Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: همکاری کشورهای منطقه و جهان برای مبارزه با کرونا تقویت شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 25, 2020)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور میگوید که همه گیری کرونا اقتصاد افغانستان و کشور های منطقه و جهان را به شدت متاثر کرده است، از این‌رو برای مبارزه با آن به مبارزه مشترک کشورهای منطقه و جهان نیاز است.

رییس جمهوری با عمران خان نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست ۷۵مین نشست عمومی سازمان ملل متحد روی تلاش های کشور در راستای مبارزه با فقر و کرونا گفتگو کردند.

آقای غنی گفت که فقر در افغانستان یک مشکل چند بعدی و تاریخی است و افزود که همه گیری کرونا وضعیت را برای مردم افغانستان بدتر کرد.

آقای غنی دسترخوان ملی و توزیع نان خشک را یکی از مهمترین راهبرد حکومت در امر مبارزه با فقر در زمان اوج شیوع کرونا یاد کرد.

اشرف غنی رییس جمهوری گفت:  “پیامدهای ویروس کرونا، ما را مجبور ساخت که شرایط ناگوار را پیش بینی کرده و اقدامات عاجل را بخاطر مبارزه با آن روی دست گیریم.”

رییس جمهوری همچنان وعده کمک های مستقیم به فقرا را در آینده نزدیک داد؛ کمک های که به گفته غنی قرار است از طریق خدمات پول الکترونیکی در ۱۸ ماه آینده به موبایل فقرا به گونه مستقیم انتقال داده شود.

آقای غنی افزود: “ما نیاز داریم که به مشکلات فقیران به گونه مستقیم رسیدگی کینم در جریان ۱۸ ماه آینده ما آرزو داریم که به گونه برقی و ازطریق موبایل مانی بتوانیم منابع را به گونه مستقیم به فقیران انتقال دهیم.”

از سوی هم عمران خان نخست وزیر پاکستان برای مبارزه با فقر در شرایط کرونا از تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحده خواست تا در کنار همدگیر از بهر ریشه کن کردن این پدیده بایستند.

وی فقر را یک چالش بزرگ کشورهای رو به انکشاف عنوان کرد و گفت فقیر بودن نزدیک به یک میلیارد نفوس جهان تخطی حقوق بشری است.

عمران خان گفت: “من مطمین هستم که این نشست مهم به گونه قابل ملاحظه ای همکاری های مشترک را در امر مبارزه با فقر و کرونا بیشتر خواهد ساخت. کشورهای رو به انکشاف باید برای رهایی از کرونا کمک شوند.”

اخبار ویژه

درگذشت یک داوطلب برازیلی واکسین کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

یک داوطلب برازیلی که واکسن ضد کرونای تولید شده توسط شرکت «آسترازنیکا» و دانشگاه آکسفورد را دریافت کرده بود جان خود را از دست داد.

آنویسا یک مقام بهداشت برازیل با تایید این خبر گفته است این آزمایش ادامه خواهد داشت.

آکسفورد ضمن تایید تداوم آزمایش این واکسین در اعلامیه‌ای گفته است پس از ارزیابی دقیق متوجه شده است “هیچ نگرانی درباره ایمنی این آزمایش بالینی وجود ندارد.”

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورتی که داوطلب فوت شده واکسین کرونا را دریافت کرده بود، آزمایش متوقف می‌شد. گفته میشود که این فرد بخشی از گروه کنترل بوده که یک واکسین مننژیت به آنان تزریق شده است.

دانشگاه فدرالی ساوپاولو که تایید کرده فرد جان باخته برازیلی بوده گفته است کمیته نظارت پیشنهاد ادامه آزمایش بالینی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

صالح ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرده است.

آقای صالح در یک پیام فیسبوکی نوشته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

این در حالی است که نیروهای افغان محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند.

به گفته گواهان رویداد در پی این حمله هوایی ۱۲ کودک جان باخته و امام این مسجد و ۱۳ کودک دیگر زخم برداشته اند.

گزارش های ضد و نقیضی نیز از حضور طالبان در این مسجد نشر شده است. کودکان زخمی گفته اند که حین حمله طالبان در داخل مسجد بوده، در حالی که ملا امام این مسجد میگوید که طالبان محل را ترک کرده بودند.

در همین حال آقای صالح نیز هشدار داده است که “با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند برخورد قانونی خواهد شد.”

آقای صالح گفته است: “من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سرباز رومانیایی در انفجار ماین در قندهار زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

دو سرباز رومانیایی در نتیجه انفجار ماین در ولایت قندهار زخمی شده اند.

ماموریت حمایت قاطع گفته است که این رویداد روز گذشته حین گشت‌زنی این نیروها صورت گرفته است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است: ” در ۲۱ اکتبر، نیروهای دفاعی زمینی ناتو در ساحه گشت‌زنی ولایت قندهار با ماین برخورد کردند که در نتیجه دو سرباز رومانیایی زخمی شدند. نیروهای ایتلاف به طور منظم در اطراف پایگاه گشت‌زنی می‌کنند.”

وزارت دفاع رومانی گفته است که کاروانی از موترهای قطعه ضد ماین و کمین در حال گشت‌زنی بوده اند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: “ارتش رومانی با کاروانی از وسایل نقلیه قطعه ضد ماین و کمین در منطقه قندهار در حال گشت می‌زدند. با عبور آخرین وسیله نقلیه در کاروان، مواد انفجاری منفجر شد. افسر آدریان ایوان سیفراک و افسر لوسیف لوان ریمن در نتیجه انفجار زخمی شدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending