Connect with us

اخبار ساحوی

قانونی: طرح تشکیل حکومت وحدت ملی یک طرح افغان است

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۹, ۱۳۹۳)

2

محمد یونس قانونی معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته که طرح تشکیل حکومت وحدت ملی طرح افغانی است و این طرح پیش از حضور وزیر خارجه امریکا از سوی افغان ها آماده شده بود، اما اعلام بی وقت نتایج انتخابات این طرح را نا کام ساخت .

آقای قانونی اطمینان داد که توافق انجام شده میان هر دو نامزد ریاست جمهوری در تحکیم وحدت ملی و همبستگی در کشور تاثیر گذار است و باید از آن حمایت صورت گیرد.

وی با رد این مسأله که طرح حکومت وحدت ملی از سوی خارجی ها بنا نهاده شده است گفت که این طرح برای اولین بار پس از تنش های انتخاباتی از سوی معاونین ریاست جمهوری مطرح شده بود.

محمد یونس قانونی معاون اول ریاست جمهوری گفت:” طرح، طرح افغانسیت اما حمایت بین المللی پیدا کرد و امروز ما شاهد استیم که الحمدالله این بن بست شکسته شد”.

توفق روی طرح دولت وحدت ملی پس از حضور جان کری وزیر خارجه امریکا از سوی دو نامزد انتخاباتی مطرح شد، اما آقای قانونی می گوید: اگر نتایج ابتدایی انتخابات اعلام نمی شد نیاز به حضور وزیر خارجه امریکا نمی بود.

محمد یونس قانونی معاون اول ریاست جمهوری افزود:” چوکات یک طرح تصویب شد، هر دو کاندید به اتفاق رسیدند بر مبنای این توافق دو کاندید عزیز ما، دو کمیسیون تخنیکی و سیاسی توظیف شد به نتایجی رسیدند، اما در پایان بر خلاف توافقاتی  که بین دو ستاد صورت گرفته بود اعلان نتایج انتخابات مشکل را به وجود آورد”.

تفتیش صد در صد آراء و ایجاد حکومت وحدت ملی طرحی بود که در سفر دو روزه جان کری وزیر خارجه امریکا به افغانستان، هر دو نامزد ریاست جمهوری روی آن به توافق رسیدند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی خانمی را از چنگ تفنگداران غیر مسوول نجات دادند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۳۹۹)

نیروهای افغان گروهی از تفنگداران غیر مسوول را در ولایت تخار بازداشت کرده اند.

پولیس میگوید که نیروهای افغان شب گذشته عملیاتی را در ساحه پیر کنده کاو ولسوالی فرخار ولایت تخار راه اندازی کردند.

خلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار میگوید که در این رویداد شماری از افراد مسلح غیرمسوول بازداشت و فرمانده شان نیز از پا در آمده است.

آقای اسیر می‌افزاید که در این عملیات یک دختر خانم – باشنده کابل – که از سوی این افراد ربوده شده بود، نیز نجات داده شده است.

پولیس میگوید که مقداری سلاح سبک و سنگین و مهمات نیز از نزد این افزاد به دست نیروهای دولتی آمده است.

به گفته سخنگوی پولیس این تفنگ داران متهم به چندین مورد قتل، دزدی، اختطاف و آزار و اذیت مردم بوده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در پکتیا ۱۴ پولیس سرحدی جان باختند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای افغان در ولایت پکتیا دست کم ۱۴ پولیس جان باختند.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بر یک پاسگاه نیروهای سرحدی در ولسوالی دند پتان این ولایت حمله کردند.

این وزارت می‌افزاید که طالبان آتش‌بس را نقض کرده و بر این پاسگاه حمله کردند.

به گفته وزارت دفاع در این رویداد ۱۴ تن از نیروهای سرحدی جان باخته و ۳ تن دیگر نیز زخمی شدند.

در همین حال وزارت دفاع گفته است که حمله طالبان به عقب زده و تلفات سنگین نیز به این گروه وارد شده است.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که روز چهارشنبه نیز طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای ارتش محلی در ولایت پروان حمله کردند که در نتیجه هفت سرباز کشته و دو تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

شامل افراد انداخته شده به دریا توسط مرزبانان ایرانی، اطفال هم بودند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

در میان افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به دریا انداخته شده و جان باخته اند، چند کودک ۱۲ ساله نیز شامل بوده اند.

خانواده های افرادیکه به تاریخ ۱۳ ثور سالروان از سوی مربانان ایران به دریا انداخته شدند و جان باخته اند تاکید دارند که حکومت باید هرچه زودتر نتیجه بررسی های هیئت حقیقت یاب را با مردم شریک سازد؛ همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر اذعان داشته است که اطفال نیز شامل جان باخته گان بوده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر، می گوید که در پی بررسی های آنان مشخص شده است که چند کودک شامل افرادی بودند که از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده و جان باخته اند.

همچنان سید وحید قتالی، والی هرات، می گوید که تحقیقات در این مورد ادامه دارد و به برخی نتایج مطلوب دست یافته اند که آن را به زودی شریک خواهند ساخت .

از سوی دیگر، خانواده هایی افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به تاریخ ۱۳ ثور به رودخانه انداخته شده و جان داده اند از حکومت می خواهند تا نتیجه کار هیئت حقیقت یاب را با آنان شریک سازد.

هیئتی به ریاست معاون وزارت خارجه ایرانی چند روز پیش به افغانستان آمده و در این مورد با مقامات افغان دیدار کرد، هیئت ایرانی و افغان تاکید کرده اند که باید این مسئله به گونه جدی پیگیری شود و نتیجه آن با مردم شریک ساخته شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending