Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: طالبان با گروه‌های هراس‌افگن رابطه عمیق دارند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 21, 2021)

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان امروز چهارشنبه (۳۰سرطان) حین بازدید از قول اردوی عملیات‌های خاص کماندو گفته است که طالبان با گروه‌های هراس‌افگن چون القاعده، لشکر طیبه و جیش محمد رابطه عمیق دارند و می‌خواهند افغانستان به پناه‌گاه هراس‌افگنان مبدل شود.

وی تاکید کرده است که دولت و ملت افغانستان هیچ‌گاه این اجازه را نخواهد داد که افغانستان باردیگر پناه‌گاه هراس‌افگنان شود.

آقای غنی دراین باره گفت:” طالبان با القاعده، جیش محمد و لشکر طیبه رابطه عمیق دارد و می‌خواهند که افغانستان به پناهگاه هراس‌افگنان مبدل گردد، اما دولت و ملت افغانستان هیچ گاه این اجازه را به آنان نمی‌دهد.”

آقای غنی به نیروهای کماندو اطمینان داده‌است که هرگونه حمایتی که آنان در مبارزه طالبان و دیگر گروه‌ها نیاز داشته باشند، فراهم می‌شود.

وی دراین باره به آنان گفت:”منشای اراده ما حفاظت از افغانستان، آزادی، برابری و دستآوردهای بیست سال گذشته است، اما نیت دشمن سیاه است و شما به دشمن ثابت کنید که آرمانش را به گور ببرد.”

آقای غنی همچنان گفته‌است که اکنون آب و موقعیت استراتیژیک از خود ما شده است، :”به همین دلیل دشمنان در توطئه اند و می‌خواهند با جنگ از ما انتقام بگیرند”.

رییس‌جمهور باردیگر تأکید کرده‌است که از نیروهای امنیتی استفادۀ نادرست نخواهد شد و به این کار اجازه نخواهد داد.

آقای غنی گفت:” شما بهترین هستید و برتری خود را در دفاع از کشور ثابت کرده اید.”

آقای غنی در بخش دیگر از سخنانش در این قول‌اردو، گفته‌است که حکومت افغانستان اراده برقرای صلح را دارد: «دشمن باید این را بداند که هیچگاه تسلیم نخواهیم شد. . شما این توانایی را دارید که به جهان و هر قوت دیگر، ظرفیت خویش را ثابت سازید.”

رویداد های اخیر

حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات؛ یک نگهبان جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

سازمان ملل متحد تایید میکند که دفتر این نهاد در ولایت هرات مورد حمله قرار گرفته است.

این نهاد امروز(جمعه، ۸ اسد) در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله گفته است که در این رویداد یک نگهبان دفتر سازمان ملل در هرات جان باخته و یک نفر دیگر زخم برداشته است.

دفتر سازمان ملل در ولسوالی گذره ولایت هرات موقعیت دارد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “بخش ورودی محوطه سازمان ملل متحد، که به گونه واضح به نام مکان سازمان ملل متحد علامه گذاری شده بود، توسط عناصر ضد دولت مورد هدف قرار گرفت.”

نواحی اطراف شهر هرات که ساختمان سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، امروز شاهد درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی بوده است.

سازمان ملل گفته است که این نهاد به گونه عاجل در تلاش ایجاد یک تصویر کامل از این حمله است و به همین منظور با طرفهای درگیر در تماس است.

در همین حال دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است: ” این حمله علیه سازمان ملل متحد اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.”

خانم لاینز افزوده است: “در قدم نخست ما به خانواده کارمند کشته شده تسلیت عرض مینماییم و برای مجروحین آرزوی صحتمندی عاجل داریم.”

در اعلامیه آمده است: “در این حادثه، که محل ورودی با فیر هاوان و شلیک گلوله مورد حمله قرار گرفت، به کارکنان سازمان ملل آسیب نرسیده است.”

خانم دیبرا لاینز که رییس یوناما نیز است گفت: “عاملان این حمله باید شناسایی و به پاسخگویی کشانده شوند.”

این نهاد گفته است که حملات علیه کارکنان ملکی سازمان ملل متحد و دفاتر آنان بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است و ممکن است جنایت جنگی پنداشته شود.

بر اساس اعلامیه: “سازمان ملل متحد در افغانستان یک نهاد ملکی بوده که بر حمایت از تلاش های صلح، ارتقاء حقوق همه افغان ها و ارائه کمک های بشردوستانه و انکشافی تمرکز دارد.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

ادامه آتش سوزی‌ها در ترکیه جان چهار تن را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

ادامه آتش سوزی‌ها در جنگل‌های جنوب ترکیه برای سومین روز پی‌هم جان چهار تن را گرفته است.

در نتیجه این آتش سوزی صد‌ها جریب زمین و جنگلات از بین رفته است.

به گفته‌ی مقام‌ها این آتش سوزی باعث بیجا شدن شماری زیادی از خانواده‌ها نیز شده است.

بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگلات ترکیه، در این باره گفت:” در حال حاضر پیشرفت‌های برای مهار آتش سوزی صورت گرفته است، اما نمی‌توانیم بگویم که به گونه کامل آتش سوزی را زیر کنترول در آورده ایم، اما ما به نظارت خود ادامه می‌دهیم. “

وزیر زراعت و جنگلات ترکیه می‌گوید که نیاز به تدابیر بیشتر برای مهار این اتش سوزی‌ها است.

پاکدمیرلی افزود:”در مورد آتش سوزی‌ها در آینده نزدیک ما نباتاتی را غرس می‌کنیم در صورتیکه باران‌ها آغاز شود از آن تا حدی جلوگیری کرده بتوانیم.”

این در حالی است که در چند هفته‌ای اخیر ترکیه به دلیل شرایط نامساعد جوی با مجموعه‌ای از حوادث طبیعی از جمله آتش ‌سوزی و سرازیر شدن  سیلاب‌ها مواجه است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عملیات در تخار؛ ۲۰ روستا از وجود طالبان پاکسازی شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

وزارت امور داخله امروز (جمعه، ۸ اسد) میگوید که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای  افغان بیشتر از ۲۰ روستا از وجود طالبان در شهر تالقان پاکسازی شده اند.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که  نیروهای افغان و خیزش‌های مردمی بامداد امروز در شهر تالقان عملیات پاکسازی راه اندازی کردند.

این عملیات در نواحی اول و چهارم شهر تالقان راه اندازی شده است.

وزارت داخله افزوده در جریان این عملیات ده‌ها طالب کشته و زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی میگویند که جنگجویان طالبان شب گذشته بر روستاهای قره پرچو، ابدال، سلاخی قشلاق ،خسکپه و چوب بور حمله کردند.

مقام‌ها می افزایند که در حملات متقابل نیروهای امنیتی ۱۳ جنگجوی طالبان کشته شده و ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند.

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در این درگیری‌ها سه تن از اعضای خیزش‌های مردمی نیز جان باختند.

در همین حال، پولیس تخار به آریانانیوز میگوید که در جریان این عملیات چهار جنگجوی طالب بازداشت شده اند.

طالبان تاکنون در این باره رسانه‌ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است