Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: در ماه گذشته بیشتر از ۱۰۰۰۰ هراس افگن از پاکستان وارد افغانستان شده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی روز گذشته (جمعه، ۲۵ سرطان) در نشست آسیایی‌میانه وجنوبی، اتصال منطقه‌یی، چالش‌ها و فرصت‌ها گفته در یک ماه گذشته  بیشتر از ۱۰۰۰۰ هراس افگن از پاکستان وجاهای دیگر وارد افغانستان شده اند.

رییس جمهور گفته که ناظران بین المللی اجماع نظر دارند که طالبان هیچ اقدام برای قطع کردن روابط شان با گروه‌های هراس افگن کرده اند.

او در این باره گفت:” برخلاف تضمین‌های نخست وزیر پاکستان و جنرال‌های وی  که تصرف افغانستان توسط طالبان به واسطه زور به نفع پاکستان نیست. استفاده از نفوذ تا طالبان را وادار به گفتگوهای جدی صلح کند. شبکه‌ها و سازمان به گونه آزاد تخریب سرمایه‌ها و تاسیسات مردم و دولت افغانستان را (در پاکستان) تجلیل میکند.”

عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنش به این اظهارات رییس جمهور غنی گفته که وی از این اظهارات که پاکستان نقش منفی در جنگ افغانستان دارد ناامید شده است.

او در این باره گفت:” رییس جمهور غنی، کشوری که از هرج و مرج در افغانستان بیشتر متاثر شده است پاکستان است. پاکستان در ۱۵ سال گذشته ۷۰۰۰۰ تلفات را متحمل شده است. آیا پاکستان دیگر هم جنگ را میخواهد.”

عمران خان افزود:” من به شما اطمینان میدهم که هیچ کشوری دیگر نسبت به پاکستان تلاش نکرده تا طالبان را به میز مذاکراه بکشاند.”

عمران میگوید که “پاکستان بدون اقدام نظامی هر اقدام دیگری انجام داده تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند تا در آنجا راه حل سیاسی پیدا شود. ملامت کردن پاکستان در باره اینکه چیزی در افغانستان میگذرد ناعادلانه است.”

در همین حال، سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در این نشست گفته که خروج عجولانه نیروهای امریکایی از افغانستان باعث بی ثباتی در منطقه شده است.

وی افزوده که این خروج عجولانه تهدیدهای ناشی از هراس افگنی را نیز افزایش داده است.

او در این باره گفته” متسفانه، ما در چند روز گذشته شاهد تخریب اوضاع در افغانستان بوده ایم.”

وی افزود:” بحران افغانستان سبب افزایش بی سابقه تهدیدهای هراس افگنی و قاچاق مواد مخدر شده است.”

سرگی لاورف اظهار داشت که “خطر واقعی گسترش بی ثباتی به کشورهای همسایه وجود دارد.”

وزیر خارجه روسیه همچنان گفته کشورهای آسیایی میانه آماده نیست تا میزبان پایگاه‌های نیروهای امریکایی در منطقه شود.

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در یک گفتگو با خبرگزاری تاس روسیه گفته وی برای تامین آتش بس موقت در روز عید قربان فشار خواهد آورد.

خلیلزاد افزوده که برای تامین آتش بس دایمی و سرتاسری باید منتظر ماند تا هر دو طرف به یک موافقه سیاسی برسند، اما برای کاهش خشونت‌ها فشار خواهد آورد.

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تمرینات برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در نزدیکی سرحد افغانستان اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اعلام کرده است که عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در نزدیکی سرحد افغانستان اجرا می‌شود.

سرمنشی این پیمان می‌گوید که در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر جدی‌تر عمل می‌کنند.

استانیسلا زاس، سرمنشی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی، در این باره گفت:” مبارزه با گردش غیرقانونی مواد مخدر از وظایف مهم سازمان پیمان امنیت دسته جمعی است. در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر پس از رویدادهای اخیر در افغانستان، جدی‌تر عمل می‌کنیم. این برنامه‌ها با در نظر داشت وضعیت منطقه مسوولیت این سازمان است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس سران (CSTO) در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، عملی شود.”

مقام های امارت اسلامی می‌گویند که گام‌های موثری برای جلوگیری از تجارت مواد مخدر در افغانستان برداشته شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” یکی تجارت مواد مخدر است که مطلق بند است ما در این راستا هم گام موثر را برداشته ایم و هم پلان خوب داریم که هر نوع تجارت مواد مخدر از افغانستان باید مسدود شود و چقدر که در توان حکومت است انشاالله در این راستا مسولیت خود را ادا می‌کند.”

نبود راه‌های بدیل برای دهقانان و افزایش احتمالی کشت کوکنار در افغانستان، از مواردی است که به گفته‌ای آگاهان کشورهای منطقه را بیشتر نگران قاچاق مواد مخدر از افغانستان به بیرون ساخته اند.

اجرای عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۲۲ در نزدیکی سرحدات افغانستان دومین تصمیم است که از سوی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اتخاذ می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مشاور امنیت ملی پاکستان در رأس یک هیأت فردا به کابل می‌آید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

موئید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، در رأس یک هیأت بلندپایه قرار است برای یک سفر دو روزه فردا (سه‌شنبه ۲۸جدی) به کابل بیاید.

روزنامۀ اکسپرس تربیون پاکستان، گزارش داده که هدف از سفر این هیأت، ارزیابی وضعیت بشری و بررسی نیاز شهروندان افغانستان است، هم‌چنان در این سفر دربارۀ هم‌کاری پاکستان در زمینۀ فراهم‌ساختن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان گفتگو خواهد شد.

در گزارش آمده است که مشاور امنیت ملی پاکستان با مقام‌های ارشد امارت اسلامی دیدار و پیام عمران خان، نخست‌وزیر این کشور در پشتی‌بانی از افغانستان را ابلاغ خواهد کرد.

در گزارش افزوده شده است که حصارکشی در امتداد خط دیورند و نیز عدم استفادۀ خاک افغانستان توسط تحریک طالبان پاکستان، از دیگر موضوعاتی است که ممکن در جریان این سفر مورد بحث قرار گیرد.

این دومین سفر رسمی مقام‌های پاکستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی به کابل است. پیش از این، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در ماه میزان به کابل آمده بود. در عین حال، مقام‌های امارت اسلامی نیز به پاکستان سفرهایی داشته‌اند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که باوجود دیدار مقام‌های پاکستانی با مقام‌های امارت اسلامی و کمک‌های بشردوستانۀ این کشور به افغانستان، امارت اسلامی تاکنون از سوی حکومت پاکستان به‌رسمیت شناخته نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending