Connect with us

رویداد های اخیر

فدراسیون تکواندوی افغانستان امیدوار است در مسابقات المپیک نماینده ای داشته باشد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۴۰۰)

افغانستان در صورت دریافت کارت سفید (وایت کارت)، هنوزم شانس رقابت در شیاب‌چانگ المپیک توکیو ۲۰۲۰ را دارد.

نجیب‌الله سکندر رییس فدراسیون تکواندوی کشور در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: “هیچ فرد یا نهاد (ریاست تربیت بدنی و ورزش، کمیته‌ی ملی المپیک و فدراسیون ملی تکواندو) به مثبت شدن آزمایش کرونای نیمی از اعضای  تیم مقصر نیست.”

آقای سکندر افزود که ورزشکاران برای حضور در توکیو ۲۰۲۰، به ویژه در چند ماه پسین تمرینات شان را زیر تدابیر شدید بهداشتی برگزار کرده بودند.

از میان ستاره‌های تیم ملی تکواندوی کشور، فرزاد منصوری که چندین بار آزمایش کرونایش منفی ثابت شد، شانس حضور در بازی های کسب سهمیه‌ی المپیک برای کشور های آسیایی را از دست داد، اما هنوزم خوش بین است تا افغانستان در این بازی‌ها با کارت سفید نماینده داشته باشد.

فرزاد برای حضور در المپیک تابستانی، چهارسال و اندی عرق ریخت و تمرین کرد ولی به دلیل مصاب بودن پنجاه درصد از اعضای تیم ملی به کوید نوزده، مبارزه در اردن برای این ملی پوش بلند قامت به آروزی دست نیافتنی و دردناک بدل شد.

از سویی هم، ریاست تربیت بدنی و کمیته‌ی ملی المپیک تأکید می‌ورزند که؛ تمامی تسهیلات برای ورزشکارانی که نامزد بازی‌های المپیک بودند را فراهم کرده است.

فدراسیون تکواندو به دلیل دارا بودن سه مدال المپیکی در تاریخ ورزش افغانستان، یکی از فدراسیون‌های محبوب و پر امید کشور برای علاقه مندان و طرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارانش به ویژه در رویداد‌های بزرگ برشمرده می‌شود.

رویداد های اخیر

وزیر خارجه پاکستان در راس هیات بلندپایه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۹, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در راس یک هیات بلندپایه دولتی برای گفتگوها با مقام‌های افغان امروز (پنجشنبه، ۲۹ میزان) به کابل رسید.

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه گفته که قریشی با امیر متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان و دیگر مقام‌های افغان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در اعلامیه آمده در که در جریان این دیدار در باره روابط دوجانبه و توسعه همکاری‌ها در بخش‌های گوناگون بحث خواهد شد.

اعلامیه افزوده:” وزیر امور خارجه با استفاده از این فرصت دیدگاه پاکستان را در مورد مسایل صلح و ثبات منطقه به اشتراک می‌گذارد. پاکستان به عنوان یک همسایه برادر همیشه در کنار افغانستان بوده است.”

وزارت خارجه پاکستان افزوده که گذرگاها میان دو کشور برای تجارت و عبور و مرور تحت پروتوکول ویروس کرونا باز است.

این وزارت میگوید که تدابیر برای  تجارت وعبور و مرور افغان‌ها وضع شده است.

پاکستان افزوده که ” در ماه های اخیر، پاکستان کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های دیگری را در قالب مواد غذایی و دارو تهیه کرده است.”

اعلامیه افزوده:” سفر وزیر امور خارجه منعکس کننده سیاست ثابت پاکستان در حمایت از مردم برادر افغانستان، تقویت روابط تجارتی و اقتصادی دوجانبه و تسهیل ارتباطات نزدیک بین مردم است.”

تصاویر نشر شده نشان میدهد که جنرال فیض حمید، رییس پیشین استخبارات پاکستان نیز وارد کابل شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک داکتر در هرات از چنگ اختطافگران آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که کارمندان بخش استخبارات در ولایت هرات یک داکتر را از چنگ اختطافگران آزاذ ساختند.

عبدالقیوم روحانی، والی هرات می‌گوید این داکتر یک هفته پیش در شهر هرات اختطاف شده بود که آدم ربایان او را به ولسوالی گذره این ولایت برده بودند.

به گفته والی در پیوند به این قضیه ۴تن بازداشت شدند که تحقیقات از نزد شان جریان دارد‌.

داکتر شراف‌الدین یک هفته پیش از شهر هرات ربوده شده بود.

والی هرات تاکید می‌کند که نیروهای امارت اسلامی به منظور ریشه‌کن کردن پدیده اختطاف تلاش می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حنفی در خطاب به نشست مسکو؛ امارت اسلامی یک حکومت مسوول است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان امروز(چهارشنبه، ۲۸ میزان) در نشست مسکو به جهانیان اطمینان داد که هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه شان نخواهد بود.

مولوی حنفی گفت که امارت اسلامی یک حکومت با مسوولیت است.

او در این باره گفت:” به تمامی کشورهای جهان، منطقه به ویژه به همسایه‌های ما اطمینان می‌دهیم که وضع امنیتی افغانستان قابل اطمینان است و هیچ تهدیدی برای کشورهای دور و نزدیک در افغانستان وجود ندارد.”

وی افزود که افغان‌ها صاحب یک حکومت مسوول در برابر منافع ملی است.

او در این بار گفت:” حالا افغان‌ها صاحب یک حکومت مسوول، متعهد به منافع ملی، و حافظ آزادی سیاسی کشور خویش است. همچنان، حکومت فعلی به جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که به حیث یک حکومت مسوول تمامی مسوولیت‌های ملی و بین‌المللی اش را به خوبی درک می‌کند.”

مولوی حنفی همچنان افزوده که امارت اسلامی تلاش میکند تا به همه اقوام در حکومت جا بدهد.

او در  این باره گفت:” باید به یاد داشته باشیم، تحول اخیر، یک تحول انقلابی‌گونه بود. اما ما به مردم خود اطمینان می‌دهیم که پروسه اصلاحات در ساختار سیاسی کشور ادامه دارد. نباید فراموش کرد، که پروسه اصلاحات در نظام‌های سیاسی زمان‌گیر می‌باشد. اما عزم و اراده‌ی جدی در رهبری ما وجود دارد که حکومت جدید خدمات معیاری و سریع به مردم ما ارائه نماید. “

معاون صدراعظم افغانستان افزوده که حکومت گذشته با فساد روبرو بود و تا آخرین لحظه نتوانست این پدیده را از بین ببرد.

او در این باره گفت:” متأسفانه فساد در رژیم گذشته تمامی بخش‌های ساختار سیاسی را در بر گرفته بود و با وجود وعده‌های زیبا در مجامع بین‌المللی، تا آخرین لحظه رژیم قبلی، هیچ پیشرفتی در عرصه مبارزه با فساد اداری صورت نگرفت و سران نظام قبلی از هر فرصتی برای زراندوزی و حیف و میل کردن ثروت‌های ملی استفاده نمودند. ما حکومتی را به ارث بردیم که قرضدار همسایه‌ها بود. حتا ماه‌ها معاش مامورین را نیز نپرداخته بود.”

مولوی حنفی افزود:” حکومت جدید اسلامی، در مدت زمان کم ثابت ساخت که در امر مبارزه با فساد اداری و حکومتداری خوب خیلی جدی است و کم‌ترین مدارا در مقابل فساد وجود ندارد. ما درک می‌کنیم که مردم ما از جنگ‌های تحمیلی بیگانه‌ها، تحمیل ساختارهای سیاسی بیگانه و فساد گسترده به ستوه آمده‌بودند. این مسوولیت حکومت ما است تا برای مردم خویش مانند دیگر ملت‌های جهان خدمات خوب ارائه نماییم.”

آقای حنفی همچنان گفته است که در ۴۰ سال گذشته برای اولین بار حکومت در تمام افغانستان حاکمیت دارد.

او دراین باره گفت:” حکومت فعلی توانست پس از بیشتر از ۴۰ سال جنگ و ویرانی، برای نخستین بار حاکمیت نظام را بر تمامی بخش‌های کشور تضمین نماید. افغانستان اکنون ساختار سیاسی دارد که دارای سلسله مراتب واضح، قومانده واحد و یک‌دست می‌باشد. ما در افغانستان دیگر چیزی بنام جزیره‌های قدرت نداریم. “

مولوی حنفی از جامعه جهانی خواست تا امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد زیر تمامی عناصر یک دولت که عبارت از قلمرو، حکومت و حاکمیت است دارد.

او افزود که منزوی شدن امارت اسلامی به نفع جهان نیست.

معاون صدراعظم در این باره گفت:” مردم ما برای نخستین بار صاحب یک حکومت سرتاسری می‌شوند، توقع دارند که جامعه جهانی با حکومت شان تعامل رسمی داشته باشد. انزوای افغانستان به نفع هیچ جهت نیست. و این در گذشته نیز ثابت شده است. حکومت افغانستان آماده است که روی تمامی نگرانی‌های جامعه جهانی به تمام وضاحت، شفافیت و صراحت گفتگو نماید. “

مولوی حنفی می‌گوید که افغانستان اراده ندارد تا به کشورهای دیگر ضرر برساند یا در امور داخلی شان مداخله کند.

او در این باره گفت:” می‌خواهم یادآور شوم که مردم افغانستان به هیچ کشور و ملت جهان اراده‌ی ضرر رساندن را ندارد. ما به حیث یک ملت متمدن، دارای دین، فرهنگ و ارزش‌های عالی انسانی می‌خواهیم در یک فضای مسالمت‌آمیز زنده‌گی داشته‌باشیم. ما با کشورهای همسایه، منطقه وجهان  روابطی می‌خواهیم که بر اصل احترام‌گذاری به حاکمیت ملی و احترام متقابل استوار باشد.”

این درحالی است که مولوی حنفی در حاشیه نشست مسکو با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفته که در این دیدار در باره روابط دو کشور، ثبات و آینده افغانستان بحث شده است.

از سوی دیگر چین از شرکت کنندگان نشست مسکو خواسته تا در بازسازی افغانستان با افغان‌ها کمک کنند.

چین همچنان گفته است که در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است