Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: با نشر سناریویی بی ثباتی، خشونت‌ها افزایش میابد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 16, 2021)

رییس جمهور غنی در گفتگوی با رسانه دیر اشپیگل آلمانی گفته که روایت‌های تاریکی و نابودی توسط رسانه‌ها باید متوقف شود و در عوض چرخش مثبت باید انجام شود. 

رییس جمهور در این باره گفته” هر قدر رسانه در باره تاریکی‌ها و نابودی‌ها صحبت کنند به همان اندازه مردم ما تشویق میشوند تا این کشور را ترک کنند. به عوض آن باید برای مردم فرصت‌ها که در وقت سخت وجود دارد تشریح شود.”

غنی گفته که در شرایط کنونی احتمال وقوع جنگ‌های داخلی وجود دارد، اما افزوده که به آن مرحله نخواهیم رسید.

او در این باره گفته” شما میدانید وقتی در سال ۲۰۱۴ ماموریت جنگی به پایان رسید و به ماموریت آموزشی تبدیل شد، همه قبل از این شاهد از بین رفتن جمهوریت بودند. اما ما آن را موفق کردیم. لطفا در نظر بگیرد که این همه نیز روایت است. هر قدر سناریوی بی ثباتی منتشر میشود به همان اندازه ما با خشونت روبرو میشویم.”

رییس جمهور افزوده که به تصمیم جوبایدن، رییس جمهور امریکا، از بهر خروج سربازان امریکایی از افغانستان احترام میکند.

غنی افزوده که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی دفاع از خاک افغانستان را دارد.

او در این باره گفته” اگر من بتوانم چیزی را انجام بدهم این است که نیروهای خود را برای این وضعیت آماده بسازم.”

غنی گفته که رهبران افغان حالا سرگرم تشکیل شورای عالی دولت است که نه تنها روند صلح بلکی مقاومت در برابر طالبان را رهبری کند.

وی افزود:” این شورا همین  حالا ساخته میشود. این شورا در حال ظهور است و من با تمام تلاش آن را پیش میبرم.”

غنی میگوید ” روند صلح یک سناریوی اساسی است، وقتی طالبان بداند که حکومت را سقوط کرده نمی تواند، آنها به صلح برمیگردد.”

وی افزود که “صلح و دشمنی اکنون در دست پاکستان است.”

رییس جمهور غنی گفته طالبان با پاکستان روابط عمیق دارد.

او در این باره گفته” طالبان در آنجا از لحاط لوژیستیکی تمویل میشود، بخش مالی آنان آنجا است، در آنجا سربازگیری میکند. نام نهادهای تصمیم گیرنده طالبان مانند شورای کویته، شورای میرانشا، شورای پشاور به نام شهرهای آن کشور مسما شده است. روابط عمیق با دولت دارد.”

غنی افزوده که جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان به وی اطمینان داده که نظام طالبان به نفع کشورهای منطقه به ویژه پاکستان نیست.

رییس جمهور میگوید:” با جودیکه وی (باجوا) گفت که شماری از اعضای پایین رتبه ارتش پاکستان نظر مخالف دارد، اما این مسله  اراده سیاسی است.”

اشرف غنی میگوید که کشورهای غربی باید از طالبان حمایت نکنند.

وی افزاید:” طالبان جنایت کار استند، آنها مردم ملکی را قتل مرساند مانند حمله بر مکتب دختران در منطقه دشت برچی شهر کابل که جان ۸۵ تن را گرفت. این جنایت کاران را به عنوان حکومت سایه تایید نکنید. طالبان برای چنین جرایم زمینه مساعد کرده ، احتمالا آنها با گروه  القاعده روابط خود را قطع نکرده است. آنها ادعا میکند که روابط خود را قطع کرده، اما آنها مسوول استند.”

رییس جمهور غنی اظهار داشت که اگر رهایی ۷۰۰۰ زندانیان طالبان باعث  توافق جامع صلح میشود این کار را انجام خواهد داد.

در نتیجه غنی افزوده که افغانستان را ترک نخواهد کرد و در راه دفاع آن جان خواهد دادږ

او در این باره گفته” چندین بار تلاش‌ها برای گرفتن زنده‌گی من شده است، اما افغانستان ویتنام جنوبی نیست، من از طریق کودتا نامده ام، من توسط مردم انتخاب شده ام، من قبل از ریاست جمهوری ام محافظ امریکایی نداشتم و تانک امریکایی مرا محافظت نکرده است. من ۲۸ سال در خارج از کشور سپری کردم، یک زنده‌گی مسکلی موفق داشتم، اما من خوش نبودم. هیچ قدرت در جهان مرا تشویق کرده نمی تواند تا در یک طیاره بنشینم و این کشور را ترک کنم، این کشوری است که من آن را دوست دارم و در راه دفاع آن جان خواهم داد.”

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است