Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 29, 2019)

رئیس‌جمهور غنی، می‌گوید که مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرد.

رئیس جمهوری کشور که در جمعی از مهاجران افغان، مقیم پاکستان با ابراز خرسندی از تغییر سیاست پاکستان صحبت می‌کرد، افزود که سفر وی به پاکستان به خواست مردم افغانستان و اعضای جرگه مشورتی صلح صورت گرفته است.

آقای غنی گفت: “من گفته ام که سرم را قربان صلح می‌کنم اما این را می‌گویم که من نمی‌خواهم مسئولیت صلح را در افغانستان بگیرم که در آینده آن ناقص باشد.”

با این حال، در درازای ۳ روز، دوحه، اسلام آباد، ژینوا، برلین و کابل شاهد تحول در روند آشتی افغانستان با پنج ضلعی از چهره‌های نخست کشور بوده است.  

در همین حال، امروز(شنبه، ۸ سرطان) که برابر می‌شود با ۲۹ ماه جون سال روان میلادی، دورهفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد؛ احتمال می‌رود که این دور گفت‌وگوها هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آن کشور برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان در این دور از مذاکرات به نتیجه برسد.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه از آغاز این دور گفت‌وگوها خبر داده اند.

مولوی قلم الدین، رئیس کمیسیون امربالمعروف رژیم طالبان اظهار داشت: “صلح در افغانستان دروازه قفل است وکلید این دروازه هم خروج نیروهای خارجی از افغانستان می باشد و مشکلات حل خواهد شد.”

اگر دور هفتم نشست دوحه به نتیجه برسد گمان زده می‌شود که در ماه سپتامبر سال روان میلادی وضعیت، در کشور چهره دیگری به خود بگیرد.

از سخنان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور در دیدار با همتای آلمانی اش برمی‌آید که نشستی در این مورد در شهر بن آلمان در راه باشد.

در این دیدار، آقای ربانی بیان داشته است: “به باور ما با دخالت آلمان در روند صلح به زودی شاهد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و پیش‌رفت در راستای به دست‌آوردن یک راه حل سیاسی پایدار و همه شمول برای جنگ‌های جاری در افغانستان خواهیم بود.”

از سویی هم، آقای غنی به مجرد رسیدن از اسلام به کابل، سلام رحیمی، رئیس دفتر خود را به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی کرد.

وحید مژده یک تن آگاه سیاسی در این مورد بیان میدارد: “کسانی که در جنگ گذشته با طالبان شرکت نداشته اند در صلح هم نمی توانند موثریت داشته باشند طالبان بارها گفته اند باکسانی مذاکره می کنند که با آنها در جنگ بوده اند.”

این همه در حالی است که در دور پنجم گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا هیئتی از سوی حکوممت به ریاست سلام رحیمی، به دوحه رفت اما طالبان به این هیئت فرصت دیدن را نداد حالا دیده شود که وزیر دولت در امور صلح می‌تواند به میز گفت‌وگوی مستقیم با طالبان بنشیند و یا زمینه گفت‌وگوها میان افغان‌ها را فراهم کند.

گزارشگر: علی اصغری

رویداد های اخیر

وقوع دو انفجار در کابل؛ دو سرباز پولیس جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 27, 2021)

در نتیجه دو انفجار در شهر کابل دست کم دو سرباز پولیس جان باختند و چهار تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس کابل میگوید که انفجار اول حوالی ساعت ۸:۰۴ صبح امروز(چهارشنبه، ۸ دلو) در مربوطات ناحیه پانزدهم ساحه دسپچری،  شهر کابل یک عراده واسطه نوع رنجر را هدف قرار داد.

به گفته پولیس در این رویداد “دو منسوب پولیس سطحی مجروح گردیده اند.”

انفجار دوم حوالی ساعت ۹:۳۲ صبح امروز در مربوطات ناحیه دوازدهم سرک سلیم کاروان رخ داد.

پولیس میگوید که در این رویداد یک عراده واسطه نوع رنجر آماج قرار گرفت که در نتیجه دو پولیس جان باختند و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار وزیر دفاع ایتالیا با غنی در مورد امنیت و روابط دوجانبه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 27, 2021)

لورنزو گویرین وزیر دفاع ایتالیا روز گذشته به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رییس جمهوری، عبدالله عبدالله رییش شورای عالی مصالحه ملی و حمدالله محب مشاور امنیت ملی دیدار کرد.

در دیدار با مقام های افغان روی روند صلح، روابط دو جانبه و حضور نظامی این کشور در افغانستان گفتگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری اعلامیه ای گفته است که در این دیدار هر دو جانب از افزایش خشونت ها و ترورهای هدفمند ابراز نگرانی کرد و خواهان قطع فوری خشونت ها گردیده است.

آقای گویرین ضمن تمجید از فداکاری و شجاعت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر تروریزم، گفت که ایتالیا از یک افغانستان صلح آمیز، متحد و دموکراتیک حمایت می کند.

آقای لورنزو گویرین افزوده است که کمک های ایتالیا در عرصه های مختلف با افغانستان و حضور نیروهای این کشور در چوکات ماموریت حمایت قاطع، پابرجاست.

در اعلامیه آمده است: “در مقابل، رئیس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به وزیر دفاع ایتالیا، از موقف اصولی آن کشور تشکر کرد و گفت که مردم افغانستان و جهان به یک صدا خواهان توقف خشونت ها اند و طالبان باید این را درک کنند که با تداوم خشونت ها، مردم افغانستان و جهان را بیشتر در برابر شان بسیج خواهند کرد.”

در اعلامیه افزوده است: “همچنان در این دیدار، رئیس جمهور غنی از حمایت ایتالیا از برنامه های انکشافی و اقتصادی افغانستان به ویژه تمویل بخش چهارم پروژه خط آهن خواف- هرات و کمک های آن کشور در چوکات ماموریت حمایت قاطع، تشکر کرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گفتگوی غنی با بیل گیتس در مورد مبارزه علیه پولیو در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت و بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس در مورد مبارزه با پولیو یا فلج اطفال، از طریق ویدیوکنفرانس صحبت کرد.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که هر دو جانب ابراز نگرانی کردند که سال گذشته میلادی، رویدادهای مثبت پولیو در افغانستان چند برابر بود، “زیرا طالبان به کارکنان واکسین پولیو در مناطق تحت کنترول طالبان شان، اجازه ندادند.”

در اعلامیه آمده است: “همچنان در خصوص آوردن اصلاحات در روند تطبیق واکسین پولیو و افزایش امکانات در این زمینه، نیز بحث های همه جانبه صورت گرفت.”

این در حالی است که وزارت صحت عامه چند روز پیش گفت که بیش از سه‌و‌نیم میلیون کودک به‌ دلیل مخالفت طالبان در چندین ولایت کشور از واکسین پولیو بازمانده اند.

وزارت صحت می‌گوید که طالبان مانع روند کارزار واکسین خانه به خانه در ساحه تحت کنترول شان شده است و در سه سال گذشته این مخالفت از سه درصد به بیش از ده درصد افزایش یافته است.

میرجان راسخ مسوول برنامه محو پولیو در این وزارت می‌گوید که هرچند طالبان در پی تطبیق این واکسین وعده همکاری داده بودند. اما بر حلاف انتظار مانع تطبیق این روند شده اند.

آقای راسخ میگوید: ” کودکان در ولایت‌های پکتیا و میدان وردک نیز به دلیل مخالفت طالبان واکسین پولیو را دریافت نکرده‌اند.”

هفته پیش کارزار سراسری واکسین فلج کودکان در افغانستان آغاز شد ولی گروه طالبان نه تنها که زمینه را برای تطبیق آن فراهم نکردند؛ برعکس با روند این کارزار در ولایت های میدان وردک، غزنی، هلمند، کندهار، کندز، تخار، پکتیکا و پکتیا مخالفت کردند.

به خواندن ادامه دهید

Trending