Connect with us

اخبار ویژه

غنی: با رهایی زندانیان طالبان ممکن است موجی از مواد مخدر وارد اروپا و بریتانیا شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۹, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور به بریتانیا و اروپا هشدار میدهد که با رهایی زندانیان باقیمانده گروه طالبان، موجی از مواد مخدر این کشورها سرازیر خواهد شد.

آقای غنی در یک گفتگوی ویژه با روزنامه انگلستان تایمز بار دیگر هشدار میدهد که  رهبران کشورهای اروپایی و امریکا مسول پیامد رهایی چهار صد زندانی طالب را خواهند بود.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور میگوید: “اگر مواد مخدر در بریتانیا و اروپا افزایش یابد تمام رهبران شما در این امر شریک اند.”

رییس جمهوری گفته است که تعداد زیادی از زندانیان باقیمانده، غول قاچاق مواد مخدر بوده اند که با رهایی آنها قاچاق بین المللی مواد مخدر افزایش خواهد یافت.

آقای غنی در مورد زندانیان چنین گفته است:” آنها مهمانان بین المللی و مردم ما را کشته اند… مردم زیادی هستند که در قاچاق مواد مخدر کار میکنند… اگر مواد مخدر افزایش یابد سپس بریتانیا، اروپا و تمام رهبران شما مقصر است”.

آقای غنی می‌افزاید:” اگر آمفتامین به سواحل امریکا برسد ما باید بدانیم که عواقب این رهایی می‌باشد، و اگر این افراد مرتکب جرم شوند مسوولیت مشترک جهان می‌باشد.”

این در حالیست که تاخیری دیگری در مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان به میان آمده است.

با این حال، طالبان آغاز مذاکرات میان افغانان را تا رهایی پنج هزار زندانیان طالبان به شکل کامل، رد کرده است.

در طول این ماه، آقای غنی بیشتر از پنج هزار زندانیان این گروه را آزاد کرده بود اما چهار صد تن دیگر این گروه که فهرست آن از سوی طالبان داده شده بود، تا اکنون آزاد نشدهاند.

این زندانیان “جنجال برانگیز” خوانده شده اند. بر اساس حکمی که هفته گذشته توسط آقای غنی برای آزادی آنها صادر شد، فقط ۸۰ تن از جمع ۴۰۰ نفر آزاد شده اند.

از زمان امضای امر رهایی این زندانیان، فرانسه و آسترالیا از امریکا و از حکومت خواسته اند که این تعداد زندانیان گروه طالبان در “پشت میله‌ها” بمانند. زیرا این کشورها، طالبان را مسوول مرگ هموطنان شان می‌دانند.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending