Connect with us

رویداد های اخیر

غنی با نواختن زنگ مکتب وعده‌ اعمار ۱۸۰۰ مکتب را داد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 23, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با نواختن زنگ مکتب، سال تعلیمی تازه را گشایش داد.

آقای غنی در نخسین روز سال تعلیمی ۱۴۰۰ می‌گوید: در این سال یک میلیون دانش آموز جذب مکاتب و بیش از یازده هزار آموزگار نیز از طریق رقابت آزاد استخدام می‌شوند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری میگوید:  ” در سال چهارده صد،  ۱۱۱۷۳ بست برای معلمان از طریق یک پروسه شفاف به رقابت داده می‌شود، معاشات معلمان بست ۸ الی ۴ از اول حمل بالا میرود و اجرا و در وسط سال عملی میشود.”

رییس جمهوری به سواد در فضای امن اشاره کرده و جنگ کنونی را ناروا و مانع بر سر راه روند آموزش و پرورش کشور می خواند.

آقای غنی گفته است: ”  این جنگ ناروا است و این جنگ باید ختم شود، تا بتواند اولاد کشور در فضای امن درس بخوانند.”

وزارت معارف هم از آمادگی ها برای سال تازه و مواد جدید درسی سخن میزند.

رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف میگوید: ” این وقتی است که ما در نصاب تعلیمی معارف تمرکز کنیم و اولا برای شناخت فرهنگ فرزندان کشور را آماده سازیم، اقلا دانش آموزان افغان باید برای رقابت در سطح منطقه، آماده شوند.”

در همین حال رولا غنی بانوی نخست کشور میگوید: “وزارت معارف یک مکان تعلیم و تربیه است، حالا که در عصر انترنت قرار داریم دسترسی دارند. پس بهتر است معارف روی تربیت کودکان و دانش آموزان افغان پس از این تلاش کنند.”

رویداد های اخیر

جسد دو کارمند افغان فلم از سوی فامیل شان شناسایی شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

اجساد دو کارمند افغان فلم که پس از انفجار روز گذشته ناپدید شده بود امروز(یکشنبه، ۲۳جوزا) در طب عدلی شناسایی شد و به خانواده‌های شان سپرده شد.

خانواده‌های طیبه موسوی و فاطمه محمدی که از دیروز بدین سو به دنبال دختران جوان شان بودند، امروز اعلام کردند که اجساد دختران ناپدیده شده شان در طیب عدلی شناسایی شده است.

این دو دختر جوان در انفجاری روز گذشته در غرب کابل جان باختند.

این کارمندان افغان فلم به حد سوخته بودند که اجساد شان بدون همکاری طب عدلی قابل شناسایی نبود.

طیبه در افغان فلم هنر پیشه بوده و مصروف ساخت یک فلم بود، روزگذشته پس از ختم یک جلسه از وزارت اطلاعات و فرهنگ درمسیر راه در انفجار نخست در مقابل بیمارستان علی جناح جان باخت.

جسداش پس از یک ساعت در طب عدلی توسط مادر و خواهراش شناسایی می‌شود. طیبه مصروف خواندن ماستری در دانشگاه کابل و تازه شامل کار در افغان فلم ازدواج نکرده بود، پدر نداشت و تنها نان‌آور خانواده‌اش بود.

این در حالی است که بعد از ظهر روز گذشته دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل رخ‌داد که در نتیجه آن هفت غیرنظامی جان باخته و شش تن دیگر زخم برداشتند.

در این انفجارها دو واسطه تونس هدف قرار داده شده بود.

وزارت امور داخله می‌گوید که همه جان باخته‌گان غیرنظامی استند.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است