Connect with us

خبرهای تازه

غنی و وزیر خارجۀ اندونیزیا بر گسترش روابط میان دو کشور تاکید کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۵, ۱۳۹۶)

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، رییس جمهور اشرف غنی قبل از ظهر امروز با خانم رتنو مارسودی، وزیر خارجۀ اندونیزیا که در رأس یک هیئت عالی رتبۀ آن کشور به کابل آمده بود، دیدار کرد.

ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است که این دیدار در ارگ انجام شد و در آن محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه و داکتر محمد اکرم خپلواک رئیس دارالانشای شورای عالی صلح نیز حضور داشتند.

رییس جمهور در این دیدار گفت: ”حکومت افغانستان علاقمند است که از تجارب مثبت اندونیزیا در عرصۀ صلح پایدار استفاده نماید و مسئولین شورای عالی صلح در سفر قریب الوقوع شان به آن کشور، بحث های مفصل در این خصوص خواهند داشت که چگونه از تجارب اندونیزیا در زمینه استفاده صورت گیرد.”

آقای غنی خاطرنشان نمود که روابط میان علمای افغانستان و اندونیزیا دیرینه است و می شود که این مناسبات با نشست های علمای دو کشور، بیشتر از پیش گسترش یابد.

وی ضمن اینکه از همکاری های اندونیزیا و حمایت های آن کشور از افغانستان تشکر کرد، افزود که اندونیزیا در زمینه توانمند سازی زنان و رشد اقتصادی نیز تجارب خوب دارد و امیدواریم در این عرصه ها از تجارب شان مستفید شویم.

رئیس جمهور کشور با اشاره به فرصت های خوب سرمایه گذاری در افغانستان، از وزیر امور خارجۀ آن کشور خواست که تاجران و سرمایه گذاران آن کشور را تشویق نماید تا آنان فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان را شناسایی و سرمایه گذاری کنند.

در عین حال در خبرنامه آمده است که خانم رتنو مارسودی وزیر خارجه اندونیزیا ضمن تشکر از استقبال گرم حکومت افغانستان، گفت که دوستی افغانستان و اندونیزیا منحصر به حکومت ها نبوده، بلکه مردم این دو کشور در ادوار تاریخ، روابط خوب و حسنه داشته اند.

وزیر خارجه اندونیزیا از تعهد رهبری کشورش بخاطر همکاری پایدار با افغانستان به رئیس جمهور غنی اطمینان داد و بر گسترش روابط مردمان دو کشور بخصوص علمای اندونیزیا و افغانستان، تاکید کرد.

وی ضمن اینکه آمادگی کشورش را بخاطر همکاری در زمینۀ توانمند‌سازی زنان افغانستان ابراز داشت و گفت که کشورش آمادۀ هرگونه همکاری در پروسه صلح افغانستان می باشد.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending