر جامعه در بخش های دیگر ثابت می کند که مشارکت عمومی می تواند باعث افزایش مسوولیت پذیری و ایجاد اعتماد بین دولت و شهروندان شود.”

آقای افضلی گفته است: “دولت افغانستان می تواند با مشارکت مردم در نظارت بر عملیات معادن در هنگام استخراج آن از اکتشافات تا استخراج، اعتماد ایجاد کند و کانال ارتباطی مداوم را در اختیار مردم قرار دهد.”

در همین حال، شارلوت بویر، نویسنده گزارش، گفت: “در این گزارش به تشریح موارد و معیارهای لازم برای جذب افراد در بخش استخراجی پرداخته می شود و این می تواند توسط جامعه مدنی، دولت و بخش‌های خصوصی برای درک دیدگاه و طراحی مردم استفاده شود.”

این گزارش تعدادی از توصیه هایی را نشان می دهد که می تواند در هنگام جذب افراد در بخش معدن مورد توجه قرار گیرد.

 این گزارش همچنین یک متدولوژی توسعه یافته توسط دیدبان شفافیت پیشنهاد میکند که توسط آن اجتماعات بسیج و آموزش دیده می شوند و یک عضو باسواد و صادق جامعه برای نظارت بر جای معدن انتخاب می شود.  سپس می توان اطلاعات مربوط به پیشرفت و چالش ها را به اشتراک گذاشت و موضوعات را می توان با شرکت معدن و دولت محلی شناسایی و بررسی کرد.

اما با گذشت چهار دهه جنگ، افغانستان معتقد بر این است كه روی یک از گران قیمت ترین معدن دنیا نشسته است. ارزش این منابع تقریبا بین ۱ تا ۳ تریلیون دالر تخمین زده شده است.

 افغانستان دارای ذخایر گسترده ای از جمله طلا، پلاتین، نقره، مس، آهن، کرومیت، لیتیوم، یورانیم و المونیم و همچنین زمردهای با کیفیت بالا، یاقوت، فیروزه، لاجورد و سنگهای قیمتی دیگر و گاز طبیعی و نفت است.

 در اوایل سال جاری، یک دیپلمات گزارش داد که تنها چیزی که می تواند افغانستان را از یک کشور وابسته به کمک های خارجی به یک کشور با ثبات اقتصادی تبدیل کند، بهره برداری مناسب از ثروت معدنی آن است.

 این دیپلمات گزارش داد كه در صورت تامین سیاست‌های محكم و یک رویكرد استراتژیک جامع، واقع بینانه و بلند مدت و در صورت بهره برداری موثر، معادن می تواند بهترین جایگزین برای کمک های خارجی و كاهش وابستگی افغانستان، به كشورهای کمک کننده دیگر خارجی باشد.

 در این مقاله آمده است که اگر این منابع به درستی مدیریت شوند، فرصتی را برای افغانستان فراهم می کنند تا داستان موفقیت اقتصادی خود را بنویسند

به خواندن ادامه دهید

تجارت

توافق چین، افغانستان، پاکستان و نیپال برای مبارزه مشترک با کرونا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۳۹۹)

چین، پاکستان، افغانستان و نیپال توافق کرده اند که  برای بهبود اقتصاد کشور‌های ‌شان در زمان همه‌گیری کرونا، با هم هم‌کاری کنند.

 این توافقنامه دوشنبه شب در یک کنفرانس ویدیویی بین وزیران امور خارجه این کشور‌ها صورت گرفت. در این کنفرانس، وزیر امور خاجه‌ی چین نیز حضور داشت.

به نقل از گزارش اسوشیتد پرس، در این کنفرانس، وزیران راهکارهای تقویت همکاری در امر مبارزه با ویروس کرونا کشورها و راه‌های تقویت بهبود اقتصادی با توجه به بیماری همه گیری را مورد بحث قرار دادند.

وانگ یی وزیر امور خارجه‌ی چین گفت که چین به عنوان یک همسایه آماده است تا برای رفع مشکلات، افغانستان، پاکستان و نیپال به کار خود ادامه دهد، از سلامتی مردم حمایت کند، از سرگیری کار و تولید را ارتقا بخشد و باعث افزایش معیشت مردم شود تا زمانی که همه گیری کرونا پایان یابد.

 وزراي افغانستان، پاكستان و نیپال گفتند كه اين سه طرف تاکید کرده اند که همکاری با چین در امر مبارزه با ویروس کرونا، تجارت از طریق دهلیزها، تسهيلات ارتباطات، و ایجاد یک «راه ابریشم برای صحت» و انجمن بشردوستانه، را بیشتر خواهند کرد.

 اسوشیتدپرس گفته است که وزیران امور خارجه همچنین بر اهمیت ارتقا از سرگیری پروژه های کلیدی، همکاری و گسترش زمینه های همکاری های جدید دیجیتالی تاکید کردند.

 وزرای امور خارجه گفتند که تلاش های بیشتر برای تقویت را‌ه‌های تجارتی نیاز است.

 وانگ‌یی گفت: “ما باید از سیستم بین المللی و سازمان ملل متحد در هسته خود و نظم بین المللی براساس قوانین بین المللی حمایت کنیم و از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه محافظت کنیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending