Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۳۹۸)

رئیس‌جمهور غنی، می‌گوید که مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرد.

رئیس جمهوری کشور که در جمعی از مهاجران افغان، مقیم پاکستان با ابراز خرسندی از تغییر سیاست پاکستان صحبت می‌کرد، افزود که سفر وی به پاکستان به خواست مردم افغانستان و اعضای جرگه مشورتی صلح صورت گرفته است.

آقای غنی گفت: “من گفته ام که سرم را قربان صلح می‌کنم اما این را می‌گویم که من نمی‌خواهم مسئولیت صلح را در افغانستان بگیرم که در آینده آن ناقص باشد.”

با این حال، در درازای ۳ روز، دوحه، اسلام آباد، ژینوا، برلین و کابل شاهد تحول در روند آشتی افغانستان با پنج ضلعی از چهره‌های نخست کشور بوده است.

در همین حال، امروز(شنبه، ۸ سرطان) که برابر می‌شود با ۲۹ ماه جون سال روان میلادی، دورهفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد؛ احتمال می‌رود که این دور گفت‌وگوها هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آن کشور برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان در این دور از مذاکرات به نتیجه برسد.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه از آغاز این دور گفت‌وگوها خبر داده اند.

مولوی قلم الدین، رئیس کمیسیون امربالمعروف رژیم طالبان اظهار داشت: “صلح در افغانستان دروازه قفل است وکلید این دروازه هم خروج نیروهای خارجی از افغانستان می باشد و مشکلات حل خواهد شد.”

اگر دور هفتم نشست دوحه به نتیجه برسد گمان زده می‌شود که در ماه سپتامبر سال روان میلادی وضعیت، در کشور چهره دیگری به خود بگیرد.

از سخنان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور در دیدار با همتای آلمانی اش برمی‌آید که نشستی در این مورد در شهر بن آلمان در راه باشد.

در این دیدار، آقای ربانی بیان داشته است: “به باور ما با دخالت آلمان در روند صلح به زودی شاهد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و پیش‌رفت در راستای به دست‌آوردن یک راه حل سیاسی پایدار و همه شمول برای جنگ‌های جاری در افغانستان خواهیم بود.”

از سویی هم، آقای غنی به مجرد رسیدن از اسلام به کابل، سلام رحیمی، رئیس دفتر خود را به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی کرد.

وحید مژده یک تن آگاه سیاسی در این مورد بیان میدارد: “کسانی که در جنگ گذشته با طالبان شرکت نداشته اند در صلح هم نمی توانند موثریت داشته باشند طالبان بارها گفته اند باکسانی مذاکره می کنند که با آنها در جنگ بوده اند.”

این همه در حالی است که در دور پنجم گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا هیئتی از سوی حکوممت به ریاست سلام رحیمی، به دوحه رفت اما طالبان به این هیئت فرصت دیدن را نداد حالا دیده شود که وزیر دولت در امور صلح می‌تواند به میز گفت‌وگوی مستقیم با طالبان بنشیند و یا زمینه گفت‌وگوها میان افغان‌ها را فراهم کند.

گزارشگر: علی اصغری

رویداد های اخیر

خلیلزاد: صلح در افغانستان به نفع کشورهای آسیای میانه است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان، تامین صلح و ثبات در این کشور را به نفع کشورهای آسیای میانه می‌داند.

آقای خلیلزاد در ادامه ی سفرهایش به منطقه با وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه در مورد تامین صلح در افغانستان و اتصال منطقه‌ای صحبت کرده است.

آقای خلیل‌زاد در صفحه تویترش نگاشته است که او با وزیران خارجه ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان در پیوند به سرمایه گذاری و چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه‌ای صحبت کرده است.

 

در تویت خلیلزاد آمده است: “ما در مورد سرمایه گذاری در هر یک کشور و فرصت های فرامرزی بحث نمودیم. ما همچنان در مورد چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه کاوش نمودیم. یک افغانستان باثبات و مرفه برای صلح،‌ امنیت و رفاه در آسیای میانه مُهم است؛ یک آسیای میانه‌ی مشتکل از دولت های بااقتدار و مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و ایالات متحده است.”

زلمی خلیل‌زاد در دور تازه سفرهایش به کشور های منطقه تلاش دارد تا یک اجماع منطقه‌ای برای تامین صلح در افغانستان ایجاد کند.

این مقام امریکایی سفر تازه‌اش را چند روز قبل آغاز کرد. وی روز گذشته با مقام‌های پاکستانی نیز در مورد صلح افغانستان دیدار کرد. زلمی خلیل‎زاد این بار از طریق ویدیو کنفرانس با مقام‌های افغان صحبت خواهد کرد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تعداد مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۲۰۲۲ نفر رسید

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در یک شبانه روز ۳۳ تن در نتیجه بیماری کرونا جان های شان را از دست داده و آزمایش کرونای ۱۸۶ تن دیگر مثبت بوده است.

در همین حال در ۲۴ ساعت گذشته ۴۳۶ بیمار کووید-۱۹ پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت میگوید: ” در ۲۴ ساعت گذشته از میان ۳۴۱ سمپل آزمایش شده یک ۱۸۶ تست مثبت به ثبت رسیده و ۳۳ جان باخته داریم و ۴۳۶ تن دیگر صحت یاب شده اند.”

درهمین حال وزارت صحت تاکید می ورزد که ولایت های کابل، هرات، بلخ و دایکندی ولایت های هستند که آمار بلند مبتلایان به ویروس کرونا را دارند.

بر اساس آمار وزارت صحت کشور؛ ۶۱ مورد در کابل، ۳۴ مورد در هرات، ۳۱ نمونه در دایکندی، ۱۶ رویداد در کندز، ۱۴ رویداد در بلخ، ۷ نمونه در لوگر، ۶ نمونه در پروان، ۶ نمونه در کندهار، ۳ نمونه در بغلان، لغمان- وردک و پکتیا ۲-۲ مورد و هلمند- ننگرهار نیز ۱-۱ مورد به ثبت رسیده است.

این وزارت تاکید می ورزد که آمار کلی جان باختگان به ۸۰۶ و شمار صحت یاب شدگان به ۱۶۶۰۷ تن رسیده و درمجموع ۳۲۰۲۲ تن درافغانستان مصاب به ویروس کرونا شده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending