Connect with us

خبرهای تازه

غنی: حکومت صدای مظلومان را میشنود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 19, 2016)

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور می گوید، حکومت افغانستان صدای مظلومان را شنیده و شکستن قانون را نخواهد پذیرفت.

این مقام نخست کشور در مراسم حمایت از حامیان حقوق بشر تاکید می ورزد که برای اصلاح نظام نخست باید قانون بر سران قدرت سپس به مردم عام تطبیق شود. 

رییس جمهور، محمد اشرف غنی میگوید، “عدالت انشاالله سرانجام تحقق یافتنی است و شکستن حریم شریعت الهی بی پاسخ نخواهند ماند این پیام دین ماست که همواره فرمان به عدالت داده است و از ارتکاب جرم و جنایت بر حذر داشته است و نیز به مظلومان و ستم دیده گان نوید داده است که ناامید نشوند و یقین داشته باشند که آه و ناله آنان ضایع نخواهند شد.”

آقای غنی اصلاحات نهادهای قضایی، رشد جامعه مدنی و رسانه ها را دستاورد بزرگ دانسته می گوید ما نمی خواهیم به عقب برگردیم.

رییس جمهور، محمد اشرف غنی می افزاید،  “دولت افغانستان دولت مسوول و پاسخگو است و با توجه به تجارب تلخ که از گذشته دارد نمی خواهد به هیچ صورت عقب گردی در این صحنه رخ بدهد. ما دیگر نیازی به برگزاری روزهای یادبود از قربانی های حقوق بشر نداشته باشیم.”

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر از نقض قانون از سوی برخی از مقامات دولتی انتقاد دارد.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقبل حقوق بشر میگوید، “متاسفانه مسوولین دولتی چی در سطح بالا و چه در سطح پایین در ولسوالی ها و قصبات از موقعیت های شان سوء استفاده می کنند و باعث قانون شکنی میشوند که باعث نگرانی جدی و تقویت فرهنگ معافیت میشود.”

دادفر رنگین اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی نیز تاکید می ورزد که نباید ستم گران فراموش شوند.

دادفر رنگین اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی میگوید، “ما باید از یک طرف به سوی عفو و همزیستی و اجتناب از هر نوع انتقام گیری باید برویم و اما نباید ستم و بیداد را فراموش بکنیم و نباید ستم و بیداد را روز مره و قابل زندگی در دانشگاه ها و جاهای مثل کمیسیون حقوق بشر و نهادهای دولتی بسازیم.”

نماینده سرمنشی ملل متحد در افغانستان نیز خشونت های اخیر را به انتقاد می گرد.

خانم پرنیل دیلر کاردیل، فرستاده سرمنشی ملل متحد در افغانستان میگوید، “ما در این سال گواه خشونت های گوناگون بودیم که یونما به گونه جدی آن را زیر نظر داشت. از خشونت بر علیه خبر نگاران و فعالان مدنی گرفته تا خشونت در برابر زنان و کودکان که امیدوارم در آینده وضعیت بهتر شود.”

نماینده اتحادیه اروپا قوی تر شدن صدای حامیان حقوق بشری را سودمند میداند.

فرانس میچایل ملیبن، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان میگوید، “در کنار کارهای صورت گرفته ما گواه خشونت های نیز بودیم که گاهی نهادهای عدلی قضایی مشکلاتی داشته و نتوانسته قضایا را خوب و جدی دنبال کنند ما باید به حکومت فشار بیاوریم تا مسوولیت های شان را هر چه بهتر درک کنند و صداهای حامیان حقوق بشر قوی تر گردد.”

این اظهارات همزمان است به اتهامات احمد خان ایشچی بر معاون اول ریاست جمهوری که ادعا دارد معاون اول و محافظان اش بر وی تجاوز کرده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند. 

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending