Connect with us

رویداد های اخیر

غنی و پومپیو در مورد اقدام‌های بعدی روند صلح افغانستان صحبت کردند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا در مورد اقدامات بعدی در روند صلح، صحبت کرده است.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای میگوید که دو طرف روز گذشته از طریق کنفرانس ویدیویی در مورد صلح افغانستان تبادل نظر کرده اند.

در این ویدیوکنفرانس امرالله صالح و سرور دانش معاونین رییس جمهوری، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، سکات میلر فرمانده کل نیروهای حمایت قاطع و راس ویلسن شاژدافیر سفارت امريكا در افغانستان نیز حضور داشتند.

 

در این کنفرانس وزیر خارجه امریکا گفته است که هدف اساسی این کشور یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و ستراتیژیک میان دو کشور است و “برای رسیدن به آن یکجا با حکومت افغانستان کار خواهیم کرد.”

بر اساس اعلامیه، در این ویدیوکنفرانس در خصوص صلح، گام های بعدی در راستای صلح از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات و سایر اقدامات مربوط به صلح، بحث صورت گرفت.

هر دو جانب بر همکاری مشترک در زمینه اطلاع رسانی در آغاز و جریان مذاکرات صلح تاکید کردند.

در اعلامیه آمده است: “در این ویدیوکنفرانس موافقت صورت گرفت که در روزهای نزدیک روی جزییات بعدی در پروسه صلح کار صورت گیرد و به ویژه جانب دولت افغانستان روی میکانیزم آتش بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص گردد، تاکید نمود.”

 

اخبار ویژه

هشدار اداره هواشناسی از جاری شدن سیلاب در ۹ ولایت کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۳۹۹)

اداره هواشناسی افغانستان روز سه‌شنبه از احتمال سرازیر شدن سیلاب در ۹ ولایت از جمله کابل و پروان هشدار داده است.

این اداره گفته است که در ۲۴ ساعت آینده احتمال بارش باران و سرازیر شدن سیلاب در ولایت‌های کابل، کنر، نورستان، لغمان، کاپیسا، پنجشیر، پروان، ننگرهار و بدخشان وجود دارد.

اداره هواشناسی کشور گفته است پیش‌بینی میشود بین ۱۰ تا ۲۰ ملی متر باران ببارد.

 این هشدار پس از بارش شدید باران در ماه آگست در ۱۳ ولایت کشور صادر شده است که نزدیک به ۲۰۰ کشته و هزاران بی خانمان برجای گذاشت.

پروان آسیب دیده ترین ولایت در اثر سیلاب ها بوده است که در نتیجه صدها خانه در شهر چاریکار ویران شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

انفجار ماین در دایکندی؛ به شمول پنج کودک ۱۴ غیرنظامی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت دایکندی ۱۴ نفر جان باخته اند.

وزارت امور داخله میگوید که این رویداد حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح امروز زمانی رخ داد که یک موتر فلانکوچ در منطقه دشت سلیمان‌آباد ولسوالی کجران ولایت دایکندی با ماین کنار جاده ای برخورد کرد.

به گفته این وزارت، این ماین توسط طالبان جا سازی شده بوده است.

وزارت داخله می‌افزاید که این موتر حامل ۱۷ مسافر بوده که ۱۴ تن آن جان باخته و سه تن دیگر زخم برداشته اند.

مقام ها میگویند که در میان جان باختگان هفت بانو، پنج کودک و دو مرد شامل اند.

در دو ماه پسین خشونت در سراسر کشور به خصوص جاسازی ماین‌ها در کنار جاده های عمومی توسط طالبان که بیشتر از غیرنظامیان قربانی گرفته، افزایش یافته است.

با این حال نیروهای امنیتی نیز جان شای شان را به خطر انداخته و هر هفته صدها ماین را خنثا می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

عبدالله: افغانستان و پاکستان برای مبارزه با تهدیدهای مشترک کار کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، امروز(سه‌شنبه، ۸ میزان) در سخنرانی در انستیتیوت مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد گفت که افغانستان و پاکستان با تهدیدهای مشترک از جمله افراط‌گرایی، هراس‌افگنی و ویروس کرونا روبرو اند.

در اعلامیه شورای عالی مصالحه ملی آمده است که آقای عبدالله آغاز مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان را یک فرصت تاریخی و مهم عنوان کرده و گفته است که از این فرصت باید برای پایان بخشیدن به جنگ و تامین صلح پایدار و باعزت در داخل و بیرون افغانستان استفاده شود.

آقای عبدالله تاکید کرده است که افغانستان به هيچ گروه هراس افگنی اجازه نمی‌دهد تهديدی برای ملت‌های ديگر خلق کنند.

وی افزوده است:  “اکنون فرصت آن رسیده تا ملت‌های ما در انتخاب‌های استراتیژیک خود تجدید نظر نمایند؛ چشم‌اندازه‌ تازه‌ای را به معرفی بگیرند؛ مشکلات و منافع مشترک را به بحث بگیرند و این را بدانند که صلح و ثبات در افغانستان یا در هر کشوری در جغرافیای جنوب و مرکز آسیا می‌تواند پیامدهای مثبتی برای همسایگان و همگرایی منطقه‌ای داشته باشد.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرده است: “ما مسوولیت داریم تا در راه ایجاد اجماع و سازمان‌دهی تلاش‌های مشترک برای تقویت آشتی ملی و پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان از طریق یک راه حل سیاسی عادلانه، فراگیر و با عزت تلاش نماییم. برای انجام این کار، این اصل را نیز نباید فراموش کنیم که افغانستان امروز افغانستان ۱۹۹۶ یا ۲۰۰۱ نیست. افغانستان امروز جوان و متکثراست.”

در همین حال در این نشست شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با تاکید بر پشتیبانی کشورش از مذاکرات صلح گفت که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد، “تنها راه و بهترین راه برای پایان وضعیت کنونی در افغانستان، دست‌یابی به یک توافق سیاسی است.”

آقای قریشی با بیان اینکه اسلام‌آباد به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان احترام و باور دارد، تصریح کرد که تنها افغان‌ها می‌توانند در مورد آینده کشور شان تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه پاکستان ابراز کرد که برای گسترش تجارت و ترانزیت در منطقه، اتصال آسیای جنوبی به آسیای مرکزی و توسعه و رشد اقتصادی میان کشورها و ملت‌های منطقه، تامین صلح و ثبات در افغانستان ضروری است.

آقای قریشی با تاکید بر احترام و درک متقابل در روابط میان دو کشور گفت: “سفر رییس شورای عالی مصالحه به اسلام‌آباد یک پیشرفت مهم در روابط میان دو کشور است و باید با انتباه از تجارت گذشته به گشودن فصل تازه در روابط میان اسلام‌آباد و کابل تمرکز کنیم.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending