Connect with us

بی بی سی فارسی

فرهنگ و هنر هفته، رنجزار سیاست، خراسانیان خبرساز، مرگ آنسوی دیوار

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 31, 2021)
فرهنگ و هنر هفته

BBC

این هفته هنر و فرهنگ در رنجزار سیاست گم شد. انتخابات، در اوج جولان ویروس مرگ آشنا، گرفتار توفانی شد که به خرمن امیدواران زد. هیچ گاه در این نیم قرن قلم ها چنین نومید نبودند. انگار عروسی که دو سال تدارک دیده شده بود در شب آخر، بی‌خبر مدعوین به هم خورد.

همه شواهد حاکی است که سیاسیون دندان تیز کرده بودند که انتخابات رقابتی، حتی به صدا و سیما هم امکان نوآوری دهد و از پخش فوتبال های اروپایی و سریال های خام و بی‌انگیزه و شعاری رها شود. اما چنین نشد. مرگ هنرمندان بیش از میانگین همیشگی بود و گمان می رود در آخرین روزهای عمر دولتی که وزیرخارجه همچنان دور جهان می گردد، اختلاف های بیشتری بین مدیران درجه دوم در جریان است که حتی کنجکاوی‌ها را طلب نمی‌کند.

گرما، قطع برق، فاجعه بی‌آبی در راه، ادامه مرگ های هر روزصدها از هزارهزار مبتلا به ویروس، حرکت لاک پشتی واکسن زنی، در زمانی که منطقه زیست ما لرزان است، از اثر بمباران های اسراییل، موشک باران فلسطنیان و هم مواد منفجره خاموشی‌ ناپذیر در افغانستان.

انسانی ترین حرکت مدنی وقتی بود که گروهی از زندانیان پیشین که تجربه انفرادی را گذرانده بودند، با حضور در یکی از دفاتر قضایی تهران علیه آمران و عاملان سلول انفرادی شکایت کردند. زندانیان سیاسی خواستار پیگرد قانونی عاملان و آمران سلول انفرادی شدند. مگر نگفته اند که دوره آیت الله تحولات مثبتی در قوه قضاییه رخ داده، حالا شکایت کنندگان برای سومین بار شکایت را ثبت می کنند.

در این حرکت اعتراضی جعفر عظیم‌زاده، شهناز اکملی، محمد‌ رسول‌اف، امیرخسرو دلیرثانی،‌ بهزاد عرب‌گل،‌ حوری فرج‌زاده،‌ معصومه دهقان،‌ راحله راحمی،‌ مزدک علی‌نظری،‌ مجید درّی، محمدرضا معمارصادقی، بهزاد همایونی، پوران ناظمی، شکرالله مسیح‌پور،‌ روح‌الله مردانی، ویدا ربانی و نرگس محمدی شرکت داشتند. نسرین ستوده نامزد دیگر دریافت جایزه نوبل صلح امسال در زندان است. نرگس محمدی هم با اعتراض به نحوه بازجویی ها و پرونده سازی ها، پرونده تازه ای را که برایشان جور کرده اند نپذیرفته و اعلام داشته که تن به این بی قانونی ها نمی دهد.

شاید بتوان گفت این انسانی ترین، هنرمندانه ترین، و مدنی ترین حرکتی است که صورت گرفته تا حکومت و مردم را بیازماید.

انتخابات و ادبیات

شاعری سروده:

تا امروز نانی می خواستم و جرعه آبی،

تا زنده بمانم.

امروز نه،

امیدم را باز دهید

ای راهزنان دین و امیدم!

علیرضا روشن شاعر و قصه نویس درویش در قصه ای کوتاه نوشته: آقای‌ برهانی سرانگشت جوهری سبابه‌ اش را از پای برگه رای برداشت و هنگام انداختن برگه در صندوق، به خانم متصدی شعبه گفت: “این سرنوشت من است که به اعماق فرو می‌رود!” پس سرانگشت سبابه‌ اش را به‌ او نشان داد و گفت: “آنچه در این دنیا بمن ارزش و اعتبار می‌دهد، محدود به بند اول انگشت سبابه‌ ی من است، لزوما باید جوهری باشد. جز این هیچ ارزش دیگری ندارم، جز همین تکه گوشتی که جوهر خشکیده‌ ی لابه‌لای خطوط انگشت نشان میدهد، رای داده‌ام. اما شما به چه لبخند میزنید خانم جوان؟”

خانم متصدی گفت: “لطف کردید رای دادید. مردم منتظر هستند برگه‌ های رای‌ شان را به صندوق بیندازند. لطفا کنار بروید!” آقای‌ برهانی برگشت و به پشت سرش نگاه کرد. مردم را دید که صف کشیده‌ بودند. مردمی رای داده و رفته بودند. آدم‌ ها میرفتند و کلمات آقای‌ برهانی، ارزش محتوایی‌ شان را از دست میداد. کلمات او به مشتی صوت تبدیل شده بودند که برای هیچ گوشی خوشایند نبود. مامور مسلح کتف آقای‌ برهانی را گرفت و گفت: “برو بیرون، زود!”

قصه کوتاه نویسنده خوش ذوق و زندانی دیده به این جا می رسد که “آقای برهانی سبابه جوهری را از بند اول انگشت قطع کرد و به ضمیمه فرم به خانم متصدی سپرد و به خود گفت: من آزاد شدم!”

مناظره

امیرمسعود فلاح در شهرونگ صحنه مناظره انتخاباتی را مجسم کرد: “در استودیو صندلی کم بود، پس دو نفر روی یک صندلی نشستند و دو نفر هم روی زمین، و یک نفر هم می‌خواست به دیوار تکیه دهد و بایستد که مجری جای خود را به او داد. بعضی‌ دستنوشته‌های خودشان را به‌عنوان پرینت حساب و فهرست اموال رو کردند. یکی اسکرین‌شاتهایی نشان داد و گفت اینست چتهای لو رفته. بعضی‌ها سربسته به خاطراتی از دوران‌های دور مدرسه و سربازی و شغل صندلی روبرو اشاره می‌کردند. “بگم؟ بگم؟”. صندلی روبرو سرخ و سفید شد گفت “بگو تا بگم”.

طنزپرداز شهرونگ در ادامه نوشته: “مناظره ادامه داشت دو سه نفر پا شدند و با آن ها که روی صندلی نشسته بود روبوسی کردند و انصراف دادند. یکی دو نفر هم به یاد مخارج ستادها افتادند، با یک تریپ اعتراضی پا شدند رفتند. مناظره‌ شد.

خراسانیان هفته

هفته، جولانگاه خراسانیان بود؛ و خبرسازترین خراسانی آیت‌الله خامنه‌ای بود که از تصمیم شورای نگهبان در رد صلاحیت‌های گسترده نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد و اینگونه بود که به عبارتی بر رییس الوزرایی قاضی‌القضات خراسانی مهر تایید زده شد

سیاست تنها زمینه‌هایی نبود که خراسانیان در آن درخشیدند چندان که در فهرست کاریکاتوریست ها در نمایشگاه ۸۲ میلیون که این هفته برپا شد آناهیتا بنی اسدی و مهرناز کافی هم از خراسان بودند. و همچنین بیش از همه خبر درگذشت اسماعیل خویی شاعر مخالف جمهوری اسلامی که حتی برخی از روزنامه های تهران هم نامش و یادش را گرامی داشتند. خراسانی دیگر استاد شفیعی کدکنی یارغار دوران جوانی شاعر آزادی بود که مرثیه ای برای آن دوست ساخت با عنوان آن سوی دیوار که ماندگار خواهد ماند. این مرثیه ناب که به سفر اسماعیل خویی به باغ و آن سوی دیوار اشاره دارد، شبیه به همان پیام است که به سی سالی پیش هنگام سفر یک خراسانی دیگر (مهدی اخوان ثالث) به لندن رخ داد، آن شاعر در بازگشت، در مصاحبه ای از غم غریبی خویی گفت و این که او هوای بازگشت در سر دارد. شاعر آزادی در آن زمان خشم گرفت و خطاب به همشهری قصیده ای ساخت که خیال و حال بازگشت را انکار کرد.

آن سوی دیوار

محمدرضا شفیعی کدکنی

[مرثیه‌ای برای اسماعیل خویی]

شمیمی که از روی برگِ گُلِ سرخ

گُلی سرخ

افتاده در جوی

جوی لجن‌زار

سفر می‌کند تا درِ باغ و آن سویِ دیوار

به هر لحظه کز برگِ گُلِ می‌شود دور

تَبَه می‌کند هستی خویشتن را

ولیکن چه پروا

چنان مست در لذّتِ بخشش است او

که هرگز فرایاد نارد

تباهیِ جان و

تُهی دستیِ خویشتن را

همان پوید و

جوید او

مستیِ خویشتن را

گفتنی است که کتاب ها و اشعار اسماعیل خویی شاعر آزادی از همان دهه شصت که وی از ایران رفت، امکان انتشار نداشت تا سال پیش که چند مجموعه و کتابش از بند سانسور رهید. جز این مجلات ادبی و هنری به او پرداختند. شعرش چاپ شد. آخرین بار در ماهنامه وزن دنیا. اما شاعر سرنوشت را پذیرفته بود چنان که سال ها پیش در یک رباعی این را بازگفت.

ماهی ز گزندِ آب کی می‌ترسد؟

از گم شدن آفتاب کی می‌ترسد؟

گو نگذارند شعرِ من چاپ شود؛

از کهنه شدن شراب کی می‌ترسد؟!

تابلویی که اجازه نگرفت

نمایشگاه های تهران و چند شهرستان، چه با ماسک و رعایت اصول، و چه از طریق آنلاین چهره های تازه ای را معرفی می کنند که برخی از آن ها فوق العاده اند و برایشان آینده درخشانی پیش بینی می شود. به نظر می رسد با سروصدا و حاشیه پردازی هایی که برای حراج های گسترده آثار هنرمندان ایرانی شکل گرفت، اینک هنرمندان – و حتی هنرمندان قدیمی – ترجیح داده‌اند که در گالری هایی کوچک تر و یا در نمایشگاه‌های عمومی کارهای خود را عرضه کنند.

دو نمایشگاه عمومی در فاصله اردیبهشت تا خرداد در تهران برپا گشته که یکی با تابلوهای نامداران و دیگری ابتکاری تازه در زمینه تخصصی است.

گالری ثالث نمایشگاهی برپا داشته با عنوان ۸۲ که اشاره به جمعیت کشور است ۸۲ میلیون نفر.

در این نمایشگاه آثاری از: محمدعلی بنی‌اسدی، ‌احمدرضا دالوند، کامبیز درم‌بخش، پـرویز شاپور، داود شهیدی، عمران صلاحی، محمد‌رفیع ضیایی، احمد عربانی، جواد علیزاده، پرویز کلانتری، کیومرث کیاست، اردشیر محصص، مرتضی آذ‌رخیل، مهدی احمدیان، هانی انصاری، هادی حیدری، گلمحمد خداوردی‌زاده، علی رادمند، اردشیر رستمی، کیارش زندی، مسعود شجاعی‌طباطبایی، مسعود ضیایی زردخشویی، حسن کریم‌زاده، مَهدی کریم‌زاده، فیروزه مظفری، مهدی معتضدیان، علی میرایی، سعید نوروزی، محسن نوری‌نجفی، پانته‌آ واعظ‌نیا، علیرضا ابوسعیدی، صادق باقری، آناهیتا بنی‌اسدی، صفا بنائی، مجاهده پورشمسیان، یحیی تدین، ایلیا تهمتنی، مرضیه خانی‌زاده ابیانه، کیان راد پویان، آویده سلمان‌پور، لاله ضیایی، مهدی فرد، بابک قراگزلو، مهرناز کافی، نگار متولی، آیدین محبوبی‌کی، احسان نوری‌نجفی، زینب نیکچه و آروین

این اولین نمایشگاه جمعی از کاریکارتوریست ها و طراحان طنز است و آروین کیوریتور آن بوده و چنین پیداست که ماه هاست در جمع آوری کارها و قرار و مدارها در کار بوده است.

از جمله معضلات کار، سانسورهای حکومتی است که در نهایت با چانه های بسیار، اسکناس دکتر مصدق کار مرتضی آذرخیل و مجسمه جواد ظریف کار هانی انصاری که پشت دیوار ماندند.

جمعی از نامداران

دومین نمایشگاه جمعی در گالری لیام برپا شد که تابلوهای بیشتری از نقاشان و مجسمه سازان صاحب نام در آن عرضه شد. فرصتی برای کسانی که مدت ها بود تابلوهایی از حسین زنده رودی، رضا درخشانی، فریده لاشایی، پروانه اعتمادی نداشتند.

این نمایشگاه که تنها هفته اول خرداد برپاست آثاری از این نامداران عرضه می کند و فقط روزهای پنجشنبه تعطیل است.

محمد احصایی، احمد اسفندیاری، پروانه اعتمادی، نصرالله افجه‌ای، ناصر اویسی، سونیا بالاسانیان، لادن بروجردی، صادق تبریزی، واحد خاکدان، سلمان خوشرو، رضا درخشانی، حسین زنده‌رودی، جلال شباهنگی، کوروش شیشه‌گران، علی‌اکبر صادقی، عذرا عقیقی بخشایشی، یعقوب عمامه‌پیچ، طلیعه کامران، پرویز کلانتری، علی گلستانه، فریده لاشایی، احمد مرشد‌لو، منوچهر معتبر، فرشید ملکی، محسن وزیری مقدم

رفتگان هفته

یکی از خبرنگاران که مادرش در هفته گذشته در بیمارستان درگذشت نوشته بود، من رضایت دادم که مادرم از مدت ها پیش مشکل ریه داشت اما همه کسانی که کسی در بیمارستان داشتند به محض خبر گرفتن از بیمار خود فریاد بر می داشتند که چرا نتوانستید کرونا را نابود کنید. همه مرگ را از اثر ویروس کرونا می بینند. بسیاری هم حق دارند.

همه خبر این بود که لیلی کریمان در ۵۸ سالگی بر اثر مرگ مغزی درگذشت. در ادامه خبرها آمده بود که این نویسنده و مترجم با دو سکته مغزی پی‌درپی رخ داده و به علت حجم بالای خون‌ریزی، دچار ایست مغزی شده است.

آن چه چشم ها را نگران کرد این بود که در اطلاعات بیشتر فاش شد که وی به تازگی دوز دوم واکسن کرونا تزریق کرده بود. درباره نوع واکسن تزریق‌شده و زمان آن اطلاعات بیشتری منتشر نشد.

لیلی کریمان متولد ۴۲ بود و فارغ‌التحصیل مامایی، اما به نقد و نویسندگی و ترجمه علاقه بسیار نشان می داد چنان که عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران شده بود. آثار: اگر فقط شش ماه، ستاره بی‌نقاب، بیشعورهای ضدگلوله، کوچ مانکن و ترجمه کتاب های: چرا بی‌شعوری، هیچ کس گلی برایم نفرستاد، زندگی زیباست و راه دراز خانه.

جعفری امید درگذشت

محمود جعفری امید نوازنده و آهنگساز پیشکسوت، اول هفته در سکوت خبری دارفانی را وداع گفت. دلیل درگذشت او سکته مغزی و بیماری ریوی گفته شد.

زنده‌یاد جعفری‌امید‌ زاده سال ۱۳۲۶ در تهران متولد شد ، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در سال ۱۳۴۲ وارد هنرستان موسیقی به مدیریت حسین دهلوی شد و فلوت را به عنوان ساز اصلی خود برگزید. او در ادامه، ضمن فراگیری ردیف، این ساز را نزد منوچهر منشی‌زاده (از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران) یاد گرفت، سپس به هنرستان عالی موسیقی رفت. در سال‌های اول پس از انقلاب اسلامی به عنوان نوازنده و آهنگساز با صدا و سیما همکاری کرد. اما با گذر ایام به فعالیت های آزاد بسنده کرد.

از آلبوم‌های او می‌توان به خواب خوش اشاره کرد که با جعفر زعیمی نیکو ساخته شد. در این آلبوم که برای گروه سنی کودکان و نوجوانان ساخته شده ، هنرمندانی حرفه ای همکاری داشته‌اند.

نگران کفچه نوک‌ها و پلیکان‌ها

بهداد فرخنده فرزند خلف طبیعت زیبای مازندران بود و دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک و دانشکده مکانیک دانشگاه تهران. همراهی خوش فکر و کوشا و مبتکر بود. عاشق طبیعت. پژوهشگر شناخته شده و آشنا در میان فعالان محیط زیست.

صفحه شخصی او در اینستاگرام مملو از صدها عکس زیبا از طبیعت شمال کشور است. عکس هایی کاملا حرفه ای و چشم نواز و نه فقط از مازندران بلکه به مناسبتی یا خبرتلخی از محیط زیست نقطه دیگری در کشور می تاخت. دوربین با لنزهای مختلف در ساک دستی و راهی دور.

در آخرین پست اینستاگرامش که یک هفته قبل از مرگ نوشته عکسی از دو پرنده زیبا – مشابه فلامینکو- دیده می شود که خود آن را کفچه نوک خوانده که از دوست‌داشتنی‌ترین‌ و البته از مظلوم‌ترین پرنده‌های مهاجر است و مظلومیتش بی‌شباهت به فلامینگوهای بختگان نیست. کفچه‌نوک‌هایی که بخشی از زیستگاه‌های زادآوری‌شان را در ایران از دست دادند

در این زیرنویس به یاد همگان آورده که: متاسفانه در قبال خیلی از از دست‌رفته‌ها کار زیادی از ما برنمییاد؛ حتی در خواب و خیال هم نمی شود تصور کرد که پلیکان خاکستری دوباره در تالاب پریشان زادآوری کند، یا دریاچه ارومیه دوباره دریا بشود اما این را می توان گفت که هنوز خیلی چیزها مانده که ارزش جنگیدن و حفاظت را دارند.

جوجه‌آوری فلامینگوها در بختگان علی‌رغم شرایط اسفناک دریاچه، خیلی به نظرم معنادارد و می تواند نمادی از امید باشد که هنوز می شود بختگان را احیا کرد و هنوز بختگان از دست نرفته است.

بهراد در دهه دوم عمر، وقتی مانند همیشه برای عکاسی از حیات وحش به پارک ملی کیاسر ساری رفته بود، جان بر سر عکاسی و عشق به طبیعت گذاشت. گفته اند شب در اثر سقوط از صخره جانش را از دست داد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

اثر یک هنرمند بریتانیایی برای جلب توجه‌ها به زباله‌های الکترونیک

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
مجسمه از زباله های ابزارهای الکترونیک

BBC

همزمان با برگزاری نشست رهبران گروه ۷ در سواحل کورنوال در جنوب غرب بریتانیا، یک هنرمند این کشور با زباله‌های الکترونیکی مثل قطعات موبایل، تلویزیون و کامپیوتر مجسمه ای ساخت.

این اثر که با الهام از تصویرهای حکاکی شده ۴ رئیس جمهور آمریکا بر کوه راش مور در داکوتای جنوبی ساخته شده کوه “ریسایکل مور” نام گرفته است و از چند روز پیش از آغاز نشست رهبران گروه هفت به نمایش گذاشته شده است.

هدف از طراحی این اثر که با قطعات زباله‌های الکترونیک ساخته شده، جلب توجه‌ها به آسیب و زیان این زباله ها به محیط زیست است.

جو راش، هنرمند بریتانیایی می‌گوید امیدوار است که اثر او نشان بدهد که چقدر ضروری است که دستگاه‌های الکترونیک طوری ساخته شود که بتوان از آنها بارها استفاده کرد و قابل بازیافت باشد.

او می‌گوید که لازم است لوازم الکترونیک طوری ساخته شود که قابل تعمیر باشد یا طول عمر بیشتری داشته باشد چون همه اینها به زباله ها اضافه می‌شود.

جو راش، هنرمند بریتانیایی

BBC
جو راش، هنرمند بریتانیایی امیدوار است که اثرش توجه رهبران هفت کشور صنعتی را به موضوع زباله‌های الکترونیک جلب کند

بر اساس یک گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۵۳ میلیون تن از زباله‌های الکترونیک در سراسر جهان جمع شده است. این رقم حدود ۹ میلیون تن بیشتر از میزان پنج سال قبل است.

چهره رهبران هفت کشور صنعتی که در این مجسمه ساخته شده به ترتیب: بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هستند.

مجسمه از زباله‌های الکترونیک

BBC

جو راش که این اثر را به سفارش شرکت موسیقی مگ پای، شرکت خرید و فروش موبایل و لپ تاپ دست دوم ساخته، توضیح می‌دهد که این اثر را در مرتفع ترین نقطه منطقه‌ای که هتل کاربیس بی، محل اقامت رهبران گروه ۷، در آن واقع شده، ساخته و امیدوار است که وقتی آنها از فراز آن پرواز می‌کنند “اثرش را ببینند.”

او می‌گوید که امیدوار است بتواند وجدان رهبران گروه ۷ را بیدار کند تا بفهمند که در تولید این زباله‌ها همه سهیم هستند. آقای راش می‌گوید: پیام اصلی این است که با هم حرف بزنید و این وضعیت را مرتب کنید.”

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

پرویز کاردان، ‘مراد برقی’ ایران درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
پرویز کاردان

Getty Images

پرویز کاردان، از پیشکسوتان تئاتر و تلویزیون ملی ایران “بر اثر سکته قلبی” در ۸۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.

مجموعه پر تعداد سرکار استوارو خانه به دوش که به مراد برقی معروف شد، از کارهای آقای کاردان قبل از انقلاب بود که در دومی بازی هم می‌کرد.

سرکار استوار از طولانی‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی ایران بود که حدود ۲۰۰ قسمت داشت و با کارگردانی پرویز کاردان، پرویز صیاد و منصور پورمند از سال ۱۳۴۶ ساخته شد.

پرویز کاردان متولد سال ۱۳۱۶ در شیراز بود و در انگلستان تئاتر و هنرهای دراماتیک آموخته بود.

سال ۱۳۴۳ آقای کاردان در بریتانیا در یک دوره آموزشی نمایش تلویزیونی در بی‌بی‌سی کارآموزی کرد.

پرویز کاردان

BBC
مراد برقی در کنار نگار در سریال خانه به دوش معروف به مراد برقی

آقای کاردان از اولین سازندگان سریال یا مجموعه تلویزیونی در ایران بود و گفته بود ایده ساخت سریال را زمانی که در بریتانیا بوده در ذهن پرورانده و بعد از بازگشت به تلویزیون ایران پیشنهاد داده است.

در دهه پنجاه شمسی آقای کاردان بیشتر مشغول کارهای تلویزیونی بود.

او در مصاحبه‌ای در برنامه به عبارت دیگر به عنایت فانی می‌گوید زمانی که وارد کار فیلم در تلویزیون شده تئاتر را فراموش نکرده و ادامه داده است.

گفت وگوی مفصل عنایت فانی با پرویز کاردان در برنامه به عبارت دیگر را اینجا ببینید.

پرویز کاردان در تئاتر در انتظار گودو

BBC
پرویز کاردان در تئاتر در انتظار گودو

پرویز کاردان در مصاحبه‌اش در برنامه به عبارت دیگر می‌گوید کارهایش زمینه سیاسی نداشته است.

او در این مصاحبه همچنین می‌گوید در روزهای انقلاب یکی از دوستانش به او گفته که “روی اعلامیه‌ای نوشته بودند کاردان باید اعدام شود.” چون ظاهرا استدلال این بوده که آقای کاردان با فیلم‌هایش باعث شده مردم به مسجد نروند.

آقای کاردان پس از خروج از ایران در بریتانیا چند تئاتر از جمله نمایش “محاکمه ایرج میرزا” را با نویسندگی صدرالدین الهی کارگردانی کرد.

بیشتر ایرانیان او را با چهره مراد برقی می‌شناسند. مرد تعمیرکاری که از دار دنیا فقط یک ماشین به نام یاقوت داشت. یاقوت را به شکل کلبه‌ای کوچک تزئین کرده بود و با آن به دنبال مشتری از این سو به آن سو می‌رفت.

پرویز کاردان با فرا رسیدن انقلاب با تصور “سفر موقت” از ایران به بریتانیا رفت و تا زمان مرگ در آمریکا ماند.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

‘بینج واچینگ’؛ تماشای پشت سر هم فیلم و تلویزیون خوب است؟

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
زنی در برابر تلویزیون

BBC Ideas / Ripple Pictures

آیا تا به‌حال بی‌وقفه و پشت سر هم چندین قسمت از یک سریال را تماشا کرده‌اید؟

یا از خواب‌تان زده‌اید تا سر در بیاورید در سریال مورد‌علاقه‌تان قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

تمام روز روی مبل نشسته‌‌ یا دراز کشیدید، بی‌حرکت و با تمام حواس جذب برنامه‌ای تلویزیونی‌ شدید که “همه” دربارهٔ آن حرف می‌زنند؟

شما تنها نیستید، به‌ویژه در وضعیت قرنطینه به دلیل همه‌گیری کوویدـ ۱۹، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مثل شما هستند.

غول‌های استریم یا رسانه‌های جاری تلویزیونی به رکورد‌های تازه‌ای از کاربران دست یافتند، نت‌فلیکس در سه‌ماههٔ اول سال ۲۰۲۰ به رقم ۱۶ میلیون کاربر رسید.

Banner

BBC

بینج واچینگ چیست؟

این کلمه در سال ۲۰۱۵ از سوی دیکشنری کالینز به عنوان عبارت سال انتخاب شد. از نظر دستوری فعل است و به معنای “تماشای شمار زیاد برنامه‌های تلویزیونی است ( به ویژه تماشای تمام نمایش‌های مربوط به یک مجموعه به ترتیب).”

Banner

BBC

حتی پیش از این هم بینج‌واچینگ یا تماشای‌بی‌وقفه و پشت سر هم، طرفدارانی داشت. برای مثال در یک نظر‌سنجی، نیمی از جمعیت بریتانیا گفتند تماشای بی‌وقفهٔ هشت‌ساعتهٔ برنامه‌های تلویزیونی داشته‌اند.

اگر این ماجرا به نظرتان آشنا می‌آید، شاید شما هم از چنین زیاده‌روی‌هایی احساس گناه کنید. اگر اینطور است این مطلب را بخوانید چون شاید احساس بهتری در مورد این عادت خودتان پیدا کنید.

کلک‌های پنهانی برای جذب شما

زنی با نگاه نگران

BBC Ideas / Ripple Pictures

تماشای پشت‌سرهم برنامه‌ها، فقط تقصیر شما نیست.

بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های جاری، روش‌های پنهانی عمدی برای اینکه شما را پای تلویزیون میخکوب کنند به کار می‌برند.

برایان اسکات، گزارشگر و منتقد تلویزیون می‌گوید “من می‌توانم به راحتی در یک روز بنشینم و تمام قسمت‌های یک سریال را تماشا کنم”.

او می‌گوید “تماشای بی‌وقفه به طور تصادفی شروع شد” و خود کاربران بودند که آن را پیش بردند.

“نت‌فلیکس دریافت که تعداد زیادی از مخاطبان تمایل زیادی به تماشای فیلم‌ و سریال به طور یک‌جا دارند، حتی سریال‌هایی که پیش از آن دیده بودند مانند فرندز…روشی که نت‌فلیکس شما را وادار به بی‌وقفه تماشا کردن می‌کند خیلی پنهان است و کلک‌های کوچکی می‌زنند”.

“نمایش فیلم را خیلی سریع شروع می‌کنند و تصاویر کوچکی به طور هدف‌دار آورده می‌شود. در پایان هر قسمت هم بلافاصله وقتی تیتراژ پایانی و نام دست‌اندرکاران می‌رسد آن را کوچک می‌کنند و به گوشهٔ صفحه می‌برند و به طور خودکار بخش بعدی را شروع می‌کنند. به این ترتیب است که گاهی بیش از سه ساعت بدون آنکه حواس‌تان باشد بی‌وقفه به تماشا می‌نشینید”.

طراحی‌شده برای تماشای بی‌وقفه

تلویزیون با کنترل از راه دور

BBC Ideas / Ripple Pictures

آیا توجه کرده‌اید که بیشتر شرکت‌های رسانه‌ای جاری برنامه‌های خود را با هدف تماشای بی‌وقفه تولید می‌کنند؟

اسکات می‌گوید نت‌فلیکس در این زمینه سرآمد است چون آنها به طور حرفه‌ای از “چندین عامل و چندین اوج و فرود داستانی” بهره می‌برند.

او برای مثال یکی از سریال‌های محبوب و اصلی این شبکه به نام “نارنجی مد جدید است” (Orange Is the New Black) را در نظر گرفته است. آنها به خوبی می‌دانند که “شما هیچ‌وقت سریال را از وسط شروع نمی‌کنید، بلکه آن را از اولین قسمت تماشا می‌کنید،… این سریال ۴۰ بازیگر دارد.

آنها می‌دانند که شما می‌توانید تا هشت ساعت بی‌وقفه تماشا کنید، این کاری است که به طور معمول می‌کنید، اگر قسمت‌های سریال به هشت قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تقسیم شود همهٔ قسمت‌ها پشت سر هم و بی‌وقفه تماشا می‌شود”.

بله، ایرادهایی هم وجود دارد

چشمان خسته

BBC Ideas / Ripple Pictures

بعضی از کارشناسان می‌گویند زیاده‌روی در تماشای تلویزیون باعث اضطراب و افسردگی می‌شود. در سال ۲۰۱۶، محققان در ژاپن آنقدر پیش رفتند که گفتند حتی ممکن است باعث مرگ شود، چون نشستن طولانی‌مدت باعث بروز لخته‌های خونی می‌شود.

دکتر حمیرا ریاض، روان‌درمانگر می‌گوید که تماشای بی‌وقفه‌ٔ فیلم‌ها و برنامه‌ها باعث صدمه سیستم‌های عصبی می‌شود و اثر منفی بر خواب دارد.

او می‌‌گوید:”تماشای بی‌وقفه به معنای آن است که خودتان را برای مدت زمانی طولانی در بالاترین حد ممکن فعال نگه دارید و این باعث می‌شود زمان زیادی طول بکشد تا آرامش خود را باز یابید”.

دکتر ریاض نتیجه می‌گیرد که “تصاویر آزار‌دهنده، مانند قتل‌های هولناک، به‌ویژه اگر شاهد به قتل رسیدن شخصیت محبوب‌مان در سریال باشیم، باعث تحریک سیستم اعصاب سمپاتیک ما می‌شود و منجر به این خواهد شد که خواب خوب شبانه نداشته باشیم”.

“هورمون عشق” حال ما را خوب می‌کند

زنی در حال تماشای تلویزیون

BBC Ideas / Ripple Pictures

چه چیزی باعث می‌شود که بارها و بارها این کار را تکرار کنیم؟

دکتر ریاض توضیح می‌دهد: “وقتی با شخصیتی هم‌ذات‌پنداری می‌کنیم هورمون اکسی‌توسین یا هورمون عشق در بدن ما جاری می‌شود و باعث ایجاد پیوند با شخصیت‌های فیلم‌ و سریال می‌شود”.

“این روزها آنقدر محتوا و موضوع‌های گوناگونی وجود دارد که حتماً می‌توانید شخصیتی را درتلویزیون یا سریال‌ها پیدا کنید که با او هم‌داستان شوید”.

این کار به بهبود روابط ما کمک می‌کند

زوج

BBC Ideas / Ripple Pictures

این قسمت ممکن است به نظرتان عجیب بیاید اما به خواندن ادامه دهید.

برای مثال سریال “جزیرهٔ عشق” را در نظر بگیرید، سریالی بسیار محبوب در بریتانیا که دربارهٔ افراد مجرد جوان و زیبایی است که تلاش می‌کنند “فرد مورد‌نظر” خود را در گذر از آزمون‌های مختلفی پیدا کنند. پس از آنکه در سال ۲۰۱۹ سریال پخش شد، میزان زوج‌هایی که در بریتانیا نیاز به مشاوره پیدا کردند ۴۱ درصد افزایش داشت.

دکتر ریاض معتقد است که در این آمار نکتهٔ جالبی وجود دارد.

او می‌گوید: “اگر ما وقت بگذاریم تا سریال‌ها را از سر تا ته ببینیم، می‌توانیم فرصت و مجالی برای پرداختن به عواطف و روابط‌مان هم پیدا کنیم”.

بسیاری از افراد واکنش‌های احساسی شدیدی نسبت به فیلمی که می‌بینند نشان می‌دهند به‌ویژه اگر اتفاق بدی برای شخصیت محبوب‌شان بیفتد.

دکتر ریاض ادامه می‌دهد: “مغز ما تفاوتی میان محرک‌های واقعی و محرک‌هایی که به صورت رویدادهای فیلم دریافت می‌کنیم، قائل نیست”.

و ما می‌خواهیم درباره چیزی که دیدیم حرف بزنیم

زنی با لیوان شراب

BBC Ideas / Ripple Pictures

یکی دیگر از دلایل اصلی برای تماشای بی‌وقفه، ترس از دست دادن فرصت است به‌ویژه در دوران قرنطینه که کارهای دیگری نمی‌توان کرد.

برایان لوبل، تهیه‌کننده اعتراف می‌کند که “من در یک روز ۱۰ ساعت تلویزیون تماشا کردم بدون آنکه حتی آن را دوست داشته باشم”.

او می‌گوید: “ما میخکوب می‌شویم تا از بحث و گفتگو در باره آن عقب نمانیم”.

“من فکر می‌کنم نوعی نگرانی برای گیر افتادن در چنین موقعیتی در میان افراد وجود دارد که همین هم باعث می‌شود بیشتر تماشا کنند”.

ما نیاز به وقت تلف کردن داریم (پس احساس گناه نکنید)

زن

BBC Ideas / Ripple Pictures

برایان می‌گوید: “بینچ واچینگ واژه‌ای است که بار منفی زیادی دارد، مگرنه؟”

“من دریافتم که افراد از این که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون کنند احساس شرمساری می‌کنند. ما از این که وقت خود را مفید و مولد استفاده نکردیم و وقت تلف کرده‌ایم خیلی شرمنده هستیم به خودمان می‌گوییم امروز شش ساعت تلویزیون تماشا کردم چون دلم نمی‌خواست پنج کار مختلف را انجام دهم، و غر می‌زنیم.”

پس اگر شما هم یکی از میلیون‌ها نفری هستید که بلافاصله بعد از خواندن این مطلب می‌روید و همهٔ قسمت‌های یک سریال‌ را بدون‌وقفه تماشا می‌کنید حرف برایان را گوش کنید و هیچ احساس گناه نکنید.

“ما نمی‌گوییم که من یک کتاب را بدون وقفه خواندم. واقعیت این است که بعضی از بزرگترین نویسندگان زمان ما از نویسندگان برنامه‌های تلویزیونی هستند”.

برایان با لبخندی گشاده می‌گوید: “من باید آخرین کسی باشم که ممکن است به شما توصیه کند از بی‌وقفه تماشا کردن فیلم‌ها دست بردارید”.

خوب پس اگر این کار را می‌کنید و می‌خواهید این کار را ادامه دهید، زود باشید که حتی یک دقیقه… یک ساعت… یا یک روز را هم از دست ندهید. خوش باشید!

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است