Connect with us

خبرهای تازه

غنی: هنوز نمیدانیم طالبان صلح میخواهند یا در پی فریب اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۷, ۱۳۹۸)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در سخنرانی اش در نشست امنتیی مونیخ گفته است که مطمین نیست که آیا گروه طالبان صلح میخواهد ویا در پی فریب کاری است.

آقای غنی گفته است: ” تا دو روز پیش هم طالبان به طرفداران خود گفته است که غرب را فریب دادیم و دولت را هم فریب خواهیم داد و بالاخره افغانستان را به زور فتح خواهیم کرد. امرالله صالح رفتار طالبان را بر اساس  یک استراتيژي توصیف می‌کند و بسیاری از ما نگران هستیم ولی به برای فهمیدن این مساله باید با طالبان مذاکره بکنیم.”

در همین حال؛ قطع روابط طالبان با شبکه القاعده و دیگر گروه های هراس افگن یکی از خواست های کلیدی امریکا و حکومت افغانستان بوده است. به باور رییس جمهورغنی پاکستان هنوز کمکی به روند صلح افغانستان نکرده است.

محمد اشرف افزوده است: “پاکستان نقش خیلی مثبت و قابل توجه در ثبات افغانستان دارد به همین گونه همسایه های دیگر افغانستان، بنابرین مهم است با آنها به یک اجماع منطقه‌یی دست یابیم تا به تضمین های رسمی برسیم و به جنگ به گونه واقعی پایان دهیم”.

رییس جمهوری از آمادگی  افغانها برای کاهش حضور نظامی امریکا نیز سخن میزند و می‌گوید که این کاهش بستگی به شرایط دارد.

رییس جمهور غنی گفته است: “ما از سال های قبل آمادگی کاهش نیروهای خارجی از افغانستان را تا سقف ۸۶۰۰ تن داریم به دو دلیل؛ اول اینکه ۹۴ درصد عملیات‌ها به وسیله نظامیان افغان انجام می شوند و خلا پر شده است و نیز هماهنگی خوبی میان نهادهای امنیتی وجود دارد و دوم اینکه نیروهای کماندوی ما دو برابر و نیروهای هوایی ما سه برابر شده اند. اما توافق در مورد میزان حضور نظامیان در آینده در افغانستان بستگی به شرایط دارد”.

از سوی هم ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز در این نشست تاکید ورزیده است که حضور نظامی این نهاد برای این است که افغانستان دوباره مکان امن برای هراس افگنان نشود. به گفته وی، “ما در تلاش آنیم تا خروج نیروهای مان از افغانستان مسوولانه باشد، پیام ما به طالبان این است که برنده جنگ نخواهند شد باید به میز مذاکره بیایند و خشونت ها را کاهش دهند”.

با این حال رییس جمهورغنی باور دارد که  طالبان نمی توانند در روند های همچون انتخابات در برابروب بیستند؛ زیرا به گفته او اگر طالبان به خود باور دارند در انتخابات ها شرکت کنند و ببینند چه تعداد مردم در کنارآنها خواهند ایستاد.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending