Connect with us

تجارت

غنی: سکتور خصوصی «گاو شیری» نیست

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 18, 2019)

رییس‌جمهور غنی، در پیوند به مداخله شماری از افراد در بازار آزاد و سکتور خصوصی هشدار می‌دهد.

آقای غنی، در مراسم گرامی‌داشت از هفته صنعت در ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که سکتور خصوصی «گاو شیری» کسی نیست و هر کسی که در آن مداخله بی مورد کند دست اش را از بازار قطع خواهد کرد.

آقای غنی اظهار می‌دارد: “واقعیت را بگویید، یک قسمت زیاد دولت طرف سکتور خصوصی به عنوان گاو شیری نگاه میکند، سکتور خصوصی افغانستان گاو شیری کسی نیست دست کس قطع می‌شود که با سکتور خصوصی عرض بگیرد.”

با این حال، آقای غنی می‌افزاید که مدیریت بازار صنعت کشور اکنون به دست خود افغان‌ها است و از انحصار خارجی‌ها بیرون شده است.

آقای غنی می‌گوید: “امروز صنعت و صنعت‌کار از واقعیت‌های افغانستان کنونی است، ما صنعت خیالی نداریم، صنعت‌کار واقعی داریم، مدیریت صنعت امروز افغانی شده است.”

از سویی هم، اجمل احمدی، وزیر تجارت می‌گوید که این وزارت تصمیم دارد تا در سال روان پارک‌های صنعتی کشور را انکشاف دهد.

آقای احمدی بیان میدارد: “کار می‌کنم سر پنج پارک صنعتی دیگر در سال ۱۳۹۸ و کوشش میشود که قابلیت پارک های صنعتی بالا برده شود.”

با این همه، رییس جمهورغنی، در این مراسم تاکید ورزید که ۶۰ درصد فولاد ساخته افغانستان به بازار جهانی راه یافته است و این فولاد از کیفیت خوبی در بازارهای دنیا برخوردار است.

اخبار ویژه

پاکستان هنوز در فهرست خاکستری گروه اقدام ویژه مالی قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 24, 2020)

گروه ویژه اقدام مالی روز جمعه اعلام کرد که این گروه اسم پاکستان را تا ماه فبروری سال آینده در فهرست خاکستری این سازمان حفظ خواهد کرد.

مارکوس پلیر، رییس گروه ویژه اقدام مالی در کنفرانس مطبوعاتی ویدیویی گفته است که پیش از آنکه پاکستان از فهرست خاکستری حذف شود، هنوز مواردی وجود دارد که باید آنها را رعایت کند.

آقای پلیر گفته است که :” پاکستان باید شش مورد باقیمانده را عملی کند، سپس گروه ویژه اقدام مالی تیم خود را برای بررسی پیشرفت در زمینه می فرستد. پس از اتمام این روند، گروه ویژه اقدام مالی پاکستان را از فهرست حوزه های قضایی با افزایش خطر تامین مالی هراس افگنی، که فهرست خاکستری نامیده می شود ، خارج می کند.”

پلیر افزوده است اگرچه پاکستان از نظر انجام اصلاحات پیشرفت های داشته است و اقداماتی مانند اعمال مجازات علیه کسانی که هراس افگنی را تامین مالی می کنند ، انجام شده است، اما هنوز اقدامات بیشتری باید انجام شود.

این درحالی است که مجمع عمومی گروه ویژه اقدام مالی کشورهای ایسلند و مغولستان را از فهرست خاکستری خارج کرده است و کوریایی شمالی و ایران در فهرست سیاه این گروه باقی خواهند ماند.

در همین حال، حماد ازهر ، وزیر صنایع فدرال پاکستان در صفحه تویتر خود نگاشته است: ” گروه ویژه اقدام مالی تایید می کند که قرار دادن پاکستان در فهرست سیاه اکنون گزینه روی میز نیست.”

بر بنیاد اعلامیه‌ی گروه ویژه اقدام مالی تعهد سیاسی پاکستان منجر به پیشرفت در زمینه های مختلفی از جمله اقدام برای شناسایی و تحریم خدمات انتقال پول یا ارزش غیرقانونی، اجرای ارز و کنترل های مرزی ، بهبود همکاری بین المللی در موارد تامین مالی هراس افگنی و اعمال مجازات در صورت لزوم، شده است.

در این اعلامیه ذکر شده است که پاکستان باید به کار خود در زمینه اجرای برنامه اقدام برای رفع نواقص استراتژیک خود ادامه دهد.

این گروه همچنان گفته است که پاکستان باید روی آن کار کند، نشان دادن اجرای موثر تحریم های مالی هدفمند علیه همه۱۲۶۷ و ۱۳۷۷ تروریست و کسانی که از طرف آنها مشخص شده است، اقدام می کند.

گروه ویژه اقدام مالی گفته است که تا به امروز، پاکستان در همه موارد برنامه اقدام پیشرفت داشته است و اکنون به طور عمده ۲۱ مورد از ۲۷ ماده اقدام را بررسی کرده است.

این گروه در اعلامیه خود گفته است که :” از آنجایی که تمام مهلت های برنامه اقدام به پایان رسیده است، این گروه به شدت از پاکستان می خواهد تا برنامه عملیاتی خود را به سرعت تا ماه فبروری ۲۰۲۱ تکمیل کند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری برای افغان‌ها در پارلمان پاکستان برگزار می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 21, 2020)

مجلس نمایندگان پاکستان هفته آینده میزبان کنفرانس اقتصادی و تجارت پاکستان-افغانستان برای بهبود روابط دو جانبه و یافتن راه هایی برای حل چالش های تجاری و ترانزیتی خواهد بود.

این کنفرانس دو روزه در اسلام آباد برگزار میشود که یک هیات ۱۷ نفری پارلمانی به رهبری رییس مجلس نمایندگان افغانستان  و نمایندگان بازرگانان و سرمایه گذاران افغانستان شرکت خواهد کرد.

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که هیات پاکستانی به شمول رهبران سیاسی، دانشگاهیان، سرمایه گذاران و بازرگانان شرکت خواهد کرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان در مراسم افتتاحیه این کنفرانس در تاریخ ۲۶ اکتبر سخنرانی خواهد کرد و یک پیام ویدیویی از اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز در جریان این نشست پخش خواهد شد.

این کنفرانس به عنوان نشانه تغییر مثبت و راهی برای غلبه بر موضوعاتی که بازرگانان و سرمایه گذاران در هر دو کشور با آن روبرو هستند در نظر گرفته می شود و همچنین راه‌های جدیدی از همکاری و هماهنگی سیاسی و پارلمانی بین دو کشور را خواهد گشود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

برنامه ریزی کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان و ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 11, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور شام شنبه با رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران طی کنفرانس ویدیویی گفتگو کرد.

وزارت خارجه در اعلامیه ای گفته است که در آغاز آقای اتمر از کمک و همکاری دولت و مردم ایران با افغانستان در عرصه های مختلف طی نزده سال گذشته ابراز قدردانی کرد.

بر اساس اعلامیه: “سپس دو جانب پیرامون یک سلسله موضوعات مهم از جمله، آماده‌گی‌ها برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در ماه آینده، طرح و تطبیق برنامه‌های مشترک اقتصادی، برنامه تولید برق در چوکات پروژه‌های مشترک، کاهش تعرفه‌ها روی برق وارداتی، تعرفه‌های گمرکی و ایجاد تعرفه‌های ترجیحی روی صادرات محصولات زراعتی افغانستان به ایران و ایجاد طرح‌هایی به‌هدف کاهش بی‌موازنه‌گی بیلانس تجارت میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.”

هر دو جانب ضمن تاکید بر اهمیت تطبیق پروژه‌های مشترک اقتصادی، گسترش روابط میان هر دو کشور در زمینه‌های مختلف را مهم دانستند.

وزیر نیروی ایران از حمایت و همکاری دوامدار کشورش با افغانستان به‌ویژه در بخش تولید و‌ انتقال انرژی به آقای اتمر اطمینان داد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending