Connect with us

خبرهای تازه

غنی: برگزاری انتخابات ها در زمان “معین” آن امر حتمی است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۶, ۱۳۹۶)

رییس جمهور غنی امروز در افتتاح شانزدهمین دوره تقنینی شورای ملی خطاب به اعضای مجلس نمایندگان و مقامات عالی رتبه کشور اظهار داشت که برگزاری انتخابات های پارلمانی و ریاست جمهوری در زمان معین آن، امر حتمی و اجتناب ناپذیر است.

وی در این مورد افزود: “برگزاری انتخابات شفاف و عاری از هرگونه تخطی، یکی از مکانیزم های حاکمیت قانون، و تقویت کنندۀ مشروعیت نظام، و سبب باورمندی مردم به راهکارهای قانونی است.”

رییس جمهور همچنان تصریح کرد که حکومت وحدت ملی برای فراهم سازی منابع لازم جهت برگزاری انتخابات، تامین امنیت آن و جلوگیری از هرگونه دخالت به ویژه از جانب نیروهای امنیتی، ادارات ملکی و حلقات سیاسی، خود را مکلف میداند.

اما، احزاب و جریان های سیاسی بارها از دخالت ها در امور انتخابات و به ویژه دخالت حکومت در کار کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی و تردید کرده اند.

سال پیش رو سومین سال است که کار غیر قانونی پارلمان از سوی رییس جمهور افتتاح میشود.

رییس جمهور غنی در سخنرانی اش از شورای ملی بخاطر تدوین و تصویب حدود ۳۰۰ قانون و سندهای تقنینی طی سه سال گذشته قدر دانی و ابراز تشکری کرد.

آقای غنی در این سخنرانی اش روی استقلالیت دستگاه عدلی و قضایی نیز تاکید کرد.

وی بار دیگر از طالبان خواست که به پروسه صلح بپیوندند و اذعان داشت: “ما به آواز بلند می گوئیم، از راه که برای صلح انتخاب کرده ایم، عقب  نمی رویم و بالای طالبان صدا می کنیم که خیر اسلام و افغانستان در این است که با هم مذاکره کنیم، تا مشکلات و اختلافات بدون تباهی و ریختن خون، حل گردد.”

رییس جمهور حاکمیت ضوابط بر روابط را یکی از بنیادی ترین نیازها برای محو “واسطه گری” دانست و بر انجام اصلاحات در نهادها تاکید کرد.

به گفته رییس جمهور غنی افغانستان برای خودکفا شدن از نظر اقتصادی نیاز دارد تا عواید ملی اش را سالانه حداقل به ۸ میلیارد دالر برساند و برای انجام این کار از منابع پنهان و ظرفیت نهفته بهره گیری شود.

وی در این مورد افزود: ما بخاطر رسیدن به رفاه اقتصادی و محو فقر نیاز به سیاست مثبت منطقوی داریم و به این هدف نزدیک شده ایم تا افغانستان به مرکز منافع مشترک تبدیل شود.”

آقای غنی همچنان خاطرنشان کرد که سیاست افغانستان سیاست اتصال است نه جدایی و این کشور میخواهد با تمام همسایه گان خویش روابط خو ب و همکاری منظم اقتصادی داشته باشد.

مدیریت آب های کشور یکی از موارد دیگر سخنرانی رییس جمهور غنی در پارلمان بود.

او در این مورد گفت: “مدیریت آب ها هم به معنای جلوگیری از هدر رفتن آب و هم به معنای مدیریت استفاده از آن است، چه در شهرها و چه در زراعت، و هم به معنای تعهد افغانستان به قراردادهای است که در بارۀ آبهای برون مرزی خود دارد. به این جهت مهار آب های کوچک و متوسط علاوه بر بندهای بزرگ، لازم است تا وضعیت آب قابل پیش بینی و قابل مدیریت باشد.”

وی افزود که در هفتۀ اول نوروز برنامه های عملی حکومت در این خصوص تشریح خواهد شد.

رییس جمهور غنی همچنان اذعان کرد که برای افزایش عواید داخلی اصلاحات در گمرکات و سایر منابع عایداتی ارزش حیاتی دارد و حکومت برای اوردن اصلاحات در گمرکات و چشمه های عایداتی، پلان همه‌جانبه دارد.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending