Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: طالبان باید اهداف سیاسی شان را از طریق انتخابات دنبال کنند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست جهانی برای تقویت اجماع روی صلح با میزبانی کابل می‌گوید که طالبان از طریق انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی باید اهداف سیاسی شان را دنبال کنند.

این نشست برای تقویت اجماع روی مذاکرات صلح افغانستان، با حضور نمایندگان ناتو، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ۱۹ کشور جهان در کابل برگزار شد.

رییس جمهور غنی در این نشست گفته است که طالبان باید در چهارچوب نظام جمهوریت حضور یابند. بخش زیادی از سخنان رییس جمهور متمرکز بر هم‌سویی جهان روی مذاکرات صلح افغانستان بود.اشرف غنی گفته است که دولت روند آزادی یک هزار زندانی نیروهای دولتی از نزد طالبان را به بررسی گرفته است.

رییس شورای مصالحه هم می‌گوید تلاش‌ها برای نهایی‌سازی روند تبادله‌ی زندانیان ادامه دارد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی میگوید: “در شرایط فعلی، نخستین دور مذاکرات در دوحه برگزار خواهد شد. انتظار این است که مذاکرات یک هفته پس از تکمیلی آزادی پنج هزار زندانی آغاز شود. کشور میزبان تسهیلات را فراهم می کنند اما روی تسهیلات مذاکرات باید دو طرف توافق کنند.”

رییس شورای عالی مصالحه می‌گوید، در نخستین دور مذاکرات میان‌افغان‌ها، آتش بس به عنوان آجندای اصلی مطرح خواهد شد و در کنار آن، موضوعات مهم اولویت‌بندی خواهند شد.

به گفته‌ی آقای عبدالله، روی موضوعات که اختلاف نظر جدی وجود دارد، راهبردها و راهکارهای هم در مذاکرات ریخته خواهد شد.

آقای عبدالله گفته است: “باید از تعهد طالبان مطمین شویم نه تنها در امر کاهش در خشونت ها و آتش‌بس فراگیر، بلکه برای ادامه تعامل. به عنوان بخشی از استراتژی اولین آجندا آتش بس خواهد بود؛ اینکه چگونه استراتژی ای و اولویت بندی صورت بگیرد، مهم است.”

از سویی هم دفتر سیاسی طالبان، حکومت افغانستان را به بهانه‌تراشی در روند آزادی زندانیان از بهر تاخیر در آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها متهم می‌کند، هرچند این دفتر تایید می‌کند شمار کم زندانیان طالبان مانده که آزاد شوند تا سقف زندانی‌های آزاد شده به پنج هزار برسد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است: “آنها می‌گویند چهار هزار زندانی را آزاد کردیم اما ما می‌گوییم بیش از سه هزار. اما اگر این‌ها همین هزاران زندانی را وقت تر هم آزاد می‌کردند تاکنون مذاکرات آغاز شده بود و می‌شد که زندانیان دیگر پس تر هم آزاد شوند. اما آن ها موانع در روند ایجاد می‌کنند.”

 شورای امنیت ملی می‌گوید که گروه طالبان تاکنون حدود نیمی از یک‌هزار اسیر نیروهای امنیتی را که به آن موافقت کرده بود، رها کرده است.

این شورا تاکید می‌ورزد که تاکنون دولت چهار ۴۰۱۹ زندانی طالبان را آزاد کرده اما ۵۹۲ زندانی‌ای که به جرم‌های جدی هم‌چون قاچاق مواد مخدر، آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، سنگسار زنان، ترور و سایر موارد جرمی که حق‌العبد به شمار می‌رود، محکوم‌اند، آزاد نخواهند شد.

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اتمر: عدم پیشنهاد زودتر «گزینه شرافتمندانه» به طالبان برای صلح اشتباه بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور می گوید که بزرگترین اشتباه افغانستان در ۱۹ سال پسین این بوده که در مورد آشتی زودتر اقدام نکرده و به طالبان یک «گزینه شرافتمندانه» پیشنهاد نکرده است.

آقای اتمر در گفتگویی با مرکز مطالعات هویر امریکا، گفته است که آتش بس بشر دوستانه، پلان های مشترک آینده، قانون اساسی، از مواردی خواهند بود که در دور نخست گفتگو با طالبان درباره آنها بحث خواهد شد.

وی تاکید کرد که نظام جمهوریت و حفاظت از حقوق بشر در هر گونه توافق با طالبان خط سرخ است. وی گفته که باید توافق صلح احتمالی با طالبان از سوی جامعه جهانی تضمین شود.

آقای اتمر گفته است: “نظام جمهوریت، حفاظت از حقوق بشر و نهادهای تاسیس شده در هرگونه توافق با طالبان خطوط سرخ اند و جهانیان باید عملی شدن توافق را تایید و ضمانت کند، معلوم نیست که چگونه، ولی ما باید شورای امنیت ملل متحد و دوستان بین‌المللی خود را در این مساله دخیل کنیم، این چیزی است که در مورد صلح ما آن‌ را در نظر داریم. “

در حالی که امریکا در حال بیرون کردن نیروهایش از افغانستان است؛ اما حکومت افغانستان میخواهد که این کاهش بر بنیاد شرایط  انجام شود.

سرپرست وزارت خارجه افزوده است: “بسیار مهم است که نیروهای بین‌المللی با در نظرداشت شرایط خارج شوند، باید اطمینان حاصل شود که همه جنگجویان خارجی از افغانستان خارج می‌شوند، هدف من این است که دور کردن جنگجویان خارجی باید یک پیش‌شرط برای خارج شدن سربازان خارجی باشد، چون ما صرف با طالبان صلح نمی‌کنیم، گروهای دهشت افگن بین‌المللی و پاکستانی باید از افغانستان خارج شوند و این امر باید در گفتگوها منعکس شود.”

در همین حال ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان و فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان درباره نهایی ساختن مساله رهایی زندانیان و شروع مذاکرات میان افغانها گفتگو کرده اند.

حفیظ الله نقی عضو رهبری حزب اسلامی میگوید: ” تاهنوز صلح به مسیر نادرست در حرکت است راه حکومت خطا است ونتیجه مثبت در قبال نخواهد داشت “.

این در حالی است که قرار است فردا لویه جرگه مشورتی صلح از بهر رها کردن ۴۰۰ زندانی طالبان در کابل آغاز شود، اما گروه طالبان این جرگه را غیرقانونی و مانع ایجاد کردن در برابر صلح دانسته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending