Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: تا ختم خونریزی زندانی دیگر طالبان رها نخواهد شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور میگوید که حکومت و مردم افغانستان، هیچ زندانی دیگر طالب را رها نخواهند کرد.

رییس جمهوری در سفری به ولایت قندهار تاکید می کند که طالبان باید آتش بس کنند و دور بعدی گفتگوی های صلح را در ولایت قندهار ادامه بدهند.

آقای غنی هشدار میدهد که اگر فرصت کنونی صلح از دست برود، دیگر هرگز به دست نخواهد آمد.

به گفته‌ی رییس جمهوری، اگر طالبان صلح میخواهند باید دست از خشونت بردارند.

آقای غنی میگوید: ” اگر امروز بگویم (امر کنم) که دو هزار دیگر را رها کنید شما رهای خواهید کرد ؟ قطعا نه!”

رییس جمهور غنی به شدت از ادامه نبرد های طالبان انتقاد می کند و می گوید که حکومت هزاران زندانی طالب را از بند رها کرد، اما این گروه خشونت ها را افزایش دادند.

رییس جمهوری تاکید می کند که پیش از رسیدن به نتیجه ای هیچ زندانی دیگر طالب رها نخواهند شد.

وی تاکید کرده است: “تا هنوز خون ریزی متوقف نشده است. اول خون ریزی را متوقف کنند و بیایند که با هم صحبت کنیم. از متوقف کردن خون ریزی چرا میترسند؟ سوال من واضح است. اگر میخواهید وارد سیاست شوید، ما آماده ایم.”

رییس جمهور غنی همچنان می گوید که طالبان ۱۶ فیصد سرمایه و زیربنای افغانستان را از بین برده اند که این کار فتنه گری محسوب می شود.

در همین حال معاون نخست رییس جمهور نیز می گوید که طالبان رابطه شان را القاعده و دیگر گروه های هراس افگن را حفظ کرده و ادبیات این گروه کشتار مردم است.

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهور میگوید: “وعده ای را که طالبان کرده بود که ما ۱۹ تا ۲۰  گروه تروریستی را از افغانستان میکشیم. یکی از آن هم عملی نشده است. شما می‌فهمید که رهبر سوم القاعده در غزنی پیدا شد. آنان به تعهدات خود عمل نکرده اند.”

رویداد های اخیر

زلزله شدید در ولایت بادغیس جان ۲۶ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت بادغیس می‌گویند که آمار تلفات ناشی از زلزله روز دوشنبه (۲۷جدی) در این ولایت در حال افزایش است.

مرکز این زلزله ولسوالی قادس گفته شده است که در نتیجه ۷۰۰ خانه مسکونی تخریب شدند و ۲۶ تن هم جان باختند.

دراین زلزله به قریه‌های بادروک، خاک پلک، و بند سفید ، سلطان‌ها، قالی چرخ، درزره غوندی و گلچین ولسولی قادس بیشترین تلفات و خسارات وارد شده است.

مولوی بازمحمد سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در ولایت بادغیس می‌گوید که درمیان جان باخته‌گان، ۵ زن و ۴ طفل نیز شامل می‌باشند.

به گفته مقام‌ها تیم‌های کمک رسان صبح امروز به محل رویداد رسیده اند، و به گفته آنان میزان خسارات در قادس زیاد است و نیاز بیشتر به کمک‌های فوری وجود دارد.

گفته می‌شود این زلزله حتی ولایت‌های هرات و غور را هم تکان داده است که منار جام در غور نیز آسیب دیده است.

بر اساس اعلام مرکز زلزله نگاری مدیترانه‌ای اروپا، این زلزله در عمق ۳۰ کیلومتری بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای پاکستانی ۲۱ راکت به ولایت کنر شلیک کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

حمدالله همدرد، سخنگوی لوای اول سرحدی امارت اسلامی در زون شرق به آریانانیوز گفته است که دو روز قبل (یکشنبه۲۶جدی) درگیری بین نیروهای مرزی پاکستان و امارت اسلامی در نزدیکی خط دیورند در ولسوالی سرکانو ولایت کنر رخ داد که به کسی آسیب نرسیده است.

به گفته همدرد این درگیری تا ساعت ۹ شب ادامه داشت و نیروهای امارت اسلامی در پاسخ به آنسوی خط راکت شلیک کرده اند، اما از تلفات آن اطلاعات در دست نیست.

همدرد افزود:”شب گذشته (یکشنبه شب) در ولسوالی سرکانو ولایت کنر میان نیروهای پاکستانی و امارت اسلامی درگیری رخ داد که در پاسخ، نیروهای امارت اسلامی به سوی پاکستان راکت شلیک کردند و احتمالاً در آنجا تلفاتی وارد شده باشد، اما به نیروهای ما و مردم آسیبی نرسیده است.”

راکت پراگنی‌های پاکستان به کنر پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرأ نیروهای امارت اسلامی مانع حصارکشی نیروهای پاکستانی را در امتداد خط دیورند در ولسوالی لعلپور ولایت ننگرهار شدند.

پیش از این، مقام‌های امارت اسلامی در شرق گفته بودند که ۳۲ پوسته جدید امنیتی را در امتداد خط دیورند در چهار ولسوالی ولایت کنر ایجاد می‌کنند تا به حملات پاکستان پاسخ دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending