Connect with us

خبرهای تازه

غنی: پیشنهادم به عبدالله رهبری شورای عالی صلح است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۵, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور برای حل بحران سیاسی، ریاست و مدیریت روند صلح را برای عبدالله عبدالله رقیب سیاسی اش پیشنهاد کرده است.

آقای غنی گفته است که آقای عبدالله موقف برابر با معاون رییس جمهوری را خواهد داشت و روی شیوه تصمیم‌گیری، بودجه و امنیت وی نیز بحث خواهد شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری میگوید: “موضوعی را که من پیشنهاد میکنم شما با داکتر صاحب عبدالله به نتیجه برسید. مدیریت و زعامت پروسه صلح است.”

در همین حال آقای غنی می‌افزاید که برای چهره‌های مطرح هم‌سو با عبدالله عبدالله در کابینه هم سهمی می‌دهد با این تضمین که بی‌دلیل و بی‌سند آن‌ها را هیچ‌گاهی برکنار نخواهد کرد.

آقای غنی گفته است: “هر وزیری که میاید، از هر آدرسی که میاید، یک روز که در کابینه افغانستان آمد، به حیث یک کابینه متعهد کار کند و به ولسی جرگه حساب بدهد، به ملت افغانستان حساب بدهد، من نیز حساب شما را قبول دارم.”

پیشنهادهای رییس جمهوری از سوی عبدالله عبدالله پذیرفتنی نیست چرا که آقای عبدالله نقش اجرایی و معادل به نخست‌ وزیری می‌خواهد.

علی اکبر جمشیدی از چهره‌های نزدیک به عبدالله عبدالله میگوید: ” ملاقات با داکتر عبدالله خیلی خوب بود و ملاقات دیشب با اشرف غنی ناامید کننده بود. او هیچگونه تمایلی مبنی بر حل بحران سیاسی بوجود آمده از خود نشان نداده.” 

در همین حال سیاست‌گران کشور می‌گویند که تاکنون دو طرف به هیچ توافقی دست نیافته اند.

از سوی هم حامدکرزی رییس جمهوی پیشین، عبدرب الرسول سیاف، یونس قانونی و گلبدین حکمتیار تلاش دارند تا حل بحران سیاسی، مانع معرفی اعضای کابینه از سوی رییس جمهور غنی شوند.

گفته می‌شود که سیاسیون می‌کوشند اشرف غنی را قناعت دهند تا برای عبدالله عبدالله در نظام سیاسی نقش اجرایی پیدا کند و چهره‌های هم‌سو با او، در کابینه نقش برجسته‌ای داشته باشند، هرچند این سیاست‌گران با اشرف غنی هم گفتگو کردند اما تا هنوز به نتیجه‌ ای نرسیده اند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending