Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرم

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۳۹۸)

رئیس‌جمهور غنی، می‌گوید که مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرد.

رئیس جمهوری کشور که در جمعی از مهاجران افغان، مقیم پاکستان با ابراز خرسندی از تغییر سیاست پاکستان صحبت می‌کرد، افزود که سفر وی به پاکستان به خواست مردم افغانستان و اعضای جرگه مشورتی صلح صورت گرفته است.

آقای غنی گفت: “من گفته ام که سرم را قربان صلح می‌کنم اما این را می‌گویم که من نمی‌خواهم مسئولیت صلح را در افغانستان بگیرم که در آینده آن ناقص باشد.”

با این حال، در درازای ۳ روز، دوحه، اسلام آباد، ژینوا، برلین و کابل شاهد تحول در روند آشتی افغانستان با پنج ضلعی از چهره‌های نخست کشور بوده است.

در همین حال، امروز(شنبه، ۸ سرطان) که برابر می‌شود با ۲۹ ماه جون سال روان میلادی، دورهفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد؛ احتمال می‌رود که این دور گفت‌وگوها هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آن کشور برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان در این دور از مذاکرات به نتیجه برسد.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه از آغاز این دور گفت‌وگوها خبر داده اند.

مولوی قلم الدین، رئیس کمیسیون امربالمعروف رژیم طالبان اظهار داشت: “صلح در افغانستان دروازه قفل است وکلید این دروازه هم خروج نیروهای خارجی از افغانستان می باشد و مشکلات حل خواهد شد.”

اگر دور هفتم نشست دوحه به نتیجه برسد گمان زده می‌شود که در ماه سپتامبر سال روان میلادی وضعیت، در کشور چهره دیگری به خود بگیرد.

از سخنان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور در دیدار با همتای آلمانی اش برمی‌آید که نشستی در این مورد در شهر بن آلمان در راه باشد.

در این دیدار، آقای ربانی بیان داشته است: “به باور ما با دخالت آلمان در روند صلح به زودی شاهد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و پیش‌رفت در راستای به دست‌آوردن یک راه حل سیاسی پایدار و همه شمول برای جنگ‌های جاری در افغانستان خواهیم بود.”

از سویی هم، آقای غنی به مجرد رسیدن از اسلام به کابل، سلام رحیمی، رئیس دفتر خود را به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی کرد.

وحید مژده یک تن آگاه سیاسی در این مورد بیان میدارد: “کسانی که در جنگ گذشته با طالبان شرکت نداشته اند در صلح هم نمی توانند موثریت داشته باشند طالبان بارها گفته اند باکسانی مذاکره می کنند که با آنها در جنگ بوده اند.”

این همه در حالی است که در دور پنجم گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا هیئتی از سوی حکوممت به ریاست سلام رحیمی، به دوحه رفت اما طالبان به این هیئت فرصت دیدن را نداد حالا دیده شود که وزیر دولت در امور صلح می‌تواند به میز گفت‌وگوی مستقیم با طالبان بنشیند و یا زمینه گفت‌وگوها میان افغان‌ها را فراهم کند.

گزارشگر: علی اصغری

رویداد های اخیر

Mine blast kills district police chief – Paktia

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

An Afghan security official was killed in a mine blast in Paktia province, local officials confirmed.

Sharif Kaliwal, district governor of Sayid Karam in Paktia, told Ariana News that Homayoun Himat police commander for Sayid Karam was killed in a mine blast on Tuesday.

Himat’s vehicle hit a roadside mine in the district while he was on his way to supply a police outpost that came under attack by the Taliban.

According to Kaliwal, three policemen were also killed and four others wounded in the blast.

The official said that the Afghan forces have also imposed casualties to the Taliban militants but he did not provide further details. The Taliban yet to comment in this regard.

No group or individual including the Taliban militant group has claimed responsibility for the explosion.

Paktia is among the insecure provinces in the east part of the country where the Taliban insurgents are actively operating in a number of its districts.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده پولیس ولسوالی سید کرم پکتیا کشته شد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

فرمانده پولیس ولسوالی سید کرم ولایت پکتیا با سه سرباز پولیس جان باخته است.

شریف کلیوال ولسوال سید کرم به آریانانیوز میگوید که موتر حامل همایون همت فرمانده پولیس این ولسوالی شب گذشته با ماین کنار جاده ای برخورد کرده است.

آقای کلیوال می‌افزاید که این رویداد زمانی رخ داده است که فرمانده پولیس برای کمک به پاسگاه پولیس که از سوی طالبان مسلح مورد حمله قرار گرفته بود، در حرکت بود.

این مقام محلی تایید میکند که در این رویداد فرمانده پولیس ولسوالی سید کرم و سه پولیس جان باخته  و چهار سرباز دیگر زخم برداشته اند.

آقای کلیوال از وارد شدن تلفات به گروه طالبان نیز خبر داده امامی جزییاتی در این مورد شریک نکرده است.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

پکتیا از جمله ولایت‌های ناامن در شرق کشور است که گروه طالبان در شماری از ولسوالی های آن فعالیت گسترده دارد.

 

به خواندن ادامه دهید

تجارت

رشد بی سابقه در حاصلات تربوز در ولایت فراه

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

امسال حاصلات تربوز در ولایت فراه بیش از ۷۸۹ هزار تن خواهد بود.

وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که این آمار شش درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

مسوولان در وزارت زراعت و مالداری می‌گویند: امسال حاصلات تربوز در ولایت فراه ۷۸۹ هزار و ۴۰۰ متریک تن خواهد بود. به گفته این مسوولان در سال روان در حدود ۱۹هزار هکتار زمین در ولایت میوه فراه تربوز کشت شده است.

در همین حال شماری از کشاورزان در ولایت فراه از نبود بازار برای محصولات تربوز در سال روان نگران اند. آنان می‌گویند که در صورت نبود بازار، محصولات شان از بین خواهد رفت.

اما شمار از کشاورزان در ولایت فراه می‌گویند اگر حکومت در بخش بازاریابی به محصولات تربوز در این ولایت کم توجهی کند، امسال نیز مانند سال گذشته محصولات شان از بین خواهد رفت.

مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه گذاری با انتقاد از حکومت می‌گویند که وزارت تجارت باید قبلا برای محصولات داخلی بازاریاب می‌‎کرد. به گفته آنان بی توجهی حکومت سبب دلسردی کشاورزان برای تولید محصولات خواهد شد.

آنها می گویند که کشور های آسیای جنوبی بهترین بازار برای محصولات تربوز کشور دانسته می‌شود، اما ادعا دارند که پاکستان مانع صاردات این محصول به شماری از کشور ها شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending