Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: با نشر سناریویی بی ثباتی، خشونت‌ها افزایش میابد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 16, 2021)

رییس جمهور غنی در گفتگوی با رسانه دیر اشپیگل آلمانی گفته که روایت‌های تاریکی و نابودی توسط رسانه‌ها باید متوقف شود و در عوض چرخش مثبت باید انجام شود. 

رییس جمهور در این باره گفته” هر قدر رسانه در باره تاریکی‌ها و نابودی‌ها صحبت کنند به همان اندازه مردم ما تشویق میشوند تا این کشور را ترک کنند. به عوض آن باید برای مردم فرصت‌ها که در وقت سخت وجود دارد تشریح شود.”

غنی گفته که در شرایط کنونی احتمال وقوع جنگ‌های داخلی وجود دارد، اما افزوده که به آن مرحله نخواهیم رسید.

او در این باره گفته” شما میدانید وقتی در سال ۲۰۱۴ ماموریت جنگی به پایان رسید و به ماموریت آموزشی تبدیل شد، همه قبل از این شاهد از بین رفتن جمهوریت بودند. اما ما آن را موفق کردیم. لطفا در نظر بگیرد که این همه نیز روایت است. هر قدر سناریوی بی ثباتی منتشر میشود به همان اندازه ما با خشونت روبرو میشویم.”

رییس جمهور افزوده که به تصمیم جوبایدن، رییس جمهور امریکا، از بهر خروج سربازان امریکایی از افغانستان احترام میکند.

غنی افزوده که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی دفاع از خاک افغانستان را دارد.

او در این باره گفته” اگر من بتوانم چیزی را انجام بدهم این است که نیروهای خود را برای این وضعیت آماده بسازم.”

غنی گفته که رهبران افغان حالا سرگرم تشکیل شورای عالی دولت است که نه تنها روند صلح بلکی مقاومت در برابر طالبان را رهبری کند.

وی افزود:” این شورا همین  حالا ساخته میشود. این شورا در حال ظهور است و من با تمام تلاش آن را پیش میبرم.”

غنی میگوید ” روند صلح یک سناریوی اساسی است، وقتی طالبان بداند که حکومت را سقوط کرده نمی تواند، آنها به صلح برمیگردد.”

وی افزود که “صلح و دشمنی اکنون در دست پاکستان است.”

رییس جمهور غنی گفته طالبان با پاکستان روابط عمیق دارد.

او در این باره گفته” طالبان در آنجا از لحاط لوژیستیکی تمویل میشود، بخش مالی آنان آنجا است، در آنجا سربازگیری میکند. نام نهادهای تصمیم گیرنده طالبان مانند شورای کویته، شورای میرانشا، شورای پشاور به نام شهرهای آن کشور مسما شده است. روابط عمیق با دولت دارد.”

غنی افزوده که جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان به وی اطمینان داده که نظام طالبان به نفع کشورهای منطقه به ویژه پاکستان نیست.

رییس جمهور میگوید:” با جودیکه وی (باجوا) گفت که شماری از اعضای پایین رتبه ارتش پاکستان نظر مخالف دارد، اما این مسله  اراده سیاسی است.”

اشرف غنی میگوید که کشورهای غربی باید از طالبان حمایت نکنند.

وی افزاید:” طالبان جنایت کار استند، آنها مردم ملکی را قتل مرساند مانند حمله بر مکتب دختران در منطقه دشت برچی شهر کابل که جان ۸۵ تن را گرفت. این جنایت کاران را به عنوان حکومت سایه تایید نکنید. طالبان برای چنین جرایم زمینه مساعد کرده ، احتمالا آنها با گروه  القاعده روابط خود را قطع نکرده است. آنها ادعا میکند که روابط خود را قطع کرده، اما آنها مسوول استند.”

رییس جمهور غنی اظهار داشت که اگر رهایی ۷۰۰۰ زندانیان طالبان باعث  توافق جامع صلح میشود این کار را انجام خواهد داد.

در نتیجه غنی افزوده که افغانستان را ترک نخواهد کرد و در راه دفاع آن جان خواهد دادږ

او در این باره گفته” چندین بار تلاش‌ها برای گرفتن زنده‌گی من شده است، اما افغانستان ویتنام جنوبی نیست، من از طریق کودتا نامده ام، من توسط مردم انتخاب شده ام، من قبل از ریاست جمهوری ام محافظ امریکایی نداشتم و تانک امریکایی مرا محافظت نکرده است. من ۲۸ سال در خارج از کشور سپری کردم، یک زنده‌گی مسکلی موفق داشتم، اما من خوش نبودم. هیچ قدرت در جهان مرا تشویق کرده نمی تواند تا در یک طیاره بنشینم و این کشور را ترک کنم، این کشوری است که من آن را دوست دارم و در راه دفاع آن جان خواهم داد.”

رویداد های اخیر

سقوط چهار ولسوالی دیگر به دست طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در درازای یک شبانه روز گذشته چهار ولسوالی در ولایت‌های کندز، فراه، غور و زابل به دست طالبان افتاده است.

اعضای شورای ولایتی کندز، غور و زابل تایید می کنند که ولسوالی‌های علی آباد در کندز ولسوالی ارغنداب در زابل و ساغر در غور به دست طالبان افتاده است و نیرو های امنیتی از این ولسوالی‌ها بیرون شدند.

در فراه نیز  منابع مردمی تایید می کنند که ولسوالی لاش جوین به دست طالبان افتاده و جنگ در ولسوالی پشت رود به شدت ادامه دارد.

اما حکومت سقوط این ولسوالی را نمی پذیرد و آن را عقب نشینی تکتیکی می نامد.

عطا جان حق بیان، رییس شورای ولایتی زابل، در این باره گفت:” مقر با مقام ولسوالی سقوط کرد، آنها به کندک اردوی ملی منتقل شد و کندک اردوی ملی نیز عقب نیشینی تاکتیکی کرد و ولسوالی را تخلیه کرد و بدست طالبان افتاد.”

منابع مردمی می گویند ولسوالی‌های ساغر در غور و لاش و جوین در فراه، در  یک شبانه روز گذشته،  نیز به دست طالبان افتاده است.

در ولسوالی پشت رود فراه هم جنگ به شدت ادامه دارد.

منابع دولتی در زمینه چیزی نمی گویند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، در این باره گفت:” بالای ولسوای جوین و پشت رود حملات داشتند. متسفانه ولسوالی جوین سقوط شد.”

 حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور در این باره گفت:” غور در حالت یک فاجعه قرار دارند. سه تا از ولسوالی ها همزمان سقوط کرده است.”

مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۵ اتل در غرب کشور می گویند، که در مشوره با مردم و تصمیم مقام‌های نظامی مکان برخی ولسوالی‌ها را تغیر داده اند  و خبری از سقوط نیست

اعضای شورای ولایتی کندز هم تایید می کنند که مرکز ولسوالی علی آباد و چند پاسگاه بامداد یکشنبه به دست طالبان افتاده است،  اما مقام های محلی آن را تایید نمی کنند.

انعام الدین، سخنگوی پولیس کندز، در این باره گفت:” در ولسوالی خان آباد و علی آباد بالای نیروهای امنیتی دشمن حملات گسترده شان را راه اندازی کرده اند. “

در زون شرق و جنوب شرق ۹ ولسوالی گواه شدید ترین حملات در ۲۴ ساعت گذشته بوده که ۴۲ نیرو خیزش مردمی  در گردیز به طالبان تسلیم شده اند و از اثر پرتاب یک هوان در ننگرهار ۵ عضو یک خانواده کشته و یا  زخمی شده اند.

 در شمال نیز نبردها در ولسوالی شولگره بلخ شدت گرفته است.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، در این باره گفت:” هشت ولسوالی ما زیر تهدید بلند قرار دارد. ولسوالی شولگره هم در معرض تهدید قرار دارد. “

اما  در این میان به طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده است، به اساس آمار وزارت دفاع ملی در یک شبانه روز گذشته ۱۸۱  طالب در چند ولایت کشته شده اند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”  اطمینان ما به مردم عزیز این که دشمن در ساحات که  تهدید بلند را ایجاد کرده شکست کمر شکن خورده است.  “

ریاست جمهوری هم از توانایی بلند نیروهای امنیتی در برابر طالبان سخن می زند.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت:” نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی کالم برای تامین امنیت و دفاع از تمامیت ارضی افغانستان را دارد. “

حکومت تاکید می کند که طالبان با انجام حملات بر غیر نظامیان تمرکز کرده اند و نظامیان افغان توانایی آن را دارند تا این گروه را شکست دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلی کشتار هزاره‌ها را «نسل‌کشی» خواند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و معاون پیشین رییس جمهوری می گوید که حکومت و جامعه جهانی نباید، در برابر حملات غرب کابل خاموشی و بی تفاوتی اختیار کنند.

آقای خلیلی در یک نشست خبری تاکید می کند که حملات غرب کابل «نسل کشی» است و اگر این وضعیت ادامه یابد، مردم هزاره خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

این در حالی است که در روزهای پسین حملات در غرب کابل که عمدتا هزاره نشین است، افزایش یافته که واکنش های گوناگونی را در پی داشته است.

آقای خلیلی می گوید که دشمنان صلح نه تنها برای سبوتاژ روند صلح دست به کار شده اند بلکه برای تفرقه قومی و مذهبی، در برابر یک قوم حملات شان را آغاز کرده اند.

وی تاکید می کند که حکومت و جامعه جهانی باید حملات به باشندگان غرب کابل را به عنوان «نسل کشی» بشناسند و در برابر آن بی تفاوت نباشند.

آقای خلیلی میگوید که در ۲۰ سال پسین تمام اقوام افغانستان قربانی خشونت ها شده اند، اما هزاره ها همواره به دلیل هزاره بودن “در جاده‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی، سالون های عروسی و کلپ های ورزشی” آماج قرار گرفته اند.

وی تاکید کرده است که این حملات مصداقی جز «نسل کشی» نیست.

آقای خلیلی تاکید می کند که وضعیت کشور حساس است و مردم هزاره کاری نمی کنند که به زیان حکومت تمام شود.

اما وی هشدار میدهد که اگر وضعیت اینگونه ادامه یابد، هزاره ها خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

آقای خلیلی گفته است: “نه در برابر صلح تحمیلی که جایگاه این مردم در نظر گرفته نشود تن می‎دهند، بسیار واضح میگویم، و نه در برابر این باند جنایتکار که هر روز قوم را به نام قومش مورد هجوم قرار می‌دهد، کوتاه می‌آیند.”  

آقای خلیلی همچنان از روند صلح نیز انتقاد کرده می افزاید که اگر در این روند به تمام اقوام توجه نشود، توافق بین حکومت و طالبان نا ممکن است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کشته شدن ۱۲ نفر در انفجار لوله گاز در چین

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

انفجار لوله گاز در یک ساحه مسکونی در مرکز چین دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشته اشت.

رسانه های چینی گزارش کرده است که این انفجار صبح امروز در شهر «شیان» در ولایت هوبی این کشور رخ داده که دست کم ۱۳۸ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

بر اساس گزارش ها در پی این انفجار یک ساختمان فروشگاه فروریخت و حال ۳۷ زخمی این رویداد نیز وخیم است.

بیمارستان محلی شیان از شهروندان این کشور خواستار اهدای خون به زخمی های این رویداد شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است