Connect with us

رویداد های اخیر

غنی به طالبان: تا من زنده استم روی حکومت موقت را نخواهید دید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۳۹۹)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۲ حوت) در گفت‌وگوی تیلفونی  با شماری از نیروهای امنیتی می گوید، که طالبان حکومت موقت را نخواهند دید.

رییس جمهور افزود که در برابر تهدید‌های طالبان آماده‌گی دارد.

غنی در این باره گفت:” تا من زنده استم این‌ها روی حکومت موقت را نخواهد دیدند، من از آن بیدهای نیستم که به این بادها خم شود.”

در همین حال، حمد الله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور، در یک نشست خبری در واکنش به اظهارات نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفت که طرح حکومت موقت به درد بخور افغانستان نیست و نباید چنین اظهارات صورت گیرد.

این در حالی است که قبل از این ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که حکومت موقت باید در افغانستان تشکیل شود.

مشاور شورای امنیت ملی تاکید می کند که رهبری طالبان علاقه به صلح ندارند و نمی خواهند که زندگی مرفه خود را در دوحه از دست بدهند.

محب در این باره افزود:” رهبری طالبان نمیخواهند که در افغانستان صلح شود، رهبری طالبان که در دوحه استند بسیاری زندگی آرام و مرفه دارند و نمی خواهند آن را از دست بدهند.”

با این حال وزارت دفاع ملی می گوید که حمایت وزیران دفاع ناتو از نظامیان افغان نمایانگر این است که جهان، درک کرده که طالبان به صلح حاضر نیستند.

شاه محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع، در این باره گفت:” نشست وزیران دفاع ناتو را دیدید که جهان به این عقیده هستند که طالبان به صلح باور ندارند و تعهداتی را که کردند انجام ندادند، به هر صورت نیروهای افغان آماده صلح و جنگ استند.”

از سوی دیگر، رییس عمومی امنیت ملی کشور هم می گوید که ۲۰ گروه هراس افگن، زیر چتر طالبان در افغانستان فعالیت دارند که این مسئله جنگ افغانستان را پیچیده ساخته است.

این گفته های در حالی مطرح می شود که نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، به پاکستان رفته است تا با مقامات این کشور در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کند، قرار است روسیه نشستی را در مور افغانستان تا اخیر همین ماه در مسکو برگزار کند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان تثبیت شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه میگوید که امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) نشست کابینه در ارگ برگزار شد.

در این نشست ملا محمد حسن آخند، صدراعظم افغانستان، طرح تثبیت رتبه‌‌های علمی عالمان دین و ارزیابی اسناد تحصیلی آنان را تصویب کرد.

محمدحسن آخند تاکید کرده که اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان نیز مشخص شود.

از سوی دیگر، در این نشست هیاتی از سوی امارت برای حل مشکل آن شرکت‌ها گماشته شد که پول‌های‌شان در بانک‌های کشور مسدود است.

ادامه روند توزیع تذکره‎‌های الکترونیکی، آماده‌سازی طرح سرشماری نفوس ، موضوع معتادان، مدیریت سالم کمک‌های خارجی و پروژه تاپی از موضوعات مورد بحث این نشست بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی مقام‌های امارت اسلامی با وزیرخارجه چین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، بار دیگر از امریکا خواسته که تحریم‌ها بر امارت اسلامی را بردارد تا از بروز فاجعه انسانی در افغانستان  جلوگیری شود.

وانگ یی امروز در دیدار با امیر خان متفی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان  در باره گسترش روابط دیپلماتیک و تجارتی میان دو کشور و همچنان فراهم سازی زمینه آموزش برای محصلان افغان در چین گفتگو کرده است.

وزیر خارجه چین گفته که بیجینگ در آینده نزدیک در راستای منافع مشترک میان دو کشور کار خواهد کرد و هرگز در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

قرار است قطر برای دو روز میزبان نشست هیات‌‌های بلند پایه امارت اسلامی و چین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته که وانگ یی به تاریخ ۲۵ و ۲۶ اکتوبر به دوحه سفر می‌‌کند و در کنار مقام‌های قطری با هیات امارت نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، در این باره گفت: “قطر کشوری مهم در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس است. این کشور شریک مهم چین از نظر همکاری‌های انرژی، اقتصادی و تجارتی در آن منطقه است. همچنین نقش و تاثیر منحصر به فردی در برخی از نقاط بحرانی منطقه از جمله موضوع افغانستان در سال‌های اخیر… دارد. روابط چین و قطر پیشرفت سریع و عمیقی داشته است.”

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور، اطمینان داده که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه چین نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی که آقای متقی را همراهی میکند گفته که چین به ارزش یک میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کرده و همچنان تعهد کرده که به ارزش ۵ میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک میکند.

این درحالی است که روز گذشته  وزیر امور خارجه چین، با ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم امارت اسلامی و هیات همراه اش در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد.

به گفته‌ای ذبیح‌الله مجاهد، در این دیدار روی وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بحث شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عمران خان و جان کری در باره افغانستان دیدار و گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در دیدار با جان کری، نماینده ویژه رییس جمهور امریکا در مورد تغییرات اقلیمی، گفته که امریکا باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازد.

دفتر مطبوعاتی عمران خان در تویتر اش نوشته که عمران خان در حاشیه نشست “طرح سبز شرق میانه” با جان کری در شهر ریاض دیدار و گفتگو کرده است.

بر بنیاد اعلامیه در این دیدار عمران خان تاکید کرده که آزادسازی پول‌های افغانستان برای رفاه افغان‌ها مهم است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان امریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر افغانستان را منجمد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است