Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 29, 2019)

رئیس‌جمهور غنی، می‌گوید که مسئولیت آوردن صلح ناقص در افغانستان را به عهده نمی‌گیرد.

رئیس جمهوری کشور که در جمعی از مهاجران افغان، مقیم پاکستان با ابراز خرسندی از تغییر سیاست پاکستان صحبت می‌کرد، افزود که سفر وی به پاکستان به خواست مردم افغانستان و اعضای جرگه مشورتی صلح صورت گرفته است.

آقای غنی گفت: “من گفته ام که سرم را قربان صلح می‌کنم اما این را می‌گویم که من نمی‌خواهم مسئولیت صلح را در افغانستان بگیرم که در آینده آن ناقص باشد.”

با این حال، در درازای ۳ روز، دوحه، اسلام آباد، ژینوا، برلین و کابل شاهد تحول در روند آشتی افغانستان با پنج ضلعی از چهره‌های نخست کشور بوده است.  

در همین حال، امروز(شنبه، ۸ سرطان) که برابر می‌شود با ۲۹ ماه جون سال روان میلادی، دورهفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد؛ احتمال می‌رود که این دور گفت‌وگوها هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آن کشور برای صلح افغانستان با هیئت گروه طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان در این دور از مذاکرات به نتیجه برسد.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه از آغاز این دور گفت‌وگوها خبر داده اند.

مولوی قلم الدین، رئیس کمیسیون امربالمعروف رژیم طالبان اظهار داشت: “صلح در افغانستان دروازه قفل است وکلید این دروازه هم خروج نیروهای خارجی از افغانستان می باشد و مشکلات حل خواهد شد.”

اگر دور هفتم نشست دوحه به نتیجه برسد گمان زده می‌شود که در ماه سپتامبر سال روان میلادی وضعیت، در کشور چهره دیگری به خود بگیرد.

از سخنان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور در دیدار با همتای آلمانی اش برمی‌آید که نشستی در این مورد در شهر بن آلمان در راه باشد.

در این دیدار، آقای ربانی بیان داشته است: “به باور ما با دخالت آلمان در روند صلح به زودی شاهد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و پیش‌رفت در راستای به دست‌آوردن یک راه حل سیاسی پایدار و همه شمول برای جنگ‌های جاری در افغانستان خواهیم بود.”

از سویی هم، آقای غنی به مجرد رسیدن از اسلام به کابل، سلام رحیمی، رئیس دفتر خود را به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی کرد.

وحید مژده یک تن آگاه سیاسی در این مورد بیان میدارد: “کسانی که در جنگ گذشته با طالبان شرکت نداشته اند در صلح هم نمی توانند موثریت داشته باشند طالبان بارها گفته اند باکسانی مذاکره می کنند که با آنها در جنگ بوده اند.”

این همه در حالی است که در دور پنجم گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا هیئتی از سوی حکوممت به ریاست سلام رحیمی، به دوحه رفت اما طالبان به این هیئت فرصت دیدن را نداد حالا دیده شود که وزیر دولت در امور صلح می‌تواند به میز گفت‌وگوی مستقیم با طالبان بنشیند و یا زمینه گفت‌وگوها میان افغان‌ها را فراهم کند.

گزارشگر: علی اصغری

اخبار ویژه

زمین لرزه در ترکیه و یونان؛ ۲۶ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 31, 2020)

در پی زمین لرزه شدید در ترکیه و یونان دست کم ۲۶ نفر جان باختند.

زمین لرزه شدید به بزرگی هفت روز گذشته شهر ازمیر ترکیه و جزیره ساموس یونان را لرزاند که در نتیجه ده‌ها نفر را زیر آوار کرد.

امدادگران صبح روز امروز (شنبه، ۱۰ عقرب) نیز زیر آوارهای ساختمان ها را جستجو می‌کردند

مقام‌ها ترکی گفته اند که ده ساختمان در ازمیر فروریخته است.

 اداره حوادث طبیعی ترکیه گفته است که ۲۴ نفر در این کشور جان باخته اند. مقام های یونانی نیز گفته اند که دو تن در این کشور زیر آوار شده و جان داده اند.

این زمین لرزه باعث بوجود آمدن یک سونامی کوچک در ترکیه شد.

ابراهیم اوزر معاون مدیر کل هلال احمر ترکیه، روز شنبه در گفتگویی با یورونیوز گفت که این سازمان “بیش از ۳۰۰۰ داوطلب” در ازمیر دارد که در حال حاضر “شوربا و نوشیدنی های داغ” را به مردم ارایه می دهند و ارایه کمک برای حداقل ۲۴ ساعت آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود ترکیه در حال حاضر در سطح اضطراری درجه سه قرار دارد که برای “فاجعه سراسری” در این گفته میشود.

در همین حال، رسانه ها در یونان گزارش کرده است كه ساكنان ساموس و سایر جزایر خانه های خود را ترک کرده اند، به ویژه هنگامی كه “مینی سونامی” در جزیره ساموس رخ داد.

اداره ویژه پزشکی برای فاجعه های طبیعی یونان تایید کرده است که دو کودک در این جزیره، در شهر واتی کشته شده اند.

این اداره در صفحه فیس بوک اش نوشته است:” این دو کودک، اندکی پس از زلزله در حال ترک مکتب خود بودند. هنگامی که آنها از خیابان باریک شهر عبور می کردند، دیواری از یک ساختمان قدیمی فروریخت و آنها زیر آوار شدند.”

در مجموع ۱۹۶ پس لرزه ثبت شده است که ۲۳ مورد آنها بیش از ۴ ریشتر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان دوباره عضویت سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی را کسب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 30, 2020)

وزارت معادن و پترولیم کشور روزگذشته (پنج‌شنبه ۸عقرب) اعلام کرده است که افغانستان مجددآ عضویت سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی یا (EITI) را به‌دست آورده است.

در یک خبرنامه این وزارت آمده است که افغانستان در سال ۲۰۱۰ میلادی عضویت سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنابع استخراجی را کسب کرده بود، اما این عضویت براساس اجراآت سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ میلادی به حالت تعلیق درآورده شده بود.

به نقل از این خبرنامه، پیشرف‌های چشم‌گیر وزارت معادن و پترولیم در راستای اصلاحات در تصدی‌ها و تأمین شفافیت در روند اعطای قراردادها و جوازها سبب شده است که افغانستان مجددا عضویت سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی را کسب کند.

همچنان گفته شده است که برگزار کردن جلسات منظم گروه چندجانبه یا (MSG) متشکل از مسئولان حکومت، جامعه مدنی و سکتور خصوصی نیز در تکمیل کردن معیارهای روند دوم اعتباردهی نقش داشته است.

وزارت معادن و پترولیم افزوده است که بورد سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی روز گذشته عضویت مجدد افغانستان در این سازمان را تأیید کرده است که براساس آن، سفارش شماره ۱۲.۵ تعهدات جینیوا نیز تکمیل شده است.

در همین حال، سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی در اعلامیه‌ای گفته است که پس از اعتبارسنجی دور دوم، افغانستان در اجرای معیارهای این سازمان پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است.

در این اعلامیه آمده است که افغانستان توانسته است شفافیت را در زمینه‌های مجوزدهی و قرارداد پروژه‌ها تأمین کند که سبب شد تعلیق موقت عضویت افغانستان در سازمان یادشده نیز برداشته شود.

دراعلامیه این سازمان در مورد کسب عضویت مجدد افغانستان در سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی (EITI) آمده است که افغانستان از سال ۲۰۱۰ بدینسو عضویت سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت را دارا می‌باشد که به اساس اجراآت سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷، عضویت آن در سازمان متذکره به تعلیق درآورده شده بود.

وزارت معادن و پترولیم، ضمن اصلاحات در تصدی‌ها و تامین شفافیت در پروسه اعطای قراردادها و جوازها، جلسات منظم گروپ چندجانبه (MSG) متشکل از مسئولین حکومت، جامعه‌مدنی و سکتور خصوصی را انجام داد و در تکمیل نمودن معیارهای پروسه دوم اعتباردهی، پیشرفت‌های چشمگیر داشت.

وزارت معادن گفته است که افغانستان به اساس تصمیم امروز بورد سازمان متذکره، عضویت خویش را دوباره کسب نمود، که بر اساس آن سفارش شماره ۱۲.۵ تعهدات جینیوا نیز تکمیل گردید.

در خبرنامه این وزارت آمده است که رهبری این وزرات تعهدات خود را برای تطبیق سفارشات سازمان ابتکار شفافیت صنایع استخراجی تجدید می‌نماید.

ابتکار شفافیت صنایع استخراجی یک سازمان بین‌المللی است که از شفافیت در معادن، گازات و نفت کشور اطمینان می دهد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افزایش شمار گردشگران در نورستان و کمبود امکانات

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 30, 2020)

پس از آنکه ولایت نورستان سومین پارک ملی کشور اعلام شد اکنون مقام‌های محلی ولایت نورستان می‌گویند که حضور گردشگران داخلی و خارجی دراین ولایت افزایش یافته است.

به گفته مقام‌های محلی هزارها گردشگر داخلی و خارجی در سال روان از این ولایت دیدند کردند.

عبدالغفور ملکزی، والی این ولایت می‌گوید پس از اعلام شدن این ولایت به عنوان پارک ملی، روزانه شماری زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از این ولایت دیدند می‌کنند.

به گفته‌ی آقای ملکزی به دلیل افزایش حضور گردشگران داخلی و خارجی با کمبود رستورانت و مکان‌های بودباش مواجه شده اند.

وی می‌گوید که :” متاسفانه با کمبود مکان‌های بودو باش و رستورانت روبرو هستیم و پلان داریم که در تپه‌ها رستورنت‌ها و مکان‌های بودباش بسازیم.”

به گفته مقام‌های محلی این ولایت پارون مرکز نورستان نسبتآ امن در ولایت‌های مشرقی است.

جنگل‌های کوهی نورستان، حیوانات وحشی و فرهنگ بومی نورستانی باعث شد که اداره ملی حفاظت از محیط زیست این ولایت را پارک ملی اعلام کند.

ولایت نورستان در شرق افغانستان و به دلیل نزدیکی مرز با پاکستان، طالبان همواره تلاش کردند تا این ولایت را نیز ناامن بسازند. اما فرمانده پولیس این ولایت می گوید که امنیت نورستان نسبت به دیگر ولایت‌ها بهتر بوده و مرکز ولایت نورستان و مسیرهای منتهی به آن محفوظ هستد.

از در همین حال محمد صابر، فرمانده پولیس نورستان از تامین امنیت گردشگران اطمینان می‌دهد.

آقای صابر گفت:” برنامه‌های دشمن به همکاری مردم محل و پولیس خنثی شده اند.”

سوی هم باشنده‌گان نورستان می‌گویند که مبدل شدن این ولایت به پارک ملی در نگهداری جنگل‌ها، اثرهای تاریخی و حیوان‌های وحشی نقش اثرگذاری خواهد داشت. آنان از شهروندان کشور می‌خواهند تا از این ولایت دیدن کند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending