Connect with us

رویداد های اخیر

غنی پنج نامزد وزیر پیشنهادی عبدالله را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱, ۱۳۹۹)

منابع به آریانانیوز می‌گویند که محمد اشرف غنی رییس جمهوری با پنج نامزد وزیر کلیدی پیشنهادی عبدالله عبدالله شریک قدرت آقای غنی و رییس شورای عالی مصالحه ملی مخالفت کرده است.

انوارالحق احدی نامزد وزارت زراعت – مصطفی مستور، وزارت دولت در امور صلح – نور رحمان اخلاقی، وزرات مهاجران – فضل‌احمد معنوی، وزارت عدلیه و محب‌الله صمیم نامزد وزارت اقوام و قبایل، چهره‌هایی اند که رییس جمهوری در فهرست پیشنهادی سپیدار، روی شان خط سرخ کشیده ‌است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری در این باره گفته است: “هدف اساسی حکومت افغانستان این است که افرادی به حیث کاندید وزیر به پارلمان معرفی شوند که وزن سیاسی داشته باشند، آیینه ثبات حاکمیت دولت باشند و مردم اعتماد کند به گذشته کاندیدان و این بحث مهم است برای تکمیل کردن فهرست کابینه.”

اما کاخ سپیدار می‌گوید، توافق سیاسی و قانون اساسی صلاحیت و معیار را تعیین کرده‌است.

فریدون خوزون، سخنگوی رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی گفته است: “معیارها برای نامزد وزیران در قانون اساسی روشن است. اما متاسفانه که سخنگوی ریاست‌جمهوری از توافقات انجام شده، از بحث‌هایی که جریان دارد و و مفاد قانون اساسی بی‌خبر است.”

برخی سیاست‌گران می‌گویند، شماری از چهره‌هایی که از سوی رییس جمهور هم معرفی شده‌ اند، شایستگی لازم را ندارند.

سید اسحاق گیلانی، رییس حزب نهضت همبستگی افغانستان میگوید: “نفر می‌گوید سواد ندارم اما آقای غنی او را وزیر یک ساختاری که بدنه افغانستان است معرفی کرده در حالی‌که از خامک‌دوزی بیش‌تر نمی‌داند، این کارهای رییس جمهور برای خلق تشنج و جفا در برابر افعانستان است.”

اما ماده ۷۲ قانون اساسی معیارهای گزینش نامزد وزیری را چنین گفته است:

۱. داشتن تابعیت افغانستان

۲. داشتن تحصیلات عالی، تجربه کاری و شهرت نیک

۳. سن بالاتر از ۳۵ سال

۴. محکوم نبودن به جنایت و جرم‌های ضد بشری

وحید فرزه‌یی، حقوق‌دان در مورد گفته است: “شرایط پیش‌بینی شده برای نامزد وزیران در ماده ۷۲ قانون اساسی افغانستان موجود است و به فرمایش افراد نمی‌تواند قابل پذیرش باشد.”

در این تصادم نگرانی‌هایی وجود دارد که چالش‌های سیاسی داخلی، روند صلح را هم با تاخیر روبه‌رو کند.

اخبار ویژه

ویلیام تاد: همکاری بین امریکا و پاکستان برای صلح افغانستان حیاتی است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

ویلیام تاد که از سوی دونالد ترمپ به عنوان فرستاده امریکا برای اسلام آباد نامزد شده است، روز چهارشنبه به کمیته روابط خارجی مجلس سنا این کشور گفت که همکاری بین امریکا و پاکستان برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان ضروری است.

آقای تاد گفته است: “صلح در افغانستان به نفع هر دو کشور است و همکاری موثر ایالات متحده و پاکستان برای دستیابی به این هدف ضروری است.”

وی افزوده است: “امروز كشورهای ما منافع مشترک در صلح پایدار در افغانستان را به رسمیت میشناسند.”

وی همچنین گفت که اسلام آباد “در ایجاد شرایطی که رهبران افغانستان و طالبان را به آغاز تاریخی مذاکرات صلح افغانستان سوق داد، نقشی اساسی ایفا کرد” اما پاکستان اکنون نقش حتی مهم تر در “حمایت از تلاش ها برای دستیابی به یک توافق سیاسی مذاکره دارد که 40 سال جنگ پایان می یابد.”

تاد گفته است: “این فرصتی برای پاکستان است که می تواند نقش جدید و بهتری را در منطقه ایفاد کند.”

آقای تاد گفته است: “از نظر پویایی منطقه ای، اگرچه ما یک رابطه قوی با هند داریم، اما این رابطه نباید به قیمت پاکستان تمام شود.  من معتقدم که در شرایط مناسب، ما می توانیم با هر دو کشور رابطه قوی داشته باشیم.”

او گفته که که روابط نزدیک واشنگتن با دهلی و اسلام آباد میتواند به کاهش تنش در منطقه کمک کند.

وی گفت: “امید ما این است كه هر دو كشور اقدامات لازم را برای كاهش تنش ها انجام دهند و همانطور كه رییس جمهوری [دونالد ترمپ] پیشنهاد داده است، ما آماده هستیم كه در صورت درخواست هر دو طرف گفتگو  بین دو کشور را تسهیل كنیم.”

وی همچنین گفت که با پاکستان همکاری خواهد کرد تا “منافع مشترک در از بین بردن تروریسم از قلمرو این کشور و افزایش امنیت در منطقه” را پیش ببرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پژوهش: وضعیت زنان در مناطق جنگ‌زده رو به وخامت است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

یک پژوهش کمیته بین المللی نجات نشان می‌دهد که در طی ۲۵ سال پسین زنان و دختران از نظر برابری جنسیتی پیشرفت جهانی نداشته اند.

بر اساس این پژوهش، علی رغم دستاوردهای جهانی، در مناطق جنگ زده وضعیت ثبت نام در مکتب‌ها، سواد، دسترسی به شناسنامه ها و موارد دیگر زنان و دختران رو به وخامت بوده است.

در این پژوهش ده‌ها مورد اقدام برابری جنسیتی در ده کشور – افغانستان، کولمبیا، جمهوری کانگو، ایتوپیا، عراق، میانمار، نیجریه، پاکستان، تایلند و یوگاندا – میزبان پناهندگان و آوارگان داخلی مورد بررسی قرار گرفته است.

یافته‌های این پژوهش نشان می دهد که از سال ۱۹۹۵ میزان مهاجرت تقریبا ۴۴ درصد افزایش داشته که تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶ میلیون نفر ثبت شده است.

از میان ده کشور افغانستان با ۲.۷ میلیون نفر بی‌جا شده، دارای بیشترین بیجا شدگان است که ۳۵۰ درصد افزایش بیجا شدگان داخلی را نشان میدهد.

در برخی مناطق، دستاوردهای زنان و دختران بسیار دلگرم کننده بوده است و در ۲۵ سال گذشته، در دنیا مرگ و میر مادران  ۳۸ درصد کاهش ( ۲۱۱ مرگ در هر ۱۰ هزار تولد زنده در سال ۲۰۱۷) داشته است.

افغانستان، ایتوپیا و پاکستان شاهد کاهش ۵۰ درصدی مرگ مادران بوده است.

این پژوهش نشان میدهد، اگرچه در جهان تعداد ثبت نام در مکتب ابتدایی و متوسطه ۱۱ درصد افزایش یافته است، اما کشورهایی مثل افغانستان هرگز با معیارهای جهانی برابر نبوده است.

در حالی که از سال ۱۹۹۵ سواد در زنان نسبت به مردان بیشتر شده است (به ترتیب ۱۸ درصد در مقابل هشت درصد)، میانمار با گذشت زمان کاهش سواد زنان را تجربه کرده است، و با وجود پیشرفت ها، عراق، یوگاندا، نیجریه، پاکستان، اتیوپی و افغانستان با آمار جهانی قابل مقایسه نیست.

در همین حال افغانستان با ۴۶ درصد بیشترین افزایش خشونت های خانوادگی را داشته است و پس از آن اتیوپی  با ۴۰ درصد و جمهوری کانگو نیز با ۳۷ درصد شاهد افزایش خشونت های خانوادگی بوده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ترمپ انتظار دارد نتیجه انتخابات امریکا از سوی دادگاه عالی فیصله شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، در صورت شکست در انتخابات سوم نوامبر سال روان میلادی، متعهد به انتقال صلح آمیز قدرت نخواهد بود و انتظار میرود که نتیجه انتخابات این کشور از سوی دادگاه عالی فیصله شود.

ترمپ جمهوری‌خواه در کاخ سفید در مورد اینکه آیا وی حاضر است به صورت صلح آمیز قدرت را انتقال دهد به خبرنگاران گفت: “باید ببینیم چه اتفاقی می افتد.”

رویترز گزارش کرده است که ترمپ بارها بدون مدرک مشروعیت انتخابات پیشرو را زیر سوال برده و تاکید کرده است که رای گیری از طریق پست منجر به تقلب و نتیجه “جعلی” می شود. او گفته است: “صندوق های رای فاجعه است.”

از سوی هم دیموکرات ها رای گیری از طریق پست را به عنوان راهی برای ایمن ماندن از ویروس کرونا تشویق کرده اند.

نیروهای نظامی امریکا سالهاست که به این شیوه از حق رای خود استفاده میکنند.

در همین حال جوبایدن در این مورد به خبرنگاران گفته است که اظهارات ترمپ غیر منطقی است.

تکت انتخاباتی وی گفته است که برای هرگونه “شیطنت” ترمپ آماده اند، “دولت ایالات متحده کاملا قادر است عهد شکنان را از کاخ سفید بدرقه کند.”

ترمپ روز چهارشنبه گفت که او فکر می کند انتخابات “در دادگاه عالی خاتمه می یابد و من فکر می کنم که ما ۹ قاضی داریم که بسیار مهم است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending