Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: موج پسین خشونت‌ها هجوم سیستماتیک علیه افغان‌ها است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 22, 2021)

رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه، ۴ حوت) میگوید که موج پسین خشونت‌ها در کشور یک هجوم سیستماتیک در برابر جامعه افغانستان است.

رییس جمهور غنی، که در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی میکرد، گفت که ترورهای هدفمند پسین نشان دهنده خشونت‌ها در برابر  آن مردان و زنان کشور است که در جامعه باعث تغیراتی بنیادی شده اند.

غنی در این باره گفت:” موج پسین خشونت‌ها در برابر مردم ما بشمول  نهادهای مدنی،  سازمان‌های حقوق بشر، نهادهای مدنی تا رسانه‌‌‌ها، سازمان‌های قضایی، خدمات ملکی، نهادهای امنیتی تا دهقانان و تجاران نشان دهنده یک هجوم سیستماتیک در برابر جامعه ما است.”

غنی افزود:” بانک جهانی خسارت مادی بین سالهای ۱۹۷۸ و ۲۰۰۱ را ۲۴۰ میلیارد دلار تخمین زده است. تلفات انسانی بیشتر از ۱،۵میلیون تن  کشته دو میلیون در داخل بیجا شده و ۹ میلیون دیگر مجبور به پناهنده‌گی شده اند. این رنج تاکنون ادامه دارد.”

غنی افزوده است که به یک راه حل سیاسی در کشور باور دارد.

غنی در این باره میگوید:” ما در یک زمان تاریخی نادر قرار داریم و میتوانیم به صلح عادلانه و پایدار توسط یک راه حل سیاسی برسیم… برای بیرون رفت از جنگ‌های نامحدود به یک چهار راه آسیا و همکاری‌های بین المللی باید گزینه‌های دشواری انجام شود.”

غنی در باره حقوق بشر گفت:” حقوق شهروندی، حقوق زنان، دختران، جوانان، در عموم حقوق بشر در مذاکرات صلح از اهمیت برجسته‌ی برخوردار خواهد بود.”

رییس جمهور غنی گفت که حکومت و مردم افغانستان در چارچوب بین المللی و منطقه‌یی برای صلح سازی، مارکیت سازی و دولت سازی مشترکا با همکاران بین المللی خود کار میکنند.

رویداد های اخیر

پاکستان پروازهای بین المللی اش را به افغانستان افزایش میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

خطوط هوایی بین المللی پاکستان امروز( پنجشنبه،۷ حوت) اعلام کرده است که پروازهای بین المللی را به افغانستان، آذربایجان و ازبیکستان افزایش میدهد.

خطوط هوایی بین المللی پاکستان در یک تویت گفته است که پروازهای خود را به افغانستان در یک هفته از چهار به پنج پرواز افزایش خواهد داد.

این اداره گفته است که ما میخواهیم با “افزایش پروازها از چهار به پنج شبکه خود را در افغانستان گسترش دهیم.”

این نهاد همچنان گفته است که پروازهای مستقیم به باکو پایتخت آذربایجان را نیز افزایش میدهد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: پاکستان از تلاش‌ها برای تصرف دوباره کابل بدست طالبان حمایت نمی‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌‎های آن کشور گزارش کرده است که این کشور از “تلاش‌ها برای تصرف دوباره کابل به دست طالبان حمایت نمی کند.”

جنرال بابر افتخار، سخنگوی ارتش پاکستان،  روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حتوت)به رسانه‌ها گفت که این کشور در پیشرفت روند صلح افغانستان تلاش کرده است و “حتی رهبران افغان نیز شاهد این تلاش‌ها استند.”

رسانه‌های پاکستانی به نقل از افتخار گزارش کرده است که تصمیم در باره آینده افغانستان و روند صلح مربوط به افغان‌ها و حکومت افغان است.

افتخار افزوده است که ” هدف ما تنها صلح دوامدار در افغانستان است.”

در باره اینکه آیا طالبان دوباره قدرت را بدست خواهد گرفت، گفت که ” افغانستان کشوری دهه ۹۰ نیست، و زیرساخت‌های دولت به آسانی از بین نخواهند رفت. این امکان ندارد تا طالبان کابل را تصرف کند و پاکستان آنها را حمایت نمی کند. این اتفاق نمی افتد.”

این در حالی است که چند روز قبل ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان به پاکستان سفر کرد و با مقام‌های آن کشور در مورد روند صلح افغان گفتگو کرده است.

بر اساس گزارش‌ها در این دیدار در مورد راه اندازی یک نشست برای آغاز گفتگوهای صلح میان افغان‌ها در مسکو گفتگو شده است.

کابلوف گفته است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، نیز  در این نشست حضور خواهد داشت.

قابل یاد آوری است که قبل از این نیز روسیه در باره گفتگوهای میان افغان‌ها در مسکو نشست برگزار کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

سومین نشست گروه ویژه اتحادیه اروپا و افغانستان در مورد حقوق بشر، حکومت داری خوب، و مهاجرت روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حوت) به گونه آنلاین برگزار شد.

در این نشست همه شرکت کننده‌گان از سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و همچنان ترورهای هدفمند کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی ومقام‌های تطبیق کننده قوانین را محکوم کردند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه میگوید که در این نشست در مورد حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در جریان و بعد از روند صلح افغانستان نیر بحث شده است.

اعلامیه افزوده است که طرف‌ها از ” سطح بلند خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و همچنان افزایش در ترورهای هدفمندانه کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی و مقام‌های تطبیق کننده‌ قوانین را محکوم کردند.”

این اتحادیه همچنان از حکومت افغانستان خواست تا امنیت این افراد را تامین و در مورد این ترورها بررسی جدی نمایند تا عاملان آن به میز محکمه کشانیده شوند.

این اتحادیه همچنان بر حفاظت جان غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها تاکیده کرده است.

اتحادیه اروپا افزوده است:” حفاظت غیرنظامیان، کارمندان صحی و تعلیمی و همچنان کارمندان بخش‌ کمک‌ها انسانی به صلح صبر کرده نمی تواند.”

در همین حال، حکومت افغان و اتحادیه اروپا در مورد اهمیت همه شمول بودن گفتکوهای صلح به توافق رسیدند که در آن باید جوانان، زنان، قربانیان جنگ، بیجا شده‌گان حضور داشته باشند.

در این نشست همچنان بر حفظ دست آورد‌های ۲۰ سال گذشته به ویژه در بخش حقوق بشر و دیموکراسی تاکید شد.

اعلامیه اتحایه اروپا افزوده است که ” در بخش حقوق زنان و کودکان و مبارزه با خشونت‌های در این باره نیز تاکید شده است.”

اتحادیه اروپا افزوده است که هر دو طرف بر اهمیت روند انتخابات آزاد، عادلانه ، معتبر، شفاف و فراگیر تاکید کردند تا زمینه برای انتقال مشروع قدرت مساعد شود.

در اعلامیه آمده است که در این نشست در مورد چگونگی مبارزه با پول شویی و تمویل هراس افگنی نیز بحث شده است.

اتحادیه اروپا افزوده است که در این نشست در مورد تلاش‌های حکومت افغان در بخش مبارزه با فساد اداری نیز گفتگو شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است