Connect with us

رویداد های اخیر

قتل ملالی میوند با واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی روبرو شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 10, 2020)

قتل ملالی میوند، گوینده تلویزیون خصوصی انعکاس صبح امروز (پنجشنبه، ۲۰ قوس) در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار با واکنش‌های تند مقام‌ها، خبرنگران، نهادهای حامی رسانه‌ها و سفارتخانه‌ها روبرو شده است.

اشرف غنی، رییس جمهور کشور، در یک خبرنامه حمله بر ملالی میوند را به شدت محکوم کرده است و آنرا یک جنایت ضد بشر و نابخشودنی عنوان کرده است.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که آقای غنی از نهادهای مسوول خواسته است تا رویداد را بررسی و عاملان آن  را به عدالت بکشانند.

ملالی میوند، گوینده رادیو تلویزیون خصوصی انعکاس، صبح امروز در نتیجه تیر اندازی  افراد مسلح ناشناس در شهر جلال اباد ، مرکز ولایت ننگرهار، هنگام رفتن به وظیفه همراه با راننده اش کشته شدند.

او به حیث گوینده در تلویزیون خصوصی ایفای وظیفه میکرد.

کمیته مصوونیت از خبرنگاران افغان هشدار داده است که اگر هدف قراردادن خبرنگاران متوقف نشود، افغانستان بزرگترین دست آورد نزده ساله اخیر را از دست خواهد داد.

 این کمیته در یک تویت گفته است که ” اگر کشتن خبرنگاران افغان توقف نه نمایند، افغانستان یکی از بزرگترین دست آوردهای خود را که آزادی بیان است از دست خواهد داد. ما از حکومت میخواهیم که برای امنیت خبرنگاران اقدام کند.”

همچنان نی یا نهاد حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان قتل ملالی را نکوهش کرده و خواستار شناسایی و به محاکمه کشاندن عاملان این رویداد شده است.

نی گفته است که:” با کشتن ملالی فرصت‌ها برای خبرنگاران زن محدود خواهد شد و خبرنگاران، به خصوص خبرنگاران زن مثل گذشته جرات نخواهند کرد که به حیث خبرنگار کار کنند، چیزی که دشمنان مردم افغانستان آن را میخواهد.”

این نهاد می‌افزاید که با قتل این ۲تن، جانباختگان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای درسال ۲۰۲۰ به ۱۰ تن میرسد.

آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل قتل ملالی میوند را محکوم کرده است و افزوده است که: “ما باید برای حمایت از آزادی رسانه‌ها متحد شویم. قتل ملالی باید بررسی شود و قاتلان وی به خاطر این عمل زشت به عدالت کشانده شوند.”

سفیر دنمارک در افغانستان نیز قتل خانم میوند را محکوم کرده است و خواستار متحد شدن در برار تهدیدها شده است.

او افزوده است که :” هدف قرار دادن خبرنگاران جنایات وحشتناکی است که هدف آن خاموش کردن صداهای انتقادی است و باید از سوی همه محکوم شود.” وی همچنان گفته است بیایید در حمایت از آزادی بیان متحد شویم.

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز قتل ملالی میوند را محکوم کرده است و گفته است که از این حمله “ناراحت و خشمگین” شده است.

 این اتحادیه همچنان افزوده است :”حمله به نماینده‌گان رسانه‌ها، حمله به آزادی بیان است و هرگز قابل تحمل نیست.”

راس ویلسون، شارژ دادفیر ایالات متحده امریکا در کابل این حمله را محکوم  کرده است و خواستار توقف چنین حملات شده است.

تاکنون کدام گروه مسلح مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

اما طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در یک تویت گفته است که ” بدبختانه در یک نیم دهه گذشته بسیاری از خبرنگاران توسط طالبان کشته شده اند.”

رویداد های اخیر

جان باختن دو پولیس درحمله گروهی طالبان در ولایت بغلان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان می گویند که شب گذشته (یک شنبه شب ۲۹حمل) بالای شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه دو سرباز پولیس جان باخته و شش تن دیگر آنان زخم برداشتند.

سید کمال وردک، ولسوال بغلان مرکزی با تایید این خبر به آریانانیوز گفته است که این نبرد ساعت ۱۲شب در مربوطات حوزه پنجم امنیتی این ولسوالی آغاز شد و تا ساعت ۵ بامداد با آمدن فرمانده پولیس بغلان و نیروهای کمکی ادامه داشته است.

او اضافه می‌کند که دراین درگیری، یک عراده هاموی(تانگ زرهی) قطعه ریزرف پولیس بغلان حریق شده و یک دیگر آن هم به دست طالبان افتاده است.

سید اشرف سادات، فرمانده پولیس بغلان نیز به این ولسوالی رفته است وی وارد شدن تلفات به دو طرف را تایید می کند، اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

درهمین حال پولیس بغلان با نشر خبرنامهِ گفته است که در دفاع بر ضد حمله طالبان بر شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، ۶ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر آنان زخم برداشته است.

احمد جاوید، بشارت سخنگوی پولیس بغلان افزوده است که، این نبرد تهاجمی طالبان با ضربه محکم نیروهای امنیتی و دفاعی این ولایت روبه رو شده است.

آقای بشارت، کشته شدن ۲ سرباز قطعه ریزرف پولیس بغلان و ۶ زخمی دیگر این نیروها را تایید کرده است ولی طالبان تاهنوز در این باره ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به قتل رسیدن هشت عضو یک خانواده هنگام ادای نماز تراویح در ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

افراد مسلح ناشناس هشت عضو یک خانواده را در هنگام ادای نماز در یک داخل مسجد در ولایت ننگرهار تیر باران کرده اند.

منابع میگویند که افراد مسلح شب گذشته در ناحیه ۹ در ساحه سراچه علی خان بالای نماز گزاران شلیک کردند که در نتیجه هشت عضو یک خانواده جان باختند و یک تن هم زخمی شده است.

تا هنوز انگیزه این حمله روشن نیست و هیچ گروهی نیز مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که رویداد ناشی از دشمنی شخصی بالای زمین بوده است.

وی می‌افزاید که پولیس بررسی ها در این مورد را آغاز کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تلاش‌ها برای ترغیب طالبان برای شرکت در نشست استانبول

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

شورای عالی مصالحه ملی‌ می‌گوید نمایندگان سازمان ملل، امریکا، ترکیه و قطر در دوحه مصروف رایزنی برای شرکت طالبان در نشست استانبول اند.

حاجی دین محمد معاون شورای عالی مصالحه ملی میگوید: “نمایندگان سازمان ملل و امریکا با طرف ما دیدار ندارند و آنها تلاش می کنند تا طالبان را به میز مذاکرات صلح ترکیه حاضر کنند.”

شورای عالی مصالحه ملی می گوید که آنان حتا فهرست هیئت شرکت کننده را نیز در این نشست تقریبا نهایی کرده اند.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا میگوید: “در شورای عالی مصالحه ملی برای نشست استانبول تمام آمادگی ها گرفته شده و اجندای نشست هم به زودی با یک طرح نهایی می شود.”

در همین حال طرف های بین المللی می خواهند طالبان فورا برای شرکت در نشست استانبول حاضر شوند، خبری که در دوحه از سه روز است بر سر آن تلاش صورت می گیرد اما آمادگی از سوی طالبان در این نشست تا کنون به نظر نمی رسد.

مولوی قلم الدین رهبر حزب انقلاب اسلامی افغانستان میگوید: ” طالبان باور دارند که توافق نامه دوحه که اساس پروسه صلح را نشان میدهد از سوی امریکایی ها نقض شده و به نشست شرکت نمی کنند.”

در واقع همه طرف های ملی و بین المللی نگران این است که اگر دفتر طالبان در دوحه تحریم نشست استانبول را دوام بدهند فرصت پیش آماده برای سرنوشت آینده افغانستان از دست خواهد رفت.

عزیز معارج آگاه روابط بین الملل میگوید: “طالبان و دولت باید تمامی تلاش های شان را از بهر دستیابی به صلح بکنند و نباید این فرصت ها را از دست دهند.”

این در حالیست که شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید: هیات جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه سر گرم رایزنی با طالبان از بهر دست یابی به نقاط مشترک در پیوند به صلح است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است