Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: زمان آن است تا طالبان اراده‌‌ به صلح نشان دهد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 22, 2021)

رییس جمهور غنی در گفتگو با بی بی سی میگوید که تصمیم ناتو در پیوند به نهایی نشدن خروج سربازان امریکایی از افغانستان فرصت خوب است تا همه طرف بدانند که استفاده از زور راه حل نیست.

این در حالی است که چهار روز قبل ناتو گفت که خروج سربازان خارجی از افغانستان مبتنی بر شرایط است.

غنی در این باره میگوید:””حالا زمان ان است که طالبان و حامیان آنها اراده مشابه را همانگونه که به جنگ نشان داده اند به صلح نیز نشان دهند.”

رییس جمهور غنی در مورد پرسشی که ایا ممکن است طالبان از راه نظامی قدرت را به دست بگیرند گفت که طالبان چنین تلاش را کرده اند اما موفق نشده اند، هرچند خبرنگار دلیل عدم موفق شدن طالبان را پشتیبانی نیرو های خارجی می گوید اما رییس جمهور ان را به اراده دولت ربط داده و می‌گوید افغانستان ویتنام نیست که سقوط کند.

غنی در این باره گفت:” من یک معیار دارم، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، جمهویت نظامی است که به واسطه اراده مردم انتفال می یابد، منبع مشروعیت دولت آینده افغانستان باید به گونه کامل واضح باشد. “

غنی در مورد شماری نیروهای خارجی در افغانستان میگوید که این موضوع به میزان شدت جنگ بستگی دارد.

از سوی دیگر، شماری از مقام‌های نظامی امریکا بر نیازمندی حضور شماری از نیرو های امریکایی در افغانستان تاکید کرده اند.

مک کاول، نماینده تگزاس در کنگره امریکا، در این باره میگوید:”من با بایدن و مشاور امنیت ملی صحبت کردم که باید یک مقدار نیرو در افغانستان باقی بماند که هم از کشور محافظت کنند و هم نگذارند که طالبان آن کشور را تصاحب کنند و این نه تنها برای منافع ملی آنها بلکه برای منافع ملی مان نیز مهم است.”

این اظهارات در صورت میگیرد که مذاکرات صلح میان افغان‌ها متوقف شده است و جنگ در افغانستان شدت یافته است؛ اما رییس جمهور غنی شرایط جاری را امید وارکننده می خواند نه مایوس کننده.

او در میگوید کها افغان‌ها از طریق یک راه حل سیاسی به صلح عادلانه و پایدار میرسند.

رییس جمهور غنی، که در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی میکرد، گفت:” ما در یک زمان تاریخی نادر قرار داریم و میتوانیم به صلح عادلانه و پایدار توسط یک راه حل سیاسی برسیم… برای بیرون رفت از جنگ‌های نامحدود به یک چهار راه آسیا و همکاری‌های بین المللی باید گزینه‌های دشواری انجام شود.”

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

رویداد های اخیر

پاکستان پروازهای بین المللی اش را به افغانستان افزایش میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

خطوط هوایی بین المللی پاکستان امروز( پنجشنبه،۷ حوت) اعلام کرده است که پروازهای بین المللی را به افغانستان، آذربایجان و ازبیکستان افزایش میدهد.

خطوط هوایی بین المللی پاکستان در یک تویت گفته است که پروازهای خود را به افغانستان در یک هفته از چهار به پنج پرواز افزایش خواهد داد.

این اداره گفته است که ما میخواهیم با “افزایش پروازها از چهار به پنج شبکه خود را در افغانستان گسترش دهیم.”

این نهاد همچنان گفته است که پروازهای مستقیم به باکو پایتخت آذربایجان را نیز افزایش میدهد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: پاکستان از تلاش‌ها برای تصرف دوباره کابل بدست طالبان حمایت نمی‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌‎های آن کشور گزارش کرده است که این کشور از “تلاش‌ها برای تصرف دوباره کابل به دست طالبان حمایت نمی کند.”

جنرال بابر افتخار، سخنگوی ارتش پاکستان،  روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حتوت)به رسانه‌ها گفت که این کشور در پیشرفت روند صلح افغانستان تلاش کرده است و “حتی رهبران افغان نیز شاهد این تلاش‌ها استند.”

رسانه‌های پاکستانی به نقل از افتخار گزارش کرده است که تصمیم در باره آینده افغانستان و روند صلح مربوط به افغان‌ها و حکومت افغان است.

افتخار افزوده است که ” هدف ما تنها صلح دوامدار در افغانستان است.”

در باره اینکه آیا طالبان دوباره قدرت را بدست خواهد گرفت، گفت که ” افغانستان کشوری دهه ۹۰ نیست، و زیرساخت‌های دولت به آسانی از بین نخواهند رفت. این امکان ندارد تا طالبان کابل را تصرف کند و پاکستان آنها را حمایت نمی کند. این اتفاق نمی افتد.”

این در حالی است که چند روز قبل ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان به پاکستان سفر کرد و با مقام‌های آن کشور در مورد روند صلح افغان گفتگو کرده است.

بر اساس گزارش‌ها در این دیدار در مورد راه اندازی یک نشست برای آغاز گفتگوهای صلح میان افغان‌ها در مسکو گفتگو شده است.

کابلوف گفته است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، نیز  در این نشست حضور خواهد داشت.

قابل یاد آوری است که قبل از این نیز روسیه در باره گفتگوهای میان افغان‌ها در مسکو نشست برگزار کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

سومین نشست گروه ویژه اتحادیه اروپا و افغانستان در مورد حقوق بشر، حکومت داری خوب، و مهاجرت روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حوت) به گونه آنلاین برگزار شد.

در این نشست همه شرکت کننده‌گان از سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و همچنان ترورهای هدفمند کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی ومقام‌های تطبیق کننده قوانین را محکوم کردند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه میگوید که در این نشست در مورد حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در جریان و بعد از روند صلح افغانستان نیر بحث شده است.

اعلامیه افزوده است که طرف‌ها از ” سطح بلند خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و همچنان افزایش در ترورهای هدفمندانه کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی و مقام‌های تطبیق کننده‌ قوانین را محکوم کردند.”

این اتحادیه همچنان از حکومت افغانستان خواست تا امنیت این افراد را تامین و در مورد این ترورها بررسی جدی نمایند تا عاملان آن به میز محکمه کشانیده شوند.

این اتحادیه همچنان بر حفاظت جان غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها تاکیده کرده است.

اتحادیه اروپا افزوده است:” حفاظت غیرنظامیان، کارمندان صحی و تعلیمی و همچنان کارمندان بخش‌ کمک‌ها انسانی به صلح صبر کرده نمی تواند.”

در همین حال، حکومت افغان و اتحادیه اروپا در مورد اهمیت همه شمول بودن گفتکوهای صلح به توافق رسیدند که در آن باید جوانان، زنان، قربانیان جنگ، بیجا شده‌گان حضور داشته باشند.

در این نشست همچنان بر حفظ دست آورد‌های ۲۰ سال گذشته به ویژه در بخش حقوق بشر و دیموکراسی تاکید شد.

اعلامیه اتحایه اروپا افزوده است که ” در بخش حقوق زنان و کودکان و مبارزه با خشونت‌های در این باره نیز تاکید شده است.”

اتحادیه اروپا افزوده است که هر دو طرف بر اهمیت روند انتخابات آزاد، عادلانه ، معتبر، شفاف و فراگیر تاکید کردند تا زمینه برای انتقال مشروع قدرت مساعد شود.

در اعلامیه آمده است که در این نشست در مورد چگونگی مبارزه با پول شویی و تمویل هراس افگنی نیز بحث شده است.

اتحادیه اروپا افزوده است که در این نشست در مورد تلاش‌های حکومت افغان در بخش مبارزه با فساد اداری نیز گفتگو شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است